Implanty a inne rozwiązania protetyczne - porównanie wskazań i przeciwwskazań
W niniejszym artykule skoncentrujemy się na porównaniu implantów stomatologicznych z innymi rozwiązaniami protetycznymi, pod kątem wskazań i przeciwwskazań. Przeanalizujemy sytuacje, w których implanty mogą być zalecaną opcją oraz omówimy, kiedy inne metody protetyczne mogą być bardziej odpowiednie. Naszym celem jest dostarczenie czytelnikom kompleksowego przeglądu wskazań i przeciwwskazań dla implantów stomatologicznych oraz innych metod protetycznych.

Przyjrzymy się korzyściom i ograniczeniom każdej z tych metod, aby pomóc pacjentom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących swojego leczenia protetycznego. Zapraszamy do dalszej lektury, która pozwoli Ci lepiej zrozumieć różnice między implantami a innymi rozwiązaniami protetycznymi oraz zapewni Ci solidną podstawę do rozmowy z lekarzem stomatologiem o najlepszym dla Ciebie rozwiązaniu protetycznym. Istnieją dwie alternatyw dla leczenia implantologicznego. Pierwszą jest most na własnych zębach, drugą wykonanie protezy ruchomej. Poniżej przedstawiamy zestawienie wskazań i przeciwwskazań rozwiązań protetycznych dla:
  • Implanty zębowe
  • Most
  • Proteza ruchoma

Implanty zębowe

Implanty – wskazania/ zalety

1. Szerokie zastosowanie
Implanty zębowe są skutecznym rozwiązaniem zarówno w przypadku braku jednego, kilku zębów, jak i wszystkich zębów.
2. Stabilność i funkcjonalność
Implanty zębowe zapewniają stabilność (trwałość) i funkcjonalność porównywalną do naturalnych zębów, co umożliwia normalne żucie i mowę.
3. Mała inwazyjność
Wszczepienie implantów nie wymaga oszlifowania sąsiadujących zdrowych zębów.
4. Wysoka estetyka
Implanty zębowe zapewniają bardzo naturalny wygląd zębów, co pozytywnie wpływa na poprawę estetyki uśmiechu.
5. Naturalna stymulacja
Implanty chronią zdrową kość szczęki lub żuchwy, ponieważ stymulują jej wzrost i utrzymanie.

Implanty – przeciwwskazania/ wady

1. Niewystarczająca ilość kości szczęki
W przypadku niewystarczającej ilość kości w szczęce, konieczne może okazać się przeprowadzenie dodatkowych zabiegów, takich jak przeszczep kości.
2. Niewłaściwe warunki zdrowotne
Choroby takie jak np. nowotwory, zaburzenia układu odpornościowego, choroby serca, mogą stanowić przeciwwskazanie do implantów zębowych.
3. Palenie tytoniu
Palenie tytoniu stanowi przeciwwskazanie do wszczepienia implantu, ponieważ może negatywnie wpływać na proces gojenia się i integracji implantu z kością. Wpływa to znacząco na zwiększenie ryzyka niepowodzenia implantu.
4. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej
Pacjenci powinni utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej, celem uniknięcia infekcji i zapalenia przy wszczepionym implancie.

Protezy zębowe

Protezy zębowe – wskazania/ zalety

1. Zastosowanie
Protezy zębowe stosuje się w przypadku utraty większej liczby zębów.
2. Niedostateczna ilość kości
Protezy zębowe mogą być stosowane, nawet w sytuacji gdy pacjent nie ma wystarczającej ilości kości do wszczepienia implantów.
3. Szybki czas wykonania
Protezy zębowe mogą zostać wykonane szybciej niż implanty zębowe.

Protezy zębowe – przeciwwskazania/ wady

1. Niedostateczna stabilność
Protezy zębowe mogą być mniej stabilne niż implanty. Protezy mogą przesuwać się podczas jedzenia, a nawet mówienia, co powoduje dyskomfort Pacjenta.
2. Trudności w żuciu
Protezy zębowe ograniczają zdolność do żucia twardych i lepkich pokarmów.
3. Utrata smaku
W sytuacji, gdy protezy pokrywają podniebienie, mogą zmniejszać zdolność do odczuwania smaku, co w konsekwencji może przyczynić się do zmniejszenia przyjemności z jedzenia.
4. Konieczność dostosowania
Pacjent po założeniu protezy potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do niej, może to początkowo powodować problemy z wymową i odczuwanie dyskomfortu.
5. Trudności w utrzymaniu właściwej higieny
Posiadanie protezy zębowej wiąże się z koniecznością regularnego czyszczenia i konserwacji, w celu uniknięcia powstawania płytki nazębnej, zapalenia dziąseł i nieprzyjemnego zapachu z ust.
6. Możliwość uszkodzenia
Protezy zębowe mogą ulec uszkodzeniu, szczególnie w wyniku upadków lub niewłaściwego użytkowania. W takiej sytuacji konieczna może być naprawa lub wykonanie nowej.

Most stomatologiczny oparty na zębach własnych

Most – wskazania/ zalety

1. Szerokie zastosowanie
Most protetyczny może być zastosowany w przypadku utraty jednego lub kilku zębów, ale konieczna jest obecność sąsiadujących zębów, które mogą służyć jako podpora dla mostu.
2. Brak konieczności ingerencji w kość
Most jest mniej inwazyjny dla kości niż implanty, ponieważ nie wymaga wszczepienia w kość.
3. Estetyka
Most może zapewnić estetyczne i funkcjonalne efekty, jeśli zostanie odpowiednio wykonany i utrzymany.

Most – przeciwwskazania/ wady

1. Wymagana dobra jakość i ilość zębiny w sąsiadujących zębach
Założenie mostu stomatologicznego, wiąże się z koniecznością oszlifowania zdrowych zębów, które służą jako podpory dla mostu, co może prowadzić do osłabienia podporowych zębów w dłuższej perspektywie.
2. Próchnica, stany chorobowe przyzębia
Występująca próchnica oraz stany chorobowe przyzębia stanowią przeciwwskazanie do wykonania mostu. Jest to jednak przeciwwskazanie o charakterze względnym, zatem po ich wyleczeniu można rozważyć założenie mostu.
3. Trudność w utrzymaniu właściwej higieny
Most stomatologiczny może być trudniejszy w utrzymaniu właściwej higieny niż implanty.

Podsumowując, każdy pacjent ma unikalne potrzeby i sytuację, dlatego ważne jest skonsultowanie się z profesjonalistą w dziedzinie stomatologii w celu ustalenia najbardziej odpowiedniego rozwiązania protetycznego. Pamiętajmy, że implanty stomatologiczne i inne metody protetyczne są dostępne, aby pomóc pacjentom odzyskać pełną funkcjonalność jamy ustnej i piękny uśmiech.

Zapraszamy na zabiegi i konsultacje w K2 Medical & Dental Clinic

Umów się na konsultację

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą