Blog stomatologiczny

Licówki ceramiczne i pełnoceramiczne – najważniejsze informacje

Licówki porcelanowe (inaczej zwane licówkami ceramicznymi lub licówkami pełnoceramicznymi) to doskonały sposób na modyfikacje estetyki uśmiechu, ale także na poprawę funkcjonalności poprzez odtworzenie złożonych właściwości biomimetycznych. Licówki pełnoceramiczne i ceramiczne pozwalają na uzyskanie wymarzonego kształtu, koloru, a nawet niewielkie poprawienie ustawienia zębów przednich wpływające na wygląd, a tym samym na uśmiech pacjenta.

Czytaj więcej

Usuwanie kamienia nazębnego – na czym polega i jak często należy je wykonywać?

Kamień nazębny jest to zmineralizowana płytka nazębna o twardej strukturze, którą ciężko jest usunąć zwykłą szczoteczką. Początkowo na zębach tworzy się miękki osad, który z czasem twardnieje. Sprawcą tego procesu jest ślina oraz zawarte w niej sole mineralne, które reagują z powstałym osadem.

Czytaj więcej

Bonding zębów, na czym polega?

„Bonding” zębów to stała odbudowa zachowawczo-protetyczna zęba lub zębów, często nazywana licówkami kompozytowymi. Licówki kompozytowe (bonding zębów) to alternatywa dla licówek ceramicznych (porcelanowych). Bonding zęba to małoinwazyjne rozwiązanie służące poprawie estetyki zęba/zębów z wykorzystaniem kompozytów na bazie żywic, głównie akrylowych. Jako, że kompozyty składają się z połączonych różnych składników chemicznych świetnie naśladują struktury tkanek zęba. Licówki kompozytowe można doskonale dopasować do naturalnego koloru zębów pacjenta.

Czytaj więcej

Licówki na „krzywe” zęby – u kogo można je stosować?

Od dawna wiadomo, iż w leczeniu wad zgryzu i poprawy estetyki łuku zębowego na pierwszą myśl przychodzi nam wizyta u ortodonty i leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego, jednak wraz z rozwojem stomatologii pojawiają się też alternatywne i coraz to bardziej zróżnicowane metody terapeutyczne. Jedną z tych metod są licówki.

Czytaj więcej

Licówki bez szlifowania (licówki addytywne)

Co to są licówki addytywne? Są to uzupełnienia protetyczne w postaci ultracienkich płatków pokrywających powierzchnie licowe zębów przednich, zazwyczaj wykonywane w celach estetycznych. Od klasycznych licówek protetycznych różnią się głównie grubością oraz techniką wykonania.

Czytaj więcej

Most adhezyjny

Most adhezyjny to uzupełnienie protetyczne, wykonane przez technika w laboratorium dentystycznym. Mosty adhezyjne mogą służyć jako odbudowy stałe lub tymczasowe, np. po wszczepieniu implantów zębowych do czasu wykonania ostatecznej odbudowy protetycznej.

Czytaj więcej

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe są to cienkie, estetyczne uzupełnienia protetyczne, które pokrywają wargową powierzchnię własnych zębów naturalnych. Stwarzają alternatywę dla koron pełnoceramicznych lub metalowo-ceramicznych.

Czytaj więcej

Most kompozytowy klejony – charakterystyka, zalety i wady

W ostatnim czasie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które umożliwia uzupełnienie protetyczne, jest most kompozytowy klejony typu Maryland. Jest to ciekawa i bardziej zaawansowana alternatywa dla protez tradycyjnych. Jej główną zaletą jest duża trwałość, a także estetyka. Warto wiedzieć czym charakteryzuje się most kompozytowy klejony, a także jakie ma zalety i wady.

Czytaj więcej

Korona cyrkonowa – czy jest lepsza od innych?

Korony cyrkonowe są to stałe uzupełnienia protetyczne wykonane na podbudowie z tlenku cyrkonu. Tlenek cyrkonu jest substancją, która w temperaturze pokojowej jest białym, krystalicznym ciałem stałym, odpornym chemicznie, trudno topliwym oraz biozgodnym. Ponadto materiał ten wykazuje znaczną wytrzymałość mechaniczną, wytrzymałość na zginanie oraz charakteryzuje się wysokimi walorami estetycznymi. Cechy takie pozwalają na zastosowanie go w stomatologii zarówno w pracach w odcinku bocznym, które muszą być odpowiednio wytrzymałe, jak i pracach w odcinku przednim, gdzie przede wszystkim ważne są wysokie walory estetyczne uzupełnienia. Poza stomatologią używa się go także w wykonawstwie implantów stawu biodrowego, w przemyśle kosmicznym oraz w produkcji osłon hamulcowych samochodów sportowych.

Czytaj więcej

Korona protetyczna

Korona jest uzupełnieniem protetycznym pozwalającym odbudować tkanki zęba po ich zniszczeniu w wyniku choroby próchnicowej, przebytych urazów lub defektów szkliwa/zębiny. Korony protetyczne stosuje się także w celu poprawy estetyki zębów przebarwionych oraz o niewłaściwym kształcie. Są to uzupełnienia stałe, tzn. że są one cementowane na stałe na zębie i nie da się ich zdjąć.

Czytaj więcej

Endodoncja, czyli o leczeniu kanałowym

Co to jest endodoncja?

endodoncjaEndodoncja jest dziedziną stomatologii zachowawczej zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem nieodwracalnych chorób miazgi, a także chorób tkanek okołowierzchołkowych. Metodą pozwalającą na leczenie tych schorzeń jest leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu miazgi zęba (nerwów i naczyń wewnątrz zęba), opracowaniu systemu kanałowego, jego dezynfekcji przy pomocy odpowiednich leków oraz wypełnieniu kanałów gutaperką i uszczelniaczami.

Czytaj więcej

Diastema – przyczyny i leczenie diastemy

Diastema co to właściwie jest? Najprościej mówiąc, jest to przerwa między jedynkami. Dokładniej rzecz biorąc mamy do czynienia z zaburzeniem położenia zębów. Jest to wada ortodontyczna mająca głównie znaczenie estetyczne. Aczkolwiek ma duże znaczenie w mowie i może prowadzić do występowania świszczenia przy wypowiadaniu głosek ś, ź, ć, dź, s, z. Dlaczego leczona jest diastema? Leczenie wykonywane jest nie zawsze tylko ze względów estetycznych. Ta wada może się pogłębiać i prowadzić do zaburzeń zgryzu, lub problemów periodontologicznych czyli zapalenia dziąseł, lub przewlekłego ranienia brodawki międzyzębowej.

Czytaj więcej

Suchy zębodół – co to?

„Suchy zębodół” (inna nazwa to „pusty zębodół” oraz potocznie „suchodół zęba”) jest procesem zapalnym kości. Zalicza się go jako jeden z bardzo uciążliwych powikłań występujących po ekstrakcji zęba – szczególnie dotyczy to ekstrakcji trzonowców w żuchwie. Zapalenie zębodołu rozwija po dwóch – trzech dniach po ekstrakcji zęba.

Czytaj więcej

Wybielanie zębów lampą

Wiele osób marzy o pięknym białym uśmiechu. Często jednak Pacjenci posiadają odcień zębów inny od wymarzonego, a regularne mycie zębów jest wstanie usunąć jedynie część pojawiających się przebarwień powierzchownych na szkliwie.

Czytaj więcej

Dłutowanie ósemki – co to?

Dłutowanie – inaczej chirurgiczne usunięcie zęba, wykonywane jest głównie w przypadku zębów, które wskutek nieprawidłowego położenia nie wyrznęły się w pełni i są zatrzymane w kości lub w sytuacji kiedy ich wyrzynanie może spowodować niekorzystne przemieszczanie i stłoczenia innych zębów- wskazania ortodontyczne. Najczęściej dzieje się tak w przypadku zębów ósmych dolnych i górnych – popularnie nazywanych zębami mądrości.

Czytaj więcej

Korona porcelanowa a pełnoceramiczna – którą wybrać?

Ból, złamana korona zęba własnego, bądź jego znaczne uszkodzenie, przebarwienia, nieprawidłowe uszeregowanie zębów… Powody, aby umówić się na wizytę do stomatologa mogą być bardzo różnorodne. Coraz częściej jednak zwracamy uwagę nie tylko na aspekt związany z leczeniem schorzeń jamy ustnej, ale zaczynamy patrzeć na estetykę naszych uśmiechów.

Czytaj więcej

Proteza szkieletowa

Protezy szkieletowe zaliczane są do ruchomych uzupełnień protetycznych – po ich wykonaniu mogą być usuwane i wprowadzane do jamy ustnej bez pomocy lekarza. Każda proteza szkieletowa wykonywana jest indywidualnie dla danego pacjenta, z uwzględnieniem budowy jego jamy ustnej, ilości i rozmieszczenia pozostałego w niej uzębienia. Protezy zębowe nazywane szkieletowymi wykorzystywane są w celu uzupełnienia brakujących zębów.

Czytaj więcej

Rodzaje implantów stomatologicznych

Implant zębowy jest to po prostu element chirurgiczno-protetyczny, który zastępuje nam utracony ząb. Rodzaje implantów można podzielić według kilku głównych grup, zostały one przedstawione w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Laserowe wybielanie zębów

Na czym polega laserowe wybielanie zębów?

Przebarwienia, szczególnie zębów przednich mogą dla Pacjenta stanowić poważny problem estetyczny. Jednym ze sposobów na korektę barwy zębów oraz rozjaśnienie naturalnej barwy szkliwa jest laserowe wybielenie zębów. Metoda laserowego wybielana zębów to sposób na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu już po jednej wizycie w K2 Medical and Dental Clinic.

Czytaj więcej

Implanty zębowe – przeciwwskazania

Chcąc ufundować sobie zabieg wstawienia implantów warto pamiętać o tym, iż istnieją także przeciwwskazania do implantów stomatologicznych.

Czytaj więcej

Scaling zębów. Co to jest scaling?

Co to jest scaling zębów?

Scaling zębów to w większości przypadków etap rozpoczynający pełną higienizację. Jest to metoda usuwania kamienia nazębnego najczęściej wykonywana za pomocą specjalnego ultradźwiękowego urządzenia umożliwiającego szybkie i delikatne usunięcie twardych złogów nazębnych. Ultradźwięki pomagają rozbić zalegający na zębach kamień, który następnie jest wypłukiwany z jamy ustnej. Czasami w celu dokładnego wykonania zabiegu trzeba także skorzystać z pomocy narzędzi ręcznych.

Czytaj więcej

Piaskowanie zębów – na czym polega i jakie przynosi korzyści?

Na czym polega zabieg piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów – to jeden z zabiegów stomatologicznych, zaliczany do grupy zabiegów higienizacyjnych. Piaskowanie jest działaniem profilaktycznym, tzn. ma na celu zapobieganie i eliminowanie czynników rozwoju próchnicy i chorób przyzębia.

Czytaj więcej

Lakowanie zębów – dlaczego jest tak ważne?

Czy można zapobiec rozwijaniu się próchnicy w zębach mlecznych, a w późniejszym czasie zębów stałych? Od czego zależy jej rozwój? Czy rodzice mają wpływ na chorobę próchnicową u swoich dzieci? Wyniki badań epidemiologicznych prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu “Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej” wskazują na zły stan uzębienia dzieci w Polsce.

Czytaj więcej

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Każdy rodzic wie, jak trudnym zadaniem jest namówić swoją pociechę na coś, czego nie lubi lub nie zna. W przypadku pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym bardzo ważne jest wcześniejsze pozytywne nastawienie dziecka do lekarza i zastosowanie pewnych sprytnych wybiegów, które sprawią, że maluch usiądzie na fotelu z uśmiechem na ustach.

Czytaj więcej

Implanty zębowe – co powinniście wiedzieć?

Laikom nazwa ta kojarzyć się może z wszczepianiem czegoś, jednak prawdopodobnie nie będą w stanie sobie wyobrazić, o co dokładnie w takim zabiegu chodzi. A jest to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu stomatologicznego, będąca ratunkiem dla wielu ludzi borykających się z problemami zębowymi.

Czytaj więcej

Jak dobrze umyć zęby?

W jaki sposób prawidłowo umyć zęby? Techniki szczotkowania zębów uczą nas już w przedszkolu, jednak w dorosłym życiu mamy problem z przestrzeganiem wpojonych nam w dzieciństwie zasad. A przecież, gdybyśmy tylko pamiętali o nich na co dzień, moglibyśmy bez większego wysiłku uniknąć kosztownych i nieprzyjemnych zabiegów ratowania naszych zębów przed wypadnięciem.

Czytaj więcej

Poznaj bliżej kadrę K2 Dental

dr n. med. Krystian Krupski

Na co dzień zajmuje się implantologią, periodontologią, chirurgią, protetyką i stomatologią estetyczną. Łącząc  ze sobą te dziedziny stomatologii i współpracując z innymi lekarzami dobiera zawsze indywidualne rozwiązania problemu pacjenta.

lek. stom. Edyta Kwiecińska

Posiada specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Od ponad 20-tu lat prowadzi praktykę stomatologiczną.

lek. stom. Magdalena Rychert

W naszym gabinecie zajmuje się stomatologią estetyczną, protetyką i endodoncją.

lek. stom. Jolanta Kulczyńska

Specjalizuje się w leczeniu zaawansowanymi technikami protetycznymi oraz endodontycznymi wymagającymi zastosowania mikroskopu.

lek. stom. Dominika Ossowska

Swoje zawodowe zainteresowania kieruje głównie na stomatologię estetyczną, endodoncję, a także leczenie dzieci.

lek. stom. Piotr Lewandowski

Zajmuje się leczeniem ortodontycznym oraz leczeniem dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych u dzieci i dorosłych.

lek. stom. Klaudia Stachecka

Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą i endodoncją, a także leczeniem stomatologicznym dzieci.

lek. med. Łukasz Banasiak

Profesjonalista pełen empatii, który zawsze dba o dobro swoich pacjentów.

lek. stom. Bożena Mackiewicz-Wilkowska

Ortodonta. Nie boi się wyzwań, nawet w postaci bardzo skomplikowanych wad zgryzu.

lek. stom. Katarzyna Tylek

Zajmuje się stomatologią ogólną, a także leczeniem pod mikroskopem.

lek. stom. Paulina Kwapisiewicz-Apak

Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą, endodoncją oraz otacza opieką stomatologiczną młodszych pacjentów.

lek. stom. Magdalena Ociesa

W pracy zawodowej interesuje się stomatologią zachowawczą, endodoncją i chirurgią stomatologiczną.

lek. stom. Musiał Dominika

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoją wiedzę zawodową nieustannie rozwija poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach oraz konferencjach naukowych.

lek. stom. Michał Śliwiński

Jest absolwentem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas studiów działał w studenckim kole periodontologii.

lek. Agnieszka Sirocka

Pani doktor jest specjalistą rewitalizacji i naturalnych autologicznych procedur odmładzania skóry.

lek. stom. Łukasz Komiażyk

Do wykonywanej pracy podchodzi w sposób rzetelny i profesjonalny. W stosunku do pacjentów jest spokojny, cierpliwy i wyrozumiały.

mgr Izabela Pstrąg – kosmetolog

Jako kosmetolog doświadczenie zdobyła w klinice medycznej u boku specjalistów z medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.