Jak dobrze umyć zęby

W jaki sposób prawidłowo umyć zęby? Techniki szczotkowania zębów uczą nas już w przedszkolu, jednak w dorosłym życiu mamy problem z przestrzeganiem wpojonych nam w dzieciństwie zasad. A przecież, gdybyśmy tylko pamiętali o nich na co dzień, moglibyśmy bez większego wysiłku uniknąć kosztownych i nieprzyjemnych zabiegów ratowania naszych zębów przed wypadnięciem.

próchnica zęba

Czy wybór szczoteczki ma znaczenie?

Najważniejszym wyborem jeśli chodzi o higienę jamy ustnej jest odpowiedni dobór szczoteczki do mycia zębów.

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, różniących się od siebie twardością i rodzajem włosia, kształtem główki, czy giętkością rączki. Możemy również wybierać spośród szczoteczek zwykłych oraz elektrycznych (w tym sonicznych). Do mycia zębów przez dorosłego człowieka najlepiej sprawdzają się te wykonane z włosia syntetycznego (w naturalnym łatwo rozwijają się bakterie), o małej, giętkiej główce, miękkie lub średnio twarde. Stosowanie szczoteczek elektrycznych ułatwia zabiegi higieniczne, jednak swobodnie możemy zastąpić je zwykłymi, pod warunkiem, że będziemy ich używać w sposób poprawny.

Jest zatem kilka czynników na które powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę podczas wyboru szczoteczki:

  • dobra jakość włókien szczoteczki – włókna syntetyczne (najlepiej zakupić szczoteczkę w renomowanych punktach),
  • odpowiednia wielkość główki (dla dzieci ok 2-2,5cm,dla dorosłych 2,5-3cm),
  • odpowiednia twardość (najczęściej jest to średnia twardość główki).
Odpowiedni wybór  szczoteczki jest  uwarunkowany wieloma czynnikami np. nadmiernie krwawiącymi dziąsłami, złą techniką szczotkowania, dużą ilością ubytków klinowych. W razie pytań bądź problemów z doborem szczoteczki bądź końcówki nie bój się zapytać swojej higienistki bądź lekarza stomatologa.

Wybór odpowiedniej pasty

Kolejny etap przygotowania do mycia zębów to wybór odpowiedniej pasty. Tutaj też mamy ogromny wybór, przez pasty o określonych smakach i składzie po te, które spełniać mają konkretne zadania. Przy wyborze powinniśmy kierować się indywidualnymi potrzebami naszej jamy ustnej. Jeśli nie jesteśmy pewni, czego dokładnie potrzebują nasze zęby, najlepiej będzie skontaktować się z naszym stomatologiem.

Nitkowanie i płyn do płukania ust

Ważną, często pomijaną przez Polaków częścią procesu czyszczenia zębów jest stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust. Tych pierwszych używać powinniśmy przynajmniej raz dziennie, wieczorem, chociaż jeszcze lepszym pomysłem jest korzystanie z nich po każdym posiłku. Płyn do płukania ust stosujemy po nitkowaniu zębów, najlepiej wieczorem. Pomaga to usunąć te resztki pokarmowe, do których nie dotarła ani szczoteczka, ani nici.

W jaki sposób powinno się szczotkować zęby?

Jest bardzo dużo metod szczotkowania, które są dedykowane typowo dla kilku grup pacjentów, np.:
  • dzieci,
  • dorośli,
  • osoby z chorobami przyzębia, osoby które posiadają implanty zębowe, prace protetyczne, aparaty ortodontyczne.
Dobór metody szczotkowania powinien być wskazany przez lekarza prowadzącego bądź higienistkę stomatologiczną, która jest w stanie podczas higienizacji bądź leczenia ocenić higienę pacjenta oraz wskazać pacjentowi miejsca,  które są niedoczyszczone i zalega na nich płytka nazębna.

Do najczęściej rekomendowanych metod szczotkowania dla dzieci, jak i dorosłych zaliczamy  metodę ROLL (obrotowo -wymiatająca), która jest uznana za dużo skuteczniejszą niż metoda tylko ruchami okrężnymi. Metoda ROLL- skutecznie oczyszcza powierzchnie żujące zębów oraz co ważne okolicę „blisko dziąsła” właśnie dzięki ruchom wymiatającym. Dodatkowe ruchy koliste zapobiegają ściąganiu dziąseł i odsłanianiu wrażliwych szyjek zębów.

Warto też podkreślić, że połową sukcesu w szczotkowaniu jest też poświęcona na to odpowiednia ilość czasu czyli minimum 2 minuty!

Co zrobić najpierw? Szczotkujemy, nitkujemy czy płuczemy jamę ustną?

Według badania przeprowadzonego przez American Academy of Periodontology okazuje się że lepszy efekt przynosi WYNITKOWANIE ZĘBÓW, SZCZOTKOWANIE a jako ostatnie PŁUKANIE JAMY USTNEJ. Naukowcy twierdzą że użycie nici jako pierwszej ” rozluźnia” płytkę bakteryjną i resztki pokarmowe zalegające między zębami, a następnie po szczotkowaniu gdy usta przepłukiwane są wodą jama ustna jest oczyszczona z pozostałych resztek.

Najważniejsze jest  jednak  połączenie tych trzech elementów i systematyczność pacjenta. Dzięki każdemu z tych elementów jesteśmy w stanie wyeliminować większą ilość płytki bakteryjnej w jamie ustnej.

Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej dwie minuty i odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Szczoteczki nie należy zbyt mocno przyciskać do zębów i dziąseł.

Jak często należy myć zęby?

Zęby powinniśmy myć po każdym posiłku w ciągu dnia, aby usunąć wszystkie resztki jedzenia i nie pozwolić na wytworzenie się płytki bakteryjnej.

Absolutnym minimum jest mycie zębów rano i wieczorem, a szczotkowanie wieczorem uznaje się za najważniejsze ponieważ w trakcie snu spada produkcja śliny, która tworzy barierę przed drobnoustrojami. Poranne szczotkowanie usuwa nam natomiast biofilm nagromadzony podczas snu.

Nie zapominajmy o higienie jamy ustnej zwłaszcza wtedy, kiedy spożywamy słodkie napoje lub produkty, które przywierają do zębów. Pozostawienie resztek takich pokarmów prowadzi do kamienia nazębnego i rozwijania się próchnicy.

Jakie są skutki stosowania nieodpowiedniej higieny jamy ustnej?

Nie stosowanie odpowiednich zasad higieny może zapoczątkować powstawanie przewlekłych stanów zapalnych dziąseł , obrzęków dziąseł, nieświeżego oddechu, dużych kieszonek dziąsłowych.

To wszystko prowadzi również do  powstania paradontozy, która grozi rozchwianiem zębów a nawet ich utratą.

Dominika OssowskaRegularne mycie zębów jest kluczem do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Należy również pamiętać, że sama regularność może okazać się niewystarczająca by uchronić nasze zęby przed próchnicą. Równie ważna jest technika szczotkowania, czas i odpowiednio dobrana do potrzeb szczoteczka i pasta. – mówi lek. stom. Dominika Ossowska z K2 Medical & Dental Clinic

Bibliografia

1. Zdrowie jamy ustnej. Edukacja i promocja.A.Felton,A.Chapman,S.Felton; s 198-208

2. Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych. Z.Jańczuk; s 339-350

3. „Nowy Gabinet stomatologiczny” nr 6(105)2018r; s 40-42

4. Nazir MA. Prevalence of periodontal disease,its association with systemic diseases and prevention. Int J Health Sci(Qassim).2017;11(2) ;s 72-80

5. Badanie „Wpływ szczotkowania i nitkowania zebów na przestrzenie międzyzębowei zmniejszenie płytki nazebnej oraz retencję fluoru:test kliniczny”

3 odpowiedzi na “Jak dobrze umyć zęby?”

  1. Przede wszystkim warto też dobrać porządną szczoteczkę do zębów. Znalazłam ostatnio LINK i widzę, że oferta jest tutaj dosyć atrakcyjna, dodatkowo te szczoteczki wyróżniają się wysoką skutecznością

  2. kiedys już czytałam o tym że tak lepiej robić i widzę po pół roku różnice bo jak poszłam do dentysty to okazało się że nie mam żadnych ubytków i na prawdę jest dobra opcja. oczywiscie nadal mi brakuje efektu perełek, ale no… jest już zdecydowanie o wiele lepiej. pozostalo trochę jeszcze kamienia, ale to są już po prostu moje problemy związane z moją miłościa do kawy i papierosów heh…

  3. trochę zaskoczenie bo wydawało mi się, że wiem jak dobrze być zęby a okazuje się, że nie xDDD tzn. nigdy nie słyszałam że pierw nitkować a później myć 😀 zawsze odwrotnie to robiłam xD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą