Lakierowanie zębów – co warto wiedzieć
Lakierowanie zębów ma na celu zapobieganie próchnicy, a więc ochronę uzębienia przed szkodliwymi czynnikami, tak aby utrzymać zdrowe i żywe zęby od najwcześniejszych lat aż do później starości. Należy pamiętać, że próchnica uznawana jest za najbardziej rozpowszechnioną chorobę infekcyjną, która atakuje twarde tkanki zęba i dotyka aż 97% ludzi.
Zapobieganie powstaniu próchnicy powinno zmierzać w kierunku:
  • zmiany środowiska jamy ustnej, tak aby zredukować tworzenie kwasów poniżej szkodliwego poziomu,
  • zwiększenia odporności powierzchni szkliwa na rozpuszczenie.
Próchnica jest wynikiem zachodzącego procesu patologicznego, który powoduje miejscowe odwapnienie i rozpad tkanek twardych zęba, co w konsekwencji prowadzi do powstania ubytku próchnicowego. Przyczyn próchnicy jest wiele, ale głównie powoduje ją współdziałanie patogennych drobnoustrojów w jamie ustnej oraz czynników takich jak: częste spożywanie węglowodanów, , anatomiczna, histologiczna i chemiczna budowa twardych części zęba, jakość, ilość i zdolność buforowa śliny. Krystian Krupski„Zmiany próchnicowe wynikają także z nieregularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym lub ich całkowitego braku. Najczęściej pacjenci przychodzą do gabinetu, w momencie kiedy zmiany zachodzące w jamie ustnej są już widoczne lub w sytuacji której towarzyszą im symptomy bólowe. O ile ubytki/próchnica wymagają wyłącznie leczenia, to dzięki właściwie wprowadzonej profilaktyce możliwe będzie zachowanie lepszego stanu pozostałego uzębienia. Wizyta w gabinecie stomatologicznym jest doskonałym pretekstem do skontrolowania wszystkich zębów i zastosowania właściwych środków leczniczych oraz profilaktycznych, co pozwali uniknąć kolejnych ubytków” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental Do podstawowych zasad zasady profilaktyki próchnicy zalicza się:
  • przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej,
  • odpowiednią dietę,
  • uzupełnianie związków fluoru poprzez metody endogenne i egzogenne,
  • stosowanie laków szczelinowych.
Formą profilaktyki fluorkowej dostępną wyłącznie w gabinecie stomatologicznym jest lakierowanie zębów, dostarczające dawkę stężonego fluoru. Lakierowanie (fluoryzacja) służy wzmocnieniu zębów i dostarczeniu im efektywnej dawki fluoru. Dodatkowymi zaletami lakierowania zębów oprócz oczywiście zapobiegania powstaniu ubytków jest fakt, iż lakierowanie zębów wspomaga również leczenie próchnicy w różnym stopniu jej zaawansowania oraz leczenie odwapnienia szkliwa. Lakierowanie zębów u dorosłych stosuje się także w przypadkach związanych z nadwrażliwością zębów, wynikającą głównie z gwałtownych zmian temperatury (np. przy spożywaniu lodów albo gorących posiłków). Przyjdź na higienizację zębów do K2Dental w Gdańsku lub Gdyni.

Na czym polega zabieg lakierowania zębów?

Lakierowania zębów to zabieg fluoryzacji przeprowadzany za pomocą profesjonalnych lakierów fluorowych. Zabieg lakierowania zębów polega na pokryciu wszystkich powierzchni każdego z zębów cienką warstwą tego specjalnego środka. Zabieg poprzedzony jest profesjonalnym oczyszczeniem zębów. Lakier fluorowy charakteryzuje się tym, że szybko twardnieje i pozostaje przez dłuższy czas na zębach, będąc dostępnym dla szkliwa i wbudowując się w niego tworząc fluoroapatyty. Dzięki lakierowaniu zęby są znacznie bardziej odporne na działanie kwasów niż hydroksyapatyty, z których naturalnie zbudowane jest szkliwo.

Zalecenia po zabiegu

  • Bezpośrednio po zabiegu lakierowania (fluoryzacji) nie powinno się jeść, ani pić przez godzinę.
  • Wieczorem w dniu wykonania zabiegu zęby myjemy normalnie, używając także irygatora i nitki dentystycznej.

Kto powinien wykonać zabieg lakierowania zębów?

Lakierowanie może zostać przeprowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Według ekspertów EAPD (European Association of Pediatric Dentistry) zabieg lakierowania zębów powinien być wykonywany u wszystkich pacjentów podatnych na próchnicę zębów mlecznych oraz stałych. „Raport w sprawie zalecanych technologii medycznych, działań przeprowadzanych w ramach programów polityki zdrowotnej oraz warunków realizacji tych programów” zaleca profilaktyczne lakierowanie zębów u dzieci:
  • lakierowanie zębów mlecznych w wieku przedszkolnym (2-5 lat).
  • lakierowanie pierwszych zębów trzonowych stałych.
Lakierowanie wszystkich zębów stałych nie częściej niż 1 raz na kwartał.

Jak często wykonywać zabieg lakierowania zębów?

Najlepszy efekt profilaktyczny można uzyska lakierując zęby co około 3 miesiące u pacjentów bardziej narażonych na próchnicę i co około 6 miesięcy u tych z mniejszym ryzykiem jej wystąpienia.

Lakierowanie zębów przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu lakierowania zębów są ogniska próchnicy oraz uogólniony stan zapalny w jamie ustnej.

Bibliografia

1. Kula Z. Potęga fluoru w stomatologii. Art Dent, tom 14, nr 1 (59)/2016 2. D. Rolińska, A. Krajewska, M. J. Jarosz, Sprawozdanie z możliwości przeprowadzenia akcji profilaktycznej. w warunkach prywatnej praktyki stomatologicznej oraz ocena zapotrzebowania na nią, ASPEKTY ZDROWIA I CHOROBY, TOM 2, NR 3, ROK 2017, 3. Prudel-Babiuch M., Puzio A. Babiuch J., Postek-Stefańska L. Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci i młodzieży. Twój Przegląd Stomatologiczny, 2014, 9 4. Stomatologia zachowawcza pod red. Z.Jańczuka, Wyd.Lekarskie PZWL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą