Co to jest scaling zębów?

Scaling zębów to w większości przypadków etap rozpoczynający pełną higienizację. Jest to metoda usuwania kamienia nazębnego najczęściej wykonywana za pomocą specjalnego ultradźwiękowego urządzenia umożliwiającego szybkie i delikatne usunięcie twardych złogów nazębnych. Ultradźwięki pomagają rozbić zalegający na zębach kamień, który następnie jest wypłukiwany z jamy ustnej. Czasami w celu dokładnego wykonania zabiegu trzeba także skorzystać z pomocy narzędzi ręcznych.

W jakim celu wykonuje się scaling zębów?

Niestety nawet przy regularnym myciu zębów gromadzi się na nich warstwa miękkiego osadu, który pod wpływem śliny i bakterii ulega mineralizacji, przez co twardnieje. Powstałe w ten sposób złogi nazywa się kamieniem nazębnym. Pojawia się on głównie w przestrzeniach między zębowych. Wyróżnia się dwa rodzaje kamienia nazębnego:
 • kamień naddziąsłowy – czyli taki, który możemy zauważyć na zębach,
 • kamień poddziąsłowy – zalegający poniżej linii dziąsłowej, w kieszonkach poddziąsłowych.
W sytuacji, w której kamień będzie przez długi okres czasu zalegał na zębach, staje się skupiskiem bakterii przylegających do zębów, co może prowadzić do wystąpienia chorób tkanek twardych zębów – próchnicy lub dziąseł – choroby przyzębia, zwane popularnie „paradontozą”. Dodatkowym efektem scalingu jest rozjaśnienie koloru zębów.

Metody scalingu:

 • Ultradźwiękowa
 • Mechaniczna
 • Tradycyjna – z zastosowaniem narzędzi ręcznych
Zarówno nad – jak i poddziąsłowa płytka może ulegać procesowi mineralizacji tworząc kamień. Scaling ultradźwiękowy można zatem wykonać na dwa sposoby:
 • Scaling naddziąsłowy – czyli usunięcie zalegającego kamienia z odsłoniętych powierzchni zęba. Kamień naddziąsłowy jest zazwyczaj miękki i jasny.
 • Scaling poddziąsłowy – tzw. „głęboki skaling” polega na usunięciu płytki i najniebezpieczniejszego kamienia, który niszczy kość, gromadząc się pod dziąsłem. Kamień poddziąsłowwy jest twardszy i ma ciemny kolor.

Kto powinien wykonać scaling?

Jeśli na powierzchni zębów lub/i w przestrzeniach międzyzębowych widać żółtawy lub biały osad, którego nie można usunąć za pomocą szczoteczki lub nici dentystycznej jest to sygnał, że konieczna jest wizyta w gabinecie dentystycznym w celu wykonania scalingu.

scaling zebow

Przeciwwskazania do wykonania scalingu:

 • posiadanie wszczepionego rozrusznika serca,
 • rozwinięta osteoporoza,
 • odklejanie się siatkówki oka.

Czy scaling zębów jest bolesny?

Zabieg usunięcia kamienia jest bezbolesny, ale może powodować uczucie dyskomfortu dla pacjenta dlatego w gabinetach K2 Medical & Dental istnieje możliwość podania znieczulenia miejscowego.

Jak często powinno się wykonywać scaling?

Scaling zębów powinno wykonywać się przynajmniej raz do roku, jednak w sytuacji, gdy mamy tendencje do gromadzenia się kamienia, palimy papierosy lub pijemy duże ilości kawy lub herbaty, możemy wykonywać zabieg scalingu zębów raz na pół roku.

Co wykonać scaling zębów czy piaskowanie?

Scaling i piaskowanie to zabiegi wykonywane w ramach higienizacji zębów, a więc o działaniu profilaktycznym, ułatwiające utrzymanie higieny jamy ustnej. Najczęściej w pierwszej kolejności wykonuje się zabieg scalingu, a więc usunięcie kamienia, a następnie piaskowanie zębów, czyli usunięcie osadu, plam i przebarwień.

Zalecenia po zabiegu scalingu zębów

Po zabiegu zaleca się, aby przynajmniej przez 3 h nie spożywać barwiących napoi i pokarmów tj.: herbata, czerwone wino, jagody.

Po wykonanym zabiegu może wystąpić niewielka nadwrażliwość zębów i dziąseł lub delikatne krwawienie. Są to zjawiska przejściowe, które powinny ustąpić najpóźniej w okresie kilku dni od wykonanego zabiegu. Dodatkowo w celu leczenia nadwrażliwości zębów można wykonać zabieg lakierowania lub fluoryzacji zębów.

Do czego może prowadzić brak regularnego usuwania kamienia nazębnego?

Zalegający kamień utrudnia utrzymanie higieny jamy ustnej, sprzyja namnażaniu się bakterii stając się strefą najczęstszego występowania próchnicy. To także przyczyna stanów zapalnych dziąseł, co w dłuższym okresie może prowadzić do zaniku kości wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy a w konsekwencji rozchwiania zębów i ich utraty.

Zabieg higienizacji może zapewnić powrót dziąseł do zdrowia i zahamować rozwój chorób przyzębia.

Dlatego warto systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu wykonywania scalingu zębów.

Podsumowanie

Krystian Krupski,,Skuteczne oczyszczenie zębów jest niemożliwe bez usunięcia kamienia. Pomimo tego, że sam kamień nie wywołuje choroby przyzębia, stanowi on idealną powierzchnię do osiedlania się płytki, co powoduje znaczne namnażanie się wielu mikroorganizmów. Usunięcie kamienia ma zatem na celu wyeliminowanie potencjalnych ognisk zasiedlania i wzrostu płytki bakteryjnej, które stanowią zagrożenie dla zdrowia zębów i dziąseł. Wyrobienie prawidłowych nawyków higienicznych obejmujących jamę ustną, może zapobiec próchnicy, zapaleniu dziąseł i chorobom przyzębia” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental Clinic
Profesjonalny zabieg scalingu wykonać można w Klinice stomatologicznej w Gdańsku K2 Medcial & Dental, gdzie grono doświadczonych higienistek stomatologicznych i lekarzy wykonuje zabiegi higienizacji zębów z najwyższą starannością i zachowaniem sprawdzonych procedur medycznych.

Dla bardziej wrażliwych Pacjentów oferujemy możliwość podania znieczulenia, tak aby zabieg był całkowicie bezbolesny.

Bibliografia

1. Analiza uwarunkowań decydujących o odporności szkliwa na zużycie. Część 2, Badania warstwy wierzchniej oraz mikrotwardości szkliwa zębowego, Ryniewicz, W., Herman, M., Ryniewicz, A. M. Polish Society of Biomaterials in Cracow, Engineering of Biomaterials, 2011, Vol. 14, no. 102, s.23-27

2. Dolińska E., Pietruska M., Milewski R., Skurska A., Paniczko A. Clinical and microbiological evaluation of the effectiveness of the modified protocol of full-mouthdisinfection in the treatment of chronic periodontitis 2011 Polish Dental Society

3. Koshy G, Corbet EF, Ishikawa I: A full-mo-uth disinfection approach to nonsurgical pe-riodontal therapy– prevention of reinfection from bacterial reservoirs. Periodontol 2000 2004; 36: 166-178.

4. Koshy G, Kawashima Y, Kiji M, Nitta H, Umeda M, Nagasawa T, Ishikawa I: Effects of single-visit full-mouth ultrasonic debride-ment versus quadrant-wise ultrasonic debri-dement. J Clin Periodontol 2005; 32, s. 734–743.

5. Scully C.: Choroby jamy ustnej. Diagnostyka i leczenie. Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2006

6. Stomatologia zachowawcza pod red. Z.Jańczuka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Szczecin 1993, s. 137-146

7. Williams D.A.,Hughes F.J., Odell E.W., Farthing P.M. Patologia przyzębia, Biblioteka Stomatologa Praktyka, Warszawa 1995, s. 37-40

2 odpowiedzi na “Scaling zębów. Co to jest scaling?”

 1. Każdemu przysługuje, ale tego nie robią bo nie im nie zależy na zębach pacjentów 😐 Sama też o to kiedyś pytałam i o tym czytałam to mi powiedziano, że no nie da rady. Zresztą widziałam jak się robi zęby na NFZ – przez takiego dentystę musiałam leczyć zęba kanałowo, bo mi zepsuł zęba który nawet nie nie bolał, a po wizycie ząb do czyszczenia. Już nie ufam. Wolę iść prywatnie i mieć gwarancję, ze jeżeli by się coś działo to mogę iść na poprawki.

 2. Pierwsze slysze o czyms takim jak scaling zebow. Nigdy jak na NFZ bylem u dentystow to mi o tym nie mowiono a teraz w sumie bylem na wizycie i mi zalecano nad tym pomyslec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą