W niniejszym artykule przyjrzymy się przyszłości implantów stomatologicznych pod kątem ich trwałości i długowieczności. Dowiesz się, jakie czynniki wpływają na długość życia implantów i jakie innowacje technologiczne mają wpływ na ich jakość i trwałość.

Leczenie implantologiczne pozwala na uzyskanie w pełni funkcjonalnego, a zarazem estetycznego uzupełnienia braków zębowych.

Implanty stanowią długoterminowe rozwiązanie, ponieważ charakteryzują się ogromną trwałością. Najczęściej wytrzymują w jamie ustnej całe życie, a ich uszkodzenia tj. złamania są niezwykle rzadkie.

W celu dbania o ich trwałość należy przestrzegać wizyt kontrolnych (pierwsza kontrolna wizyta po pół roku, następne co rok) oraz dbać o codzienną higienę jamy ustnej, nie zapominając o korzystaniu z profesjonalnych zabiegów higienizacji, tj. skaling czy piaskowanie.

Do najważniejszych czynników wpływających na życie implantów zaliczyć można:

 • Prawidłowe przygotowanie planu leczenia – odpowiednie zaplanowanie oraz przygotowanie Pacjenta przed zabiegiem implantacji należą do kluczowych warunków sukcesu wszczepienia implantów zębowych. Etap ten obejmuje m.in. diagnozę ogólnego stanu zdrowia Pacjenta. Dodatkowo ocenie podlega miejsce wszczepu (gęstość i jakość kości), którą najlepiej wykonać poprzez wykonanie dobrej jakości zdjęcia 3D. Użycie nowoczesnych technologii obrazowania medycznego, takich jak tomografia komputerowa (CBCT) czy cyfrowe skanowanie jamy ustnej daje możliwość niezwykle dokładnego zaplanowania miejsca wszczepienia implantu. Nowoczesne technologie i czynności diagnostyczne pozwalają także na dobranie odpowiedniego rodzaju implantu, lepszą kontrolę procesu implantacji zwiększając szanse na trwałe zrośnięcie się implantu z kością.
 • Kwalifikacje stomatologa – doświadczenie oraz umiejętności chirurga stomatologa w połączeniu z zastosowaniem najnowszych technik i procedur medycznych znacząco wpływają na sukces implantacji
 • Jakość materiału z jakiego wykonane są implanty – obecnie najczęściej implanty stomatologiczne wykonane są z tytanu, który cechuje się trwałością, odpornością na korozję i uszkodzenia oraz biozgodnością z tkankami jamy ustnej.

  Należy decydować się na implanty renomowanych producentów, stosujących wysokiej jakości materiały, co mogą potwierdzić odpowiednimi certyfikatami i badaniami klinicznymi. Po wykonanym zabiegu wszczepienia implantu i po wykonaniu na nim pracy protetycznej Pacjent powinien otrzymać, tzw. „paszport implantu”, potwierdzający rodzaj wszczepionego implantu.

 • Odpowiednia higiena jamy ustnej – regularne szczotkowanie zębów (minimum dwa razy dziennie), czyszczenie przestrzeni międzyzębowych (przy użyciu nici dentystycznych oraz irygatora) wraz z regularnym wykonywaniem profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym (piaskowanie, skaling) są niezwykle istotne dla utrzymania zdrowia wokół implantów.
 • Ogólny stan zdrowia Pacjenta – stan zdrowia pacjenta, występujące choroby przewlekłe jak, np. cukrzyca mogą wpływać na proces gojenia się i powodzenie implantacji. Dlatego tak istotna jest stała kontrola ze strony lekarza prowadzącego.
 • Styl życia i nawyki pacjenta – palenie tytoniu stanowi przeciwwskazanie względne do wszczepienia implantu, negatywnie wpływa bowiem na proces gojenia się rany oraz zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia infekcji.
 • Regularne wizyty kontrolne – regularna ocena ogólnego zdrowia jamy ustnej oraz stanu implantu pozwalają na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, wdrożenie planu leczenia i zwiększone prawdopodobieństwo utrzymania implantu.
 • Wskazane jest także unikanie nadmiernego nacisku na implanty, np. gryzienia twardych przedmiotów, takich jak kostki lodu czy otwieranie butelek zębami. Dodatkowo dobrze byłoby powstrzymać się od nadmiernej konsumpcji twardych, klejących lub kwasowych pokarmów, które mogą wpływać negatywnie na stan implantów. Dbanie o zdrową dietę wspiera także ogólną kondycję jamy ustnej.
 • Należy na bieżąco monitorować stan zdrowia i zwracać uwagę na ewentualne zmiany wokół implantu. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak ból, obrzęk czy zaczerwienienie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Innowacyjne implanty, biomateriały i techniki są stale rozwijane, aby zwiększyć skuteczność i trwałość implantów. Wszystkie te aspekty w połączeniu z odpowiednim dbaniem o implanty stomatologiczne są kluczowe dla zapewnienia ich długotrwałego przetrwania implantów w jamie ustnej. Regularna kontrola i utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej to podstawowe elementy opieki nad implantami. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów związanych z implantami stomatologicznymi, należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

Zadzwoń:

Gdańsk +48 508 922 201
Gdynia +48 501 146 241

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *