Aparat na zębach – kiedy warto go założyć

Aparat ortodontyczny to duży krok w stronę ładnego uśmiechu i wyeliminowania dyskomfortu związanego z wadą zgryzu. Coraz więcej osób przekonuje się do leczenia ortodontycznego co przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Kiedy warto udać się do ortodonty?

Według Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, każde dziecko powinno odbyć pierwszą wizytę u ortodonty jeszcze przed pojawieniem się stałych zębów, aby w razie jakiegokolwiek problemu zmniejszyć ryzyko pojawienia się wady zgryzu i umożliwić prawidłowe wyrzynanie się zębów stałych.

Lukasz_Komiazyk,,Każde zauważone stłoczenie, przekrzywienie się zębów jak i widoczna asymetria twarzy jest dobrym powodem, aby umówić wizytę u ortodonty. Nieprawidłowa wymowa lub nieprawidłowe rysy twarzy często również mają podłoże wady zgryzu. W młodym wieku znacznie łatwiej wyeliminować różnego rodzaju anomalie, znacznie mniejszym kosztem, a efekt uzyskany dzięki leczeniu będzie trwalszy niż w przypadku tej samej wady leczonej za parę lat” – mówi dr Łukasz Komiażyk z K2 Medical & Dental Clinic

Jeśli jednak spóźniliśmy się znacznie z pierwszą wizytą lub chcemy poprawić swój uśmiech będąc już dorosłym, nie stanowi to problemu i w każdym momencie możemy udać się do ortodonty, a dzięki leczeniu możemy pozbyć się takich objawów jak zgrzytanie, ścieranie zębów, osadzanie się kamienia nazębnego, jak i zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy.

Jak działa aparat i jak długo się go nosi?

Działanie aparatów stomatologicznych opiera się na niewielkich siłach wywieranych za pomocą specjalnych elementów aparatu na poszczególne zęby lub inne elementy układu stomatologicznego. W zależności od efektu jaki jest pożądany, przykładamy siłę w różnej odległości od centrum oporu zęba. Stały nacisk o niedużej wartości powoduje fizjologiczne przesunięcie się zęba w szparze ozębnej, co skutkuje przemodelowaniem kości. W niektórych miejscach tkanka zanika, a w innych narasta. Zjawiska, które zachodzą podczas leczenia wymagają dużej precyzji, a aby zmniejszyć ryzyko powikłań podczas remodelingu kości, potrzeba czasu na wygojenie się tej kości pomiędzy poszczególnymi etapami leczenia. Dlatego średni czas noszenia aparatu to około 2 lata, lecz w zależności od danego przypadku może trwać krócej lub w przypadku większych wad, znacznie dłużej.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych oraz ich podziałów. Rozróżnia się aparaty lecznicze i profilaktyczne. Aparaty lecznicze, jak sama nazwa wskazuje, stosuje się w celu wyeliminowania wady zgryzu. Natomiast aparaty profilaktyczne są wykorzystywane, gdy istnieje ryzyko pojawienia się wady zgryzu, a dzięki użytkowaniu aparatu profilaktycznego jesteśmy w stanie to ryzyko wyeliminować, np. za pomocą specjalnej płytki akrylowej możemy zapobiegać nadmiernemu naciskowi wargi dolnej, co mogłoby doprowadzić do tyłozgryzu i dzięki temu umożliwić prawidłowy wzrost i wysuwanie żuchwy.

Kolejny podział aparatów różnicuje je na aparaty stałe i ruchome. Aparat stały jest zacementowany na zębach na cały okres leczenia lub tylko na dany etap, a zdjęcie go przez samego pacjenta jest niemożliwe. Ortodonta cementuje go na początku leczenia i tylko dzięki specjalnym narzędziom jest w stanie go zdjąć, gdy uzna to za stosowne. Aparaty ruchome są tak skonstruowane, że pacjent sam jest w stanie zakładać go i zdejmować po określonym czasie noszenia, a korekty na wizytach kontrolnych są wykonywane poza jamą ustną pacjenta.

Aparaty stałe możemy podzielić także na grubołukowe, które wspomagają leczenie ortodontyczne aparatem cienkołukowym. W niektórych przypadkach ortodonta decyduje się, na zastosowanie aparatu grubołukowego, np. w celu rozszerzenia podniebienia i utworzenia miejsca na poszczególne zęby. Aparat cienkołukowy stosuje się w celu prawidłowego uszeregowania zębów w łuku a podzielić je można również na aparaty metalowe i estetyczne oraz na ligaturowe i samoligaturujące. Aparat metalowy składa się ze srebrnych zamków i łuków, które bardziej rzucają się w oczy w odróżnieniu od estetycznych zamków porcelanowych lub kompozytowych oraz powlekanych białych łuków co sprawia, że są na pierwszy rzut oka niezauważalne.

Efekty leczenia ortodontycznego w K2Dental

Przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego

Niestety w niektórych przypadkach założenie aparatu może być niemożliwe. Może to pogorszyć warunki panujące w jamie ustnej, wywołać lub zaostrzyć chorobę. Są to takie przypadki jak:

  • choroby przyzębia,
  • choroby miazgi,
  • cukrzyca,
  • niedobory odporności,
  • zaburzenia hormonalne,
  • stany zapalne w jamie ustnej.

Ostateczna decyzja co do założenia aparatu zależy i tak od lekarza ortodonty, ponieważ niektóre przeciwwskazania mogą być tylko czasowe i wyeliminowanie ich umożliwi skuteczne i bezpieczne leczenie.

Jak dbać o zęby w trakcie noszenia aparatu?

Dla wielu osób użytkujących stały aparat ortodontyczny jest to nie lada wyzwanie, ponieważ zamki oraz pierścienie ortodontyczne utrudniają dokładne oczyszczanie zębów zwykłą szczoteczką. Istnieją różnego rodzaju przyrządy przeznaczone specjalnie dla pacjentów leczących się ortodontycznie, które poza zwykłym szczotkowaniem zębów poprawią higienę i pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich są specjalne szczoteczki jednopęczkowe, które umożliwiają dokładne doczyszczenie miejsc, które nie są dostępne dla zwykłej szczoteczki. Istnieją również specjalne końcówki na szczoteczki elektryczne. Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku pacjenta leczącego się ortodontycznie jest zakup irygatora. Jest to urządzenie, które za pomocą wody pod ciśnieniem wypłukuje resztki jedzenia zalegające w przestrzeniach międzyzębowych, jak i spod łuków, zamków i pierścieni ortodontycznych. Do zbiorniczka z wodą warto dolać płynu do płukania jamy ustnej, który dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu oraz zawartości fluoru, zwiększy jakość czyszczenia.


Bibliografia

1. I.Karłowska Zarys współczesnej ortodoncji, PZWL Warszawa 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą