Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe są to cienkie, estetyczne uzupełnienia protetyczne, które pokrywają wargową powierzchnię własnych zębów naturalnych. Stwarzają alternatywę dla koron pełnoceramicznych lub metalowo-ceramicznych.

Cechuje je doskonałe dopasowanie koloru do własnego uzębienia, ze względu na szeroki zakres kolorów kompozytów oraz możliwość ich mieszania. Wykonane są z materiału, który na co dzień jest używany przez dentystów podczas wykonywania wypełnień po ubytkach próchnicowych. Istnieją także prefabrykowane licówki kompozytowe, które wykonywane są w różnych rozmiarach i wstępnie są dopasowane do oszlifowanego zęba.

Wskazania do stosowania licówek kompozytowych

  • likwidowanie przebarwień,
  • zmiana i poprawa kształtu zębów (licówki kompozytowe na „krzywe” zęby lub nieprawidłowo ustawione w łuku),
  • zamykanie diastemy i odbudowa punktów stycznych,
  • niewielkie ubytki próchnicowego i niepróchnicowego pochodzenia,
  • odbudowa zwarcia startych zębów,
  • stanowią opcję dla wybielania zębów,
  • wydłużenie zębów, w przypadku dziąsłowego uśmiechu;
  • wzmocnienie siekacza po złamaniu brzegu siecznego (w takim przypadku licówka kompozytowa jest lepszym rozwiązaniem, niż tradycyjne wypełnienie ze względu na duże siły okluzyjne i ryzyko odłamania go).

Licówki kompozytowe a porcelanowe. Licówki kompozytowe wady i zalety.

Konwencjonalna licówka porcelanowa wykonana jest najczęściej z ceramiki skaleniowej, leucytowej bądź ceramiki dwukrzemianu litu.

Krystian Krupski„Licówka kompozytowa powstaje z nanohybrydowego kompozytu. Są one dużo tańsze od licówek ceramicznych. Podczas preparacji zęba wymagają mniejszej preparacji zęba w celu jej wykonania, a w niektórych przypadkach nawet takowa nie jest potrzebna w ogóle. Mogą też stanowić uzupełnienie tymczasowe do czasu wykonania konwencjonalnej licówki. Ważną zaletą dla pacjenta jest to, że można ją wykonać podczas jednej wizyty, dzięki czemu może on opuścić gabinet ze znaczą poprawą w estetyce uśmiechu. Są też znacznie tańsze” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental

Jednak w porównaniu z licówkami porcelanowymi mają też kilka wad. Licówki kompozytowe są znacznie mniej trwałe (trwałość takiego uzupełnienia wynosi około 2-5 lat), posiadają gorszą estetykę (technik dentystyczny ma lepszy wgląd na modelu w to co robi niż lekarz, który pracuje w jamie ustnej), mogą również z czasem się przebarwiać. Kolejnym mankamentem jest gorsza integralność brzeżna oraz wyższa ekspansja termiczna materiału, z którego są zrobione.

Leczenie za pomocą licówek konwencjonalnych znacznie obniża współczynnik odkładania się płytki bakteryjnej. W obu przypadkach ząb pozostaje żywy, a gdy przyjdzie taka potrzeba można go przeleczyć endodontycznie bez uszkodzenia pracy. Jeśli dojdzie do uszkodzenia licówki, lub potrzebna będzie dalsza interwencja (np. wykonanie większej korony lub mostu) możliwa jest dalsza preparacja zęba. Dobrze wykonana i wypolerowana praca ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny oraz pozwala na zachowanie zdrowego przyzębia.

Jak wygląda postępowanie w trakcie leczenia?

Na samym początku lekarz wykonuje badanie kliniczne, wyciski orientacyjne (ewentualnie dokumentację fotograficzną) i jeśli stwierdzi wskazania do leczenia za pomocą licówek kompozytowych przeprowadza wstępną fazę leczenia, która polega na wykonaniu drobnych zabiegów w zakresie chirurgii, periodontologii.

Następnie technik robi wax-up, który jest diagnostycznym nawoskowaniem modelu gipsowego, dzięki któremu pacjent ma wgląd w to jak mniej więcej będzie wyglądał efekt końcowy. Kolejnym krokiem będzie preparacja zęba, która polega na niewielkim oszlifowaniu zęba od strony wargowej (in. licowej skąd nazwa „licówka”), najmocniej w okolicy brzegu siecznego a najsłabiej w okolicy przyszyjkowej.

W pewnych przypadkach szlifuje się także powierzchnie styczne jak i powierzchnię podniebienną. Cała preparacja przebiega w obrębie szkliwa, dzięki czemu uzyskuje się lepszą adhezję. Gdy trzeba w obszar preparacji włączyć ubytki próchnicowe lub miejsca, które uległy uszkodzeniu podczas urazu lub jeśli licówkami mamy zlikwidować przebarwienia, należy oszlifować ząb głębiej. Od tego jak uśmiecha się pacjent będzie zależała przyszyjkowa granica preparacji, jeśli jest to uśmiech dziąsłowy należy oszlifować ząb w szczelinie dziąsłowej, natomiast jeśli lekko eksponuje zęby będzie to zbędne.

W momencie odsłonięcia zębiny należy ją zabezpieczyć w celu uniknięcia nadwrażliwości i uszkodzenia miazgi. Następnie dentysta pobiera wyciski masą silikonową, która zapewnia dokładne przeniesienie warunków panujących w jamie ustnej do technika i wykonuje licówkę tymczasową tzw. mock-up. Na sam koniec pozostaje nam zacementowanie licówki kompozytowej za pomocą cementu kompozytowego utwardzalnego lampą polimeryzacyjną.

Jak usunąć licówki kompozytowe?

Gdy zdarzy się taka potrzeba np. ponowna zmiana koloru, uszkodzenie licówki lub wykonanie korony protetycznej wystarczy usunąć warstwę kompozytu wraz z cementem wiertłem bez uszkodzenia szkliwa. Inny sposób polega na laserowym niszczeniu cementu, dzięki czemu licówka dosłownie odpada od zęba. Przeciwwskazaniem do laserowego usunięcia jest większa grubość licówki, w związku z czym można połączyć dwie metody z wstępnym ścieńczeniem licówki i działaniem lasera.

Po tym zabiegu niezbędne jest nałożenie warstwy lakieru fluorowego w celu zabezpieczenia przed próchnicą lub rozwojem nadwrażliwości.

Efekt wykonania licówek kompozytowych

Zdjęcia pacjentów sprzed i po zabiegach wykonania uzupełnień pokazują znaczną różnicę w wyglądzie a odczucia osobiste pacjentów są zawsze pozytywne, dzięki czemu prace te cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród ludzi, którzy chcą poprawić coś w swoim uśmiechu i niezbyt mocno uszczuplić swój budżet.

Ile kosztują licówki kompozytowe?

W zależności od użytego do wykonania pracy materiału cena licówki będzie różna. Najtańszą, jednak też najmniej trwałą opcją jest licówka akrylanowa, której koszt wynosi około trzystu – czterystu złotych.

Najdroższa, ale za to jak już wyżej wspomniano jest licówka porcelanowa której cena waha się od jednego do nawet dwóch tysięcy złotych. Kompromisem są licówki kompozytowe, które kosztują około 400-500 złotych. Dokładna cena znajduje się w naszym cenniku. Mogą również państwo dowiedzieć się wszystkiego po konsultacji z lekarzem dentystą i dokładnej analizie warunków w jamie ustnej.

Bibliografia

1. Dejak B: Vademecum wykonywania protez stałych i ruchomych, Med. Tour Press International 2020

2. Magne/Belser: Adhezyjne uzupełnienia porcelanowe w odcinku przednim, Quintessence 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą