Chcąc cieszyć się trwałymi korzyściami z implantacji, konieczne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. W niniejszym artykule przedstawimy kluczowe wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej zaraz po implantacji. Dowiesz się, jak skutecznie dbać o implanty oraz jak uniknąć problemów związanych z infekcjami i chorobami.

Poniżej znajdziesz także praktyczne wskazówki dotyczące codziennej pielęgnacji implantów oraz informacje o znaczeniu regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa. Poznanie tych informacji pozwoli Ci cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem na długie lata.

Jak dbać o implanty?

Implanty stomatologiczne należy traktować jak naturalne zęby. Zaleca się mycie zębów minimum dwa razy dziennie, nitkowanie przestrzeni wokół implantów oraz płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami. Bardzo wskazane jest codzienne używanie irygatora do płukania jamy ustnej.

Niezbędne są także wizyty kontrolne u lekarza stomatologa oraz przeprowadzanie zabiegów higienizacji zębów, tj. scaling i piaskowanie. Pierwsza wizyta kontrolna po wszczepieniu implantów powinna odbyć się po pół roku od wykonanego zabiegu, a kolejne co rok.

Jak dbać o zęby bezpośrednio po wszczepieniu implantu?

Po wszczepieniu implantu stomatologicznego ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i dbanie o zęby oraz implanty w sposób odpowiedni. Oto kilka wskazówek dotyczących dbania o zęby bezpośrednio po wszczepieniu implantu:

 1. Bezpośrednio po zabiegu powinno zrobić się zimny okład z lodu na twarz i przykładać przez 2-3 godziny
 2. Należy unikać dotykania obszaru implantu
 3. Nie powinno się spożywać zbyt gorących i zimnych pokarmów
 4. Przez pierwsze dwa dni po zabiegu nie powinno się palić papierosów, pic kawy oraz alkoholu
 5. Przez pierwsze dwa dni po zabiegu należy mówić możliwie mało
 6. Należy unikać wszelkich wysiłków/nie schylać się, nie dźwigać ciężarów, nie uprawiać sportu, nie korzystać z sauny.
 7. W pierwszym tygodniu po zabiegu należy przestrzegać zaleceń dotyczących diety. Powinno się unikać twardych potraw, a bezwzględnie nie wolno żuć kęsów jedzenia w okolicy wszczepu
 8. Po każdym posiłku powinno się przepłukać usta letnią wodą, a 3-4 razy dziennie stosować płukanki odkażające jamę ustną
 9. Wskazane jest regularne czyszczenie zębów, oszczędzając jednak okolice wszczepu. Należy używać wyłącznie ręcznej szczotki do zębów.
 10. Należy przestrzegać zaleceń stomatologa oraz
 11. Stawiać się na wizyty kontrolne!

Pamiętaj, że każdy pacjent może mieć indywidualne potrzeby dotyczące dbania o zęby po wszczepieniu implantu. Najlepiej skonsultować się bezpośrednio ze swoim lekarzem stomatologiem, który udzieli szczegółowych wskazówek i dostosuje zalecenia do Twojego przypadku.

Zapraszamy na zabiegi i konsultacje w K2 Medical & Dental Clinic

Umów się na konsultację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą