Wyrywanie ósemek

„Wyrywanie ósemek” czy nazywanie fachowo dłutowaniem lub ekstrakcją zewnątrzzębodołową to nic innego jak chirurgiczne usunięcie ósemek, czyli tzw. zęba mądrości. Zabieg ten musi zostać wykonany u większości Pacjentów, gdyż badania dowodzą, iż jedynie u 5% dorosłej populacji warunki w jamie ustnej pozwalają na prawidłowe ustawienie zęba mądrości w łuku zębowym.

Dlaczego wyrywa się ósemki?

„Wyrywanie ósemek” wykonuje się z kliku wskazań:

 • Nieprawidłowe ułożenie zębów, spowodowane brakiem miejsca w łuku zębowym lub ich niewłaściwym pochyleniem, które bardzo często powoduje ból u pacjenta. Bywają sytuacje, że zęby te nie są widoczne, gdyż nie udało im się wyrznąć właśnie ze względu na złe położenie i zablokowanie w kości;
 • Wskazania ortodontyczne – tzw. zęby mądrości mogą powodować stłoczenie innych zębów, szczególnie w odcinku przednim, co zaburza znacząco zwarcie oraz estetykę;
 • Powikłania pozabiegowe – bywają sytuacje, w których chirurg stomatolog musi wykonać dłutowanie zęba na skutek pozostawionych korzeni lub ich fragmentów po ekstrakcji, których nie potrafił usunąć stomatolog ogólny;
 • Częste stany zapalne dziąsła w okolicach zębów mądrości (tzw. utrudnione wyrzynanie zęba mądrości) – mogą świadczyć o gromadzeniu się bakterii pod dziąsłem. Stan zapalny dziąsła może spowodować zakażenie siejące bakterie po całym organizmie (tzw. zakażenia odogniskowe) dlatego chirurg stomatolog może zdecydować o konieczności usunięcia zęba w takiej sytuacji, aby zapobiec zapaleniom występującym w miejscach odległych, np. kończyn górnych i dolnych – stawy kolanowe, łokciowe;
 • Zaawansowana próchnica – „wyrywanie ósemek”, może mieć także miejsce w przypadku zębów, których nie można już uratować leczeniem zachowawczym,
 • Przemieszczenie zawiązka zęba trzeciego trzonowego dolnego, np. w wyniku urazu – szczelina złamania w żuchwie może przebiegać przez miejsce zatrzymanego zęba mądrości.

Chcesz usunąć ósemki w Gdańsku? Sprawdź naszą ofertę.

Wyrywanie ósemek – przygotowanie do zabiegu

krzywa osemkaPrzed przystąpieniem do zabiegu niezbędne jest wykonanie diagnostyki radiologicznej. Zdjęcie takie wykonywane jest na miejscu w K2 Medical & Dental Clinic, dzięki czemu chirurg stomatolog ma do niego od razu bezpośredni dostęp.

Zdjęcie pantomograficzne (panoramiczne) jest podstawowym zdjęcie wykonywanym w tych przypadkach i umożliwia chirurgowi stomatologowi ocenę budowy i położenia zęba mądrości względem zębów sąsiednich oraz kanału żuchwy (przebiegu sąsiednich nerwów i naczyń). Badanie radiologiczne pomaga także w wyborze właściwej techniki wykonania zabiegu zmniejszając także ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań pozabiegowych.

Podczas konsultacji z lekarzem Pacjent powinien poinformować lekarza o stanie zdrowia/chorobach ogólnych (tj. np. choroby krwi, choroby serca, przebyty zawał, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, padaczka) oraz przyjmowanych lekach.

Zaleca się, aby przed zabiegiem zjeść lekki posiłek.

Jak wygląda zabieg wyrywania ósemek?

Po przeprowadzeniu konsultacji, Pacjent zostaje znieczulony miejscowo. W kolejnym etapie nacina się dziąsło, usuwa się część kości wyrostka zębodołowego, a następnie przy użyciu kleszczy, dźwigni i narzędzi pomocniczych wydobywa się ząb z zębodołu. W fazie kończącej zabieg chirurg stomatolog zakłada szwy i opatrunek. Po około 7-10 dniach od zabiegu zalecana jest wizyta kontrolna, podczas której oceniany jest stan po zabiegowy oraz ściągane są szwy.

Czy wyrywanie ósemek boli?

Wyrywanie ósemek to zabieg bezbolesny. Zostaje on poprzedzony znieczuleniem miejscowym, które całkowicie eliminuje dolegliwości bólowe. Po przeprowadzonym zabiegu Pacjent w razie potrzeby może przyjąć leki przeciwbólowe.

Wyrywanie ósemek – czego spodziewać się po zabiegu?

 • Wskazane jest, aby przez 4-5 godzin po zabiegu pacjent stosował zimne okłady, celem zminimalizowania wystąpienia opuchlizny. Okłady z lodu przykładać należy do policzka przez ścierkę/ręcznik, tak aby uniknąć odmrożenia skóry policzka. Najsilniejszy obrzęk występuje w 1-3 dobie po zabiegu, następnie stopniowo powinien ulec zmniejszaniu.
 • Po około pół godzinie od zabiegu wyrywania ósemek należy wypluć opatrunek/gazik, który pacjent zagryzł w miejscu po usuniętym zębie bezpośrednio po zakończeniu zabieg.
 • Przez 2 godziny od zabiegu nie należy jeść ani pić, a przez pierwszą dobę po zabiegu zalecane jest spożywanie jedynie pokarmów i napojów w temperaturze letniej.
 • W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych zalecana jest terapia lekami przeciwbólowymi zgodnie z zaleceniami chirurga stomatologa.
 • Przez 2 dni od zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego oraz nie dźwigać ciężkich przedmiotów. Po wyrwaniu ósemki, należy także powstrzymać się od palenia papierosów minimum przez 24 godziny od zabiegu.
 • Dodatkowo należy pamiętać o utrzymaniu dobrej higieny jamy ustnej przy jednoczesnym powtrzymaniu się od nadmiernego płukania jamy ustnej (tak aby nie wypłukać skrzepu) przez pierwsze 3-4 dni po zabiegu.
 • Po około 7-10 dniach, należy udać się do gabinetu stomatologicznego celem kontroli pozabiegowej.
 • Jeżeli 4-5 dni po wyrwaniu ósemki dolegliwości nasilają się zamiast zmniejszać może to świadczyć o rozwoju tzw. „suchego zębodołu” (wynik utraty skrzepu), w takiej sytuacji wskazana jest wizyta kontrolna u lekarza dentysty.

Wyrywanie ósemek, dlaczego warto wybrać K2 Dental?

Krystian Krupski„Wyrywanie ósemek” powinien wykonać specjalista chirurgii stomatologicznej, gdyż są to zęby o skomplikowanej, często nietypowej budowie. Tzw. zęby mądrości wykazują duże trudności techniczne, szczególnie w sytuacji, gdy są tylko częściowo wyrznięte, ułożone poziomo lub całkowicie zaklinowane w kości. Dodatkowo podczas wyrywania zębów mądrości mogą wystąpić powikłania, gdyż niejednokrotnie wierzchołki korzeni ósemek leżą w pobliżu ważnych struktur anatomicznych jak, np. nerw zębodołowy dolny, a nieumiejętne wykonanie zabiegu usunięcia ósemki może skutkować uszkodzeniem tego nerwu, a tym samym być przyczyną komplikacji zdrowotnych – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental Clinic

Wiedza i umiejętności chirurga dentysty pozwalają na precyzyjne przeprowadzanie zabiegu z ograniczeniem do minimum jego inwazyjności.

W K2 Medical & Dental Clinic zbieg wyrywania ósemek wykonuje chirurg stomatolog z drugim stopniem specjalizacji dr n. med. Krystian Krupski oraz chirurg stomatolog z drugim stopniem specjalizacji dr Edyta Kwiecińska. Obydwoje mają kilkudziesięcioletnie doświadczanie w wykonywaniu skomplikowanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Ważnym aspektem jest również możliwość wykonania w K2 Medical &Dental Clinic bardzo dokładnej rentgenodiagnostyki. Badanie panoramiczne lub CBCT (badanie tomograficzne) daje możliwość obejrzenie zęba w trójmiarze, dokładną ocenę jego położenia i wykrycie wszystkich ewentualnych patologii, co znacznie ogranicza ryzyko powikłań.

FAQ

1. Czy po wyrwaniu ósemek mogę wrócić do pracy?

Zaleca się odpoczynek po wykonanym zabiegu wyrywania ósemek, przykładanie okładów bezpośrednio po zabiegu, dlatego najlepiej zrezygnować z powrotu do pracy, po wykonanym zabiegu

2. Czy po wyrwaniu ósemki otrzymam zwolnienie lekarskie?

Tak, zwolnienie z reguły jest na 2-3 dni w sytuacji zabiegu niepowikłanego.

3. Czy muszę mieć ze sobą zdjęcie RTG?

Zdjęcie panoramiczne lub 3D wykonywane jest na miejscu z klinice K2 Medical & Dental


Bibliografia

1. Patryk Szubert, Michał Jankowski , Mateusz Krajecki ,Anna Jankowska-Wika , Jerzy Sokalski: Analiza czynników predysponujących do powikłań po chirurgicznym usunięciu zębów mądrości w żuchwie DENTAL FORUM /1/2015/XLIII
2. L.J Peterson, E.Ellis, J.R.Hupp, M.R.Tucker, Chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa, Wyd. Czelej, Lublin
3. Chirurgia szczękowo-twarzowa pr.zb. pod red. Prof.dra hab.S.B.Bartkowskiego, Collegium Medicum UJ, Kraków
4. Szyszkowska A, Koper J, Skowrońska A, Załęski P. Kontrowersje dotyczące postępowania z zatrzymanymi zębami mądrości. Poradnik Stom. 2008;2:57–61.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą