Zastosowanie implantów w przypadku braków zębowych - przegląd opcji
Współczesna stomatologia oferuje wiele rozwiązań, które pozwalają na odbudowę pełnego uśmiechu i przywrócenie utraconych funkcji zębów. Jednym z najbardziej efektywnych i długotrwałych rozwiązań jest zastosowanie implantów stomatologicznych. W niniejszym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd opcji związanych z zastosowaniem implantów w przypadku braków zębowych.

Implanty możemy zastosować w przypadku braku:

  • 1 zęba
  • kilku zębów
  • wszystkich zębów

Implant – a brak 1 zęba

W przypadku braku jednego zęba, pacjent może uzupełnić lukę w uzębieniu poprzez wstawienie klasycznego mostu opartego na zębach własnych lub wszczepienie implantu zębowego. Lekarz stomatolog odbudowuje korzeń zęba stosując implant zębowy. Zastosowanie implantu to rozwiązanie, które ma wiele korzyści. Po pierwsze nie wymaga szlifowania zdrowych zębów. Po drugie zastosowanie implantu zapobiega procesowi zanikania kości. Implanty zębowe doskonale imitują zarówno, wyglądem jak i funkcjonalnością zęby naturalne.

Implanty a brak kilku zębów. Brak 2 zębów

W przypadku utraty dwóch zębów obok siebie idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch implantów z koronami pełnoceramicznymi. Dzięki zastosowaniu implantów Pacjent unika szlifowania sąsiednich zębów naturalnych. Nie ma też znaczenia odcinek, w którym zębów brakuje – osobne implanty z koronami sprawdzą się zarówno w odcinku przednim jako uzupełnienia wysoce estetyczne, jak i w bocznym – zapewniając odpowiednią wytrzymałość i siłę żucia. Zatem takie rozwiązanie może być zastosowane i w odcinku przednim, zapewniając wysoka estetykę, jak i bocznym gwarantując odpowiednia siłę żucia i wytrzymałość.

Odbudowa dwóch zębów na 1 implancie

Rozwiązanie to może być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach kiedy nie ma wystarczającej przestrzeni do wszczepienia 2 pojedynczych implantów lub gdzie rozmiary zębów są bardzo małe, np. siekacze dolne. Obciążone jest ryzykiem złamania uzupełnienia protetycznego lub samego implantu ze względu na siły pionowe działające na ząb dowieszony i występowanie tzw. dźwigni.

Brak 3 zębów i więcej?

most na implantachW sytuacji, w której Pacjent ma lukę w uzębieniu w postaci 3 zębów lub większej ich ilości (obok siebie) można zastosować odbudowę kilku zębów za pomocą protezy stałej (mostu), stosuje się wtedy, tzw. most oparty na co najmniej dwóch implantach i opiera na nim kilka zębów. Tego typu uzupełnienie wykonuje się najczęściej jako odbudowę zębów tylnych.

Implanty a całkowity brak uzębienia

proteza na implantachW sytuacji braku wszystkich zębów, można zastosować rozwiązanie w postaci mostu ceramicznego pełnego (protezy stałej) opartego na sześciu lub ośmiu implantach. Pacjent unika w ten sposób konieczności noszenia uciążliwej, wyjmowanej protezy. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na zachowanie komfortu gryzienia, nawet twardych pokarmów, uzyskując przy tym wspaniały efekt estetyczny. Drugim rozwiązaniem, które można zastosować w przypadku całkowitego bezzębia jest proteza ruchoma oparta na dwóch lub czterech implantach. Proteza taka zamocowana jest na implantach przy użyciu punktowych zaczepów (kulek, locatorów) lub specjalnie wykonanych belek. Istnieje możliwość wyjęcia takiej protezy z jamy ustnej, w celu utrzymania higieny. Rozwiązanie bardzo zalecane u pacjentów w podeszłym wieku. Można także wykonać protezy w tzw. technice „all on four”. Protezy te oparte są na czerech implantach i umieszczone w jamie ustnej na stałe. Wyjmuje się je tylko podczas wizyt kontrolnych u stomatologa (najczęściej raz na pół roku). Ich główną zaletą jest umocowanie na stałe, a wadą utrudnione utrzymanie prawidłowej higieny.

Zapraszamy na zabiegi i konsultacje w K2 Medical & Dental Clinic

Umów się na konsultację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą