Implanty a choroby przyzębia – jak wpływają na zdrowie dziąseł
W niniejszym artykule przeanalizujemy czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed wszczepieniem implantów, takie jak stabilizacja aktywnych stanów zapalnych przyzębia i wyleczenie rozchwianych zębów. Następnie przyjrzymy się zasadom dbania o implanty i zdrowie dziąseł, które są kluczowe dla długotrwałego sukcesu tych stomatologicznych rozwiązań. Zapraszamy do zgłębienia tej tematyki, która pomoże Ci lepiej zrozumieć wpływ implantów stomatologicznych na zdrowie dziąseł. 

U kogo nie wykonuje się zabiegu wszczepienia implantów?

stan zapalny dziaslaImplantów nie należy wszczepiać u pacjentów z aktywną, zaawansowaną chorobą przyzębia. Przed przystąpieniem do zabiegu najpierw należy wyleczyć lub ustabilizować aktywne stany zapalne przyzębia. W przypadku rozchwiania zębów zęby muszą zostać usunięte, a tkanki wygojone. Sprawdź jakie są przeciwwskazania do wszczepienia implantów – Implanty Gdańsk.

W jaki sposób dbać o implanty?

Posiadanie implantów nie wpływa na zdrowie dziąseł, należy je bowiem traktować jak zęby własne. Trzeba dbać o higienie jamy ustnej, tzn. myć zęby minimum dwa razy dziennie, używać nici dentystycznej oraz irygatora. Dodatkowo nie należy zapominać o potrzebie przeprowadzenia profesjonalnej higienizacji stomatologicznej (piaskowanie, skaling), co około pół roku. Nieprzestrzeganie higieny jamy ustnej może prowadzić do infekcji bakteryjnej i chorób przyzębia a tym samym dezintegracji zrostu implantu z kością. Do zapalenia przyzębia dochodzi często na skutek palenia tytoniu. Palenie papierosów negatywnie wpływa na otaczające implant tkanki, prowadząc do ich niedokrwienia, jak również zmiany mikroflory jamy ustnej. Ma to negatywny wpływ na tkankę łączną wokół implantu i znacznie wydłuża czas gojenia.

Dlaczego wizyty kontrolne po wszczepieniu implantu są tak ważne?

Regularne wizyty kontrolne u stomatologa po wszczepieniu implantu stomatologicznego są niezwykle istotne dla utrzymania zdrowia i trwałości implantu. Podczas tych wizyt lekarz stomatolog będzie mógł ocenić stan implantu, sprawdzić jego stabilność i integrację z tkanką. Dzięki temu można wczesnym etapie zidentyfikować ewentualne problemy i podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze. Profesjonalne czyszczenie implantu, usuwanie płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego jest kluczowe dla zapobiegania infekcjom i stanom zapalnym dziąseł wokół implantu. Lekarz stomatolog będzie również monitorował stan zdrowia dziąseł, szukając oznak zapalenia czy innych nieprawidłowości. W przypadku jakichkolwiek problemów, będą podejmowane odpowiednie kroki lecznicze, aby zapobiec dalszym komplikacjom. Regularne wizyty kontrolne zapewniają pacjentowi pełne wsparcie i opiekę stomatologiczną, a także pomagają w utrzymaniu zdrowego i trwałego implantu na długie lata.

Zapraszamy na zabiegi i konsultacje w K2 Medical & Dental Clinic

Umów się na konsultację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą