Piaskowanie zębów – na czym polega i jakie przynosi korzyści

Na czym polega zabieg piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów – to jeden z zabiegów stomatologicznych, zaliczany do grupy zabiegów higienizacyjnych. Piaskowanie jest działaniem profilaktycznym, tzn. ma na celu zapobieganie i eliminowanie czynników rozwoju próchnicy i chorób przyzębia.
Piaskowanie zębów polega na oczyszczeniu zębów za pomocą urządzenia zwanego piaskarką, które pod ciśnieniem wyrzuca mieszankę specjalnego proszku czyszczącego, powietrza oraz wody. Strumień sprężonego powietrza pozwala na oczyszczenie powierzchni zębów nawet w najtrudniej dostępnych miejscach.

Piaskowanie zębów – efekty

Piaskowanie zębów umożliwia uzyskanie efektów w postaci usunięcia osadu, plam i przebarwień spowodowanych, np. piciem kawy, herbaty, jak również zlikwidowanie nalotu nikotynowego i płytki nazębnej. Czyszczenie powierzchniowe zębów i likwidacja przebarwień i kamienia nazębnego powoduje także naturalne wybielenie zębów.

Efektem piaskowania zębów jest także zabezpieczanie jamy ustnej przez rozwojem szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych.

piaskowanie efekty1

W jakim celu wykonuje się zabieg piaskowania?

Zabieg piaskowania zębów jest zabiegiem profilaktycznym, który polega na eliminowaniu czynników sprzyjających rozwojowi bakterii chorobotwórczych a poprzez to zapobiega rozwojowi chorób przyzębia oraz próchnicy.

Zagłę­bienia i bruzdy na powierzchni zębów oraz w okolicy szyjek zębów to miejsca, w których z łatwością gro­madzi się płytka nazębna, a tym samym są one najbardziej podatne na rozwój próchnicy. Niedopuszcze­nie do powstawania próchnicy i „paradontozy” to główny cel piaskowania zębów. Jest nim pośrednio także uzyskanie walorów estetycznych w postaci bielszych i jaśniejszych zębów.

Jak często powinno się wykonywać zabieg piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów powinno się powtarzać tak często jak jest to konieczne, aby utrzymać optymalną higienę jamy ustnej, ale nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Osoby, które nałogowo palą papierosy lub często piją kawę lub herbatę powinny wykonywać zabieg nawet co 3-4 miesiące. Aby dowiedzieć się czy zabieg jest konieczny najlepiej skonsultować się z własnym dentystą lub higienistką podczas rutynowych wizyt kontrolnych i przeglądów stomatologicznych.

Jak długo trwa zabieg i czy jest bolesny?

piaskowanie2Zabieg trwa około 20 minut i jest bezbolesny. W przypadku, gdy Pacjent odczuwa znaczny dyskomfort podczas wykonywania zabiegu istnieje opcja podania znieczulenia miejscowego.

Kto powinien wykonać zabieg piaskowania?

Zabiegi piaskowania najczęściej wykonują wykwalifikowane higienistki stomatologiczne, rzadziej dentyści.

Piaskowanie zębów przed i po zabiegu

Zabieg piaskowania nie wymaga od Pacjenta specjalnych przygotowań. Przed wykonaniem zabiegu lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna dokonuje oceny stanu uzębienia Pacjenta i określa czy wystarczy wykonać jedynie zabieg piaskowania, czy warto poprzedzić go także scalingiem.

Po wykonaniu zabiegu przez minimum 2 godziny należy unikać spożywania napojów i potraw barwiących, tj. np. kawa, herbata, jagody, czerwone wino. Nie wskazane jest także sięganie po gorące i zimne napoje, gdyż zęby mogą bezpośrednio po wykonanym zabiegu wykazywać się nadwrażliwością na zmiany temperatury.

Czy zabieg piaskowania zębów jest bezpieczny?

Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny. Nie powoduje uszkodzenia szkliwa oraz otaczających go tkanek pod warunkiem, że wykonany jest przez odpowiednio wykwalifikowany personel medyczny, dobrej jakości sprzęt oraz nie częściej niż 2-3 razy do roku.

W trakcie trwania samego zabiegu zarówno higienistka stomatologiczna, jak i Pacjent powinni mieć założone okulary ochronne.

Należy natomiast mieć na uwadze, że bezpośrednio po zabiegu zęby mogą być podatne na zabrudzenia i wykazywać przejściową nadwrażliwość, np. na ciepłe lub zimne napoje. Nadwrażliwość ustępuje po kilku godzinach od wykonania zabiegu. Jeśli nadwrażliwość utrzymuje się dłużej warto zastosować po zabiegu fluoryzację.

Scaling czy piaskowanie?

Piaskowanie najczęściej poprzedzone jest scalingiem. W pierwszej kolejności podczas scalingu usuwa się twarde złogi kamienia nazębnego, a następnie poprzez piaskownie doczyszcza się drobniejsze osady i przebarwienia zębów, dokładnie doczyszcza się także przestrzenie między zębowe, wzmacniając efekt usuwania kamienia nazębnego. Oba zabiegi wykonuje się podczas jednej wizyty.

Zatem scaling zębów oraz piaskowanie zębów to zabiegi komplementarne, a ich jednoczesne wykonanie gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów.

Do czego prowadzić może niewykonywanie zabiegu piaskowania?

Niestety nawet regularne mycie zębów nie chroni nas w 100% przed rozwojem próchnicy i chorób przyzębia. Zęby posiadają nierówności anatomiczne (bruzdy i zagłębienia), które stwarzają możliwość zalegania resztek pokarmu, głównie w przestrzeniach międzyzębowych i na szyjkach zębów przy brzegu dziąsła.

Trudności w utrzymaniu higieny jamy ustnej utrudniają także ubytki próchnicze, nieprawidłowo ustawione zęby, przestrzenie pod przęsłami mostów oraz wokół protez ruchomych a także okolice wokół stałych aparatów ortodontycznych. Wszystkie miejsca utrudniające utrzymanie higieny jamy ustnej to właśnie strefy najczęstszego występowania próchnicy. Stan higieny jamy ustnej zależy jednak nie tylko od resztek pokarmów gromadzących się w okolicach zębów, ale głównie od złogów nazębnych (kamień nazębny, biały nalot nazębny) przylegających do powierzchni zębowych.

Dlatego poza regularnym szczotkowaniem zębów zaleca się dodatkową profilaktykę/higienę jamy ustnej w postaci piaskowania zębów.

Piaskowanie w K2 Dental

K2 Medical & Dental Clinic to miejsce, w którym zabieg piaskowania zębów wykonują doświadczeni specjaliści, pracując na najwyższej jakości sprzęcie i materiałach, tj. specjalnych piaskarkach z rozmaicie profilowanymi końcówkami oraz piaskiem o określonej granulacji i składzie, który nie uszkadza powierzchni zębów. Zabieg wykonywany może być w znieczuleniu miejscowym.

Po zabiegu może być wykonywane zabezpieczenie powierzchni zębowych poprzez fluoryzację kontaktową egzogenną specjalnymi żelami lub piankami.

Krystian Krupski,,Higienizacja w postaci usunięcia kamienia nazębnego oraz piaskowania jest standardowym, bezpośrednim przygotowaniem przed zabiegami chirurgicznymi, tj. implantacjami, przeszczepami tkanek miękkich i twardych, resekcjami, zabiegami z zakresu ortognatyki etc. Zabiegi takie wykonuje się 1-2 dni przed zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej, szczękowo-twarzowej czy periodontologii.” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental Clinic

Podsumowanie

Wpływ stanu uzębienia na ogólne zdrowie organizmu jest bardzo duży. Należy zatem prowadzić działania profilaktyczne, których zadaniem jest niedopuszczenie do rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia. Najprostszym sposobem zapobiegania powstawaniu próchnicy jest systematyczne, codzienne dbanie o higienę jamy ustnej. Niestety samo szczotkowanie zębów nie pozwala w 100% na pozbycie się zanieczyszczeń w postaci pokarmu i złogów kamienia gromadzących się, np. w przestrzeniach międzyzębowych. Dlatego zalecamy naszym Pacjentom, aby średnio raz na pół roku korzystali ze specjalistycznych zabiegów higienizacji w gabinecie stomatologicznym takich, jak piaskowanie zębów i scaling. Piaskowanie bowiem pozwoli na usunięcie osadu i przebarwień z powierzchni zębów, nawet w najtrudniej dostępnych miejscach.

Bibliografia

1. Lewis MA, Jordan RCK. Medycyna jamy ustnej. Warszawa: PZWL; 2013

2. Migut M., Lewandowski B. Wybrane problemy chorób jamy ustnej w pracy pielęgniarki, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Lublin 2017, Vol.17, Nr 4(61)/2017, s. 38

3. Nishigawa G, Maruo Y, Irie M, Maeda N,Yoshihara K, Nagaoka N, et al. (2016) Various Effectsof Sandblasting of Dental Restorative Materials. PLoS ONE 11(1): e0147077. doi:10.1371/journal.pone.0147077

4. Stomatologia zachowawcza – podręcznik dla studentów stomatologii pod red. Z. Jańczuka, Wyd. Lekarskie PZWL, Szczecin 1993, s. 138-140

5. Strużycka I. Biofilm – współczesne spojrzenie na etiologię próchnicy. Dental Forum. 2010; 38: 79-83

6. Weyna E.: Wybrane zagadnienia współczesnej stomatologii. Szczecin: Wyd. PAM; 2012.

2 odpowiedzi na “Piaskowanie zębów – na czym polega i jakie przynosi korzyści?”

  1. Jestem umówiona na następny poniedziałek wizytę i będę miała robione piaskowanie zębów. Mam nadzieję, że ubędzie mi tego kamienia, bo przód nie wygląda tragicznie, ale tył jest dramatyczny :< Wiecie może czy to boli?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą