Implanty – poradnik dla pacjenta

Jeżeli brakuje Ci jednego, kilku lub wszystkich zębów – możemy zaproponować Ci różne możliwości terapii. Jedną z nich, jest leczenie implantologiczne. Pozwala ono w sposób maksymalnie naśladujący naturę uzupełnić utracone z różnych przyczyn zęby. Lekarz wprowadza w kość niewielki wszczep, pełniący funkcję korzenia, który stanowić będzie później bazę do odbudowy przyszłego uśmiechu.

Odbudowa jednego zęba

pojedynczy implantW przypadku utraty pojedynczego zęba, implant stanowi doskonałą alternatywę do tradycyjnego mostu. Unikasz w ten sposób szlifowania zdrowych zębów własnych.

Sprawdź implanty Gdańsk

 

Jak wygląda odbudowa jednego zęba?

 

YouTube video

 

odbudowa kilku zebow za pomoca implantowOdbudowa kilku zębów za pomocą protezy stałej (most)

W przypadku utraty kilku zębów, dzięki implantom unikniesz szlifowania sąsiednich zębów naturalnych.

 

Jak wygląda odbudowa kilku zębów za pomocą stałej protezy?

YouTube video

 

proteza na implantachOdbudowa protetyczna w przypadku bezzębia za pomocą protezy stałej (most) lub za pomocą protezy ruchomej opartej na 2 lub 4 implantach

W przypadku braku wszystkich zębów własnych, istnieje możliwość wykonania mostu pełnego w oparciu o kilka implantów. Proteza mocowana jest przez implantologa.

 

Jak wygląda odbudowa protetyczna w przypadku bezzębia?

YouTube video

 

Sprawdź nasz poradnik, dzięki któremu dowiesz się czym są implanty i jak wygląda procedura ich zastosowania

ETAP I: Konsultacja z lekarzem i kwalifikacja do leczenia.

Na wizycie w gabinecie stomatologicznym ustala się czy leczenie implantologiczne jest najlepszą metodą leczniczą dla danego pacjenta. Czasem lepszą alternatywą jest wykonanie innych rodzajów uzupełnień protetycznych (konwencjonalne mosty porcelanowe, protezy ruchome etc.).

Na tej wizycie wykonuje się diagnostykę rentgenowską (zdjęcie pantomograficzne, pojedyncze zdjęcia zębowe, czasem zdjęcia w technice 3D) oraz określa możliwości wykonania zabiegu implantacji, jak i optymalne położenie implantu w wyrostku zębodołowym.

Konieczne jest także zapoznanie się ze stanem ogólnym (schorzenia ogólne, przyjmowane leki, nałogi, np. palenie) oraz stanem miejscowym (schorzenia zębów, dziąseł, paradontoza, aktywne stany zapalne, schorzenia nowotworowe). Konieczne jest także poznanie przyczyny utraty uzębienia oraz ocenienie umiejętności higienizacyjnych pacjenta.

Niezbędne jest określenie zasadności takiego zabiegu, rodzaju implantu jaki powinien być zastosowany oraz ewentualnych zabiegów okołoimplantacyjnych, które zapewnią lepszą bazę kostną oraz optymalny wygląd późniejszej pracy protetycznej.

Umów wizytę u stomatologa w Gdańsku lub Gdyni

ETAP II : Zabieg chirurgiczny – wszczepienie implantu.

W trakcie zabiegu chirurgicznego, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, odsłania się kość i po analizie podłoża kostnego (grubość, wysokość, szerokość, gęstość, brak zmian patologicznych) wszczepia się implant. Ranę po zabiegu zaopatruje się szwami, które z reguły są usuwane po 1-2 tygodniach.

Niekiedy w trakcie zabiegu stosuje się rozmaite techniki okołoimplantacyjne, które poszerzają bazę kostną i umożliwiają bardziej korzystne rozmieszczenie implantów (podniesienie dna zatoki szczękowej, rozszerzenie wyrostka zębodołowego, augmentacja kości biomateriałami lub kością własną etc.).

ETAP III: Ocena procesu wygajania się implantu – osseointegracji.

Zazwyczaj po 3-6 miesiącach ocenia się stopień zrostu implantu z kością wykonując zdjęcia rentgenowskie oraz sprawdzając wszczep klinicznie.

Po stwierdzeniu osteointegracji usuwa się śrubę zamykającą implant i wkręca tzw. “śrubę gojącą”, która później umożliwi perfekcyjne ułożenie błony śluzowej i zapewni optymalny efekt estetyczny.

ETAP IV: Wykonywanie pracy protetycznej.

Po okresie 1-3 tygodni wykonuje się wyciski na podstawie, których laboratorium dentystyczne wraz z lekarzem wybierają najlepsze łączniki protetyczne i następnie technik wykonuje odpowiednie prace protetyczne (korony zębowe, mosty protetyczne, protezy).

Po wykonaniu tych prac przymierza się je w ustach u pacjenta i po akceptacji przez pacjenta umieszcza się na stałe w przypadku koron i mostów, bądź “na ruchomo” w przypadku protez.

ETAP V: Wizyty kontrolne.

Pacjent po oddaniu prac protetycznych powinien się zastosować do zaleceń lekarza i oczywiście zgłaszać regularnie na wizyty kontrolne.

Poznaj bliżej kadrę K2 Dental

dr n. med. Krystian Krupski

Na co dzień zajmuje się implantologią, periodontologią, chirurgią, protetyką i stomatologią estetyczną. Łącząc  ze sobą te dziedziny stomatologii i współpracując z innymi lekarzami dobiera zawsze indywidualne rozwiązania problemu pacjenta.

lek. stom. Edyta Kwiecińska

Posiada specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Od ponad 20-tu lat prowadzi praktykę stomatologiczną.

lek. stom. Monika Łączyńska-Leik

Specjalizuje się w stomatologii zachowawczej z endodoncją. Chce by wszyscy Pacjenci podczas zabiegów czuli się bezpiecznie i komfortowo.

lek. stom. Magdalena Rychert

W naszym gabinecie zajmuje się stomatologią estetyczną, protetyką i endodoncją.

lek. stom. Jolanta Kulczyńska

Specjalizuje się w leczeniu zaawansowanymi technikami protetycznymi oraz endodontycznymi wymagającymi zastosowania mikroskopu.

lek. stom. Dominika Ossowska

Swoje zawodowe zainteresowania kieruje głównie na stomatologię estetyczną, endodoncję, a także leczenie dzieci.

lek. stom. Piotr Lewandowski

Zajmuje się leczeniem ortodontycznym oraz leczeniem dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych u dzieci i dorosłych.

lek. stom. Bożena Mackiewicz-Wilkowska

Ortodonta. Nie boi się wyzwań, nawet w postaci bardzo skomplikowanych wad zgryzu.

lek. stom. Katarzyna Tylek

Zajmuje się stomatologią ogólną, a także leczeniem pod mikroskopem.

lek. stom. Paulina Kwapisiewicz-Apak

Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą, endodoncją oraz otacza opieką stomatologiczną młodszych pacjentów.

lek. stom. Magdalena Ociesa

W pracy zawodowej interesuje się stomatologią zachowawczą, endodoncją i chirurgią stomatologiczną.

lek. stom. Musiał Dominika

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoją wiedzę zawodową nieustannie rozwija poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach oraz konferencjach naukowych.

lek. stom. Konrad Szczerbiński

Lekarz dentysta, absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

lek. Michał Śliwiński

Jest absolwentem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas studiów działał w studenckim kole periodontologii.

lek. Agnieszka Sirocka

Pani doktor jest specjalistą rewitalizacji i naturalnych autologicznych procedur odmładzania skóry.

dr Magdalena Brona Teżyk

Ulubione procedury medyczne doktor Magdy to zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, wolumetria policzków, resurfacing twarzy oraz jej firmy zabieg modelowania ust.

mgr Izabela Pstrąg – kosmetolog

Jako kosmetolog doświadczenie zdobyła w klinice medycznej u boku specjalistów z medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.