Stomatolog Gdańsk - Wrzeszcz
Stomatolog Gdynia
Czym jest wędzidełko? Jest to błona śluzowa, która łączy ze sobą dwie struktury. Najczęściej podcinanymi w stomatologii wędzidełkami są wędzidełko wargi górnej i wędzidełko języka.
Profesjonalnie zabieg ten nosi nazwę frenotomii. Jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Lekarz podaje znieczulenie, co czyni procedurę bezbolesną. Gdy tkanki zostaną znieczulone dentysta przechodzi do podcinania wędzidełka.
„Zabieg ten jest krótki (kilka minut) i stosunkowo prosty. Polega na przecięciu błony. Może być to wykonane za pomocą skalpela, nożyczek chirurgicznych lub laserowo. W zależności od okoliczności i przypadku po przecięciu błony lekarz może założyć szwy, lecz często nie ma takiej potrzeby. Obecnie na popularności zyskuje metoda z zastosowaniem lasera. Laserowe podcięcie wędzidełka jest zalecane z powodu mniejszego krwawienia w trakcie zabiegu i szybszego gojenia rany ” – mówi lek.stom. Klaudia Stachecka z K2 Medical & Dental Clinic
W przypadku wędzidełka wargi górnej wyróżniamy cztery przyczepy (śluzówkowy, dziąsłowy, brodawkowy i penetrujący brodawkę). W typach brodawkowym i penetrującym brodawkę może wystąpić powikłanie, którym jest diastema (nieprawidłowe ustawienie zębów siecznych). Podcięcie wędzidełka u dziecka wykonuje się jednak z różnych przyczyn.
Przeprowadza się także podcięcie wędzidełka u dorosłych. Wskazania do tego zabiegu są takie same jak u dzieci.
Przeciwwskazaniem do zabiegu mogą być zaburzenia krzepliwości krwi lub przyjmowanie przez pacjenta leków obniżających krzepliwość. W takim przypadku zazwyczaj konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym. W zależności od przyczyny u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia mogą w niektórych przypadkach zostać podane przed zabiegiem czynniki krzepnięcia lub u pacjentów leczonych lekami obniżającymi krzepliwość leki te mogą zostać przed zabiegiem odstawione lub zamienione na preparaty fraksyparyny niskocząsteczkowej.
Kolejną przyczyną, która może wpłynąć na konieczność odroczenia zabiegu są infekcje górnych dróg oddechowych.
Innym powodem, który uniemożliwia podcięcie wędzidełka jest uczulenie na środki znieczulające. Pacjent uczulony na znieczulenia powinien przed zabiegiem wykonać badania alergiczne, aby określić jakie środki znieczulające może mieć podane.