Dłutowanie ósemki - co to
Dłutowanie – inaczej chirurgiczne usunięcie zęba, wykonywane jest głównie w przypadku zębów, które wskutek nieprawidłowego położenia nie wyrznęły się w pełni i są zatrzymane w kości lub w sytuacji kiedy ich wyrzynanie może spowodować niekorzystne przemieszczanie i stłoczenia innych zębów- wskazania ortodontyczne. Najczęściej dzieje się tak w przypadku zębów ósmych dolnych i górnych – popularnie nazywanych zębami mądrości.
Chirurg stomatolog wykonuje dłutowanie zęba także w przypadku niedokończonych ekstrakcji – pozostawionych korzeni lub ich fragmentów, z którymi nie poradził sobie stomatolog ogólny podczas regularnego usunięcia zęba. Szczególnym rodzajem dłutowania jest germektomia- usunięcie zawiązków zębów, jeszcze na etapie ich rozwoju. Najczęściej zabieg dotyczy zawiązków zębów mądrości. Wykonuje się go w przypadku, kiedy z analizy zdjęć rentgenowskich (cefalometrycznych) i stanu klinicznego wynika, iż zęby ósme będą po wyrznięciu utrudniały, albo nawet uniemożliwiały leczenie ortodontyczne pacjenta i uzyskaniu prawidłowego zgryzu. O czasie wykonania w/wym. zabiegu decydują chirurg stomatolog we współpracy z ortodontą.

Dłutowanie ósemki Gdańsk | Gdynia

Umów się na konsultację

Jak przebiega zabieg dłutowania ósemki?

dlutowanie osemkiPacjent zostaje znieczulony miejscowo. Następnie po nacięciu błony śluzowej (dziąsła), przy pomocy wiertarki kostnej zostaje usunięta część kości, która blokuje dostęp do zęba. Niekiedy, w przypadku bardzo trudnego ułożenia zęba w kości konieczne jest podzielenie go na fragmenty, co pomoże usunąć ząb w jak najmniej inwazyjny sposób. W końcowym etapie chirurg zakłada szwy, które zostaną zdjęte po 7-10 dniach.

Dlaczego zęby mądrości powinien usuwać chirurg stomatolog?

Zęby mądrości powinien usuwać chirurg stomatolog ponieważ są to zęby o skomplikowanej, często nietypowej budowie. Podczas zabiegu nastręczają znaczne trudności techniczne, szczególnie gdy są tylko częściowo wyrznięte, całkowicie zatrzymane w kości lub ułożone tak, że blokują się o ząb sąsiedni (np. ułożenie poziome zęba). Podczas usuwania zębów mądrości mogą wystąpić powikłania ponieważ nierzadko wierzchołki korzeni tych zębów leżą w pobliżu ważnych struktur anatomicznych, jak np. nerw zębodołowy dolny i nieumiejętne wykonanie zabiegu może spowodować uszkodzenie tego nerwu, a tym samym poważne komplikacje zdrowotne. Nawet jeśli na przeglądowym zdjęciu rentgenowskim ząb mądrości sprawia wrażenie łatwego technicznie do usunięcia to tylko chirurg stomatolog, w przypadku niespodziewanego złamania korzeni lub innych napotkanych problemów jest w stanie prawidłowo i bezpiecznie dokończyć zabieg na drodze dłutowania.
Krystian Krupski„Ważnym aspektem jest również możliwość wykonania w naszej Klinice bardzo dokładnej rentgenodiagnostyki. CBCT (badanie tomograficzne, Tomografia Komputerowa 3D) umożliwi obejrzenie zęba w „trójwymiarze”, dokładną ocenę jego położenia i wykrycie wszystkich ewentualnych patologii, co znacznie ogranicza ryzyko potencjalnych powikłań” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental

Zalecenia po zabiegu dłutowania ósemki

 • W zależności od rozległości i stopnia trudności zabiegu chirurg stomatolog może zalecić pacjentowi antybiotyk oraz leki przeciwbólowe. Należy przyjmować je ściśle wg zaleceń lekarza.
 • Po pół godzinie pacjent powinien wypluć zagryziony opatrunek oraz powstrzymać się od jedzenia i picia przez następne 2 godziny (przynajmniej do chwili ustąpienia uczucia zniecznulenia).
 • Koniecznie należy powstrzymać się od palenia papierosów co najmniej dobę po zabiegu.
 • Bezpośrednio po zabiegu, przynajmniej przez 3-4 godziny, wskazane są zimne okłady z lodu na twarz w okolicy operowanej.
 • Przez 2-3 dni nie należy intensywnie płukać jamy ustnej.
 • Szwy zdejmowane są najczęściej 7 dni po zabiegu.

Resekcja wierzchołka korzenia – kiedy się wykonuje?

Zabieg wykonywany jest w przypadku dużych, nieodwracalnych zmian okołowierzchołkowych, których stomatolog nie jest w stanie wyleczyć za pomocą leczenia kanałowego.

Opis zabiegu

Chirurg dentysta po nacięciu dziąsła wykonuje niewielki otwór w kości, dzięki któremu dociera do wierzchołka korzenia zainfekowanego zęba. Szczytowy fragment korzenia zostaje obcięty i zabezpieczony specjalnym cementem. Następnie usuwa się okołowierzchołkowe zmiany ziarninowe, które mogą zostać poddane badaniu mikroskopowemu, w celu potwierdzenia prawidłowej diagnozy. Jeśli ubytek w kości powstały po usunięciu patologicznych zmian jest rozległy, może zostać wypełniony materiałem kościozastępczym. Ma to na celu przyspieszenie prawidłowej regeneracji kości oraz zapewnienie prawidłowej jej objętości (zapobiegnięcie jej zanikowi). Rana zostaje zaszyta, szwy usuwamy po około 7-10 dniach. W okresie pooperacyjnym wskazane jest oszczędzanie zresekowanego zęba – przez 6 miesięcy pacjent nie powinien nim nagryzać. Nie należy też wykonywać zabiegów stomatologicznych w tej okolicy, szczególnie inwazyjnych zabiegów protetycznych. Po 6 miesiącach wykonuje się kontrolne badanie radiologiczne, żeby sprawdzić jak postępuje odbudowa kostna. Zabiegi resekcji standardowo wykonuje się w odcinku przednim w żuchwie (od kła do kła), a szczęce do zębów przedtrzonowych. Oczywiście możliwe są też resekcje zębów innych, np. trzonowych, ale powinno to być poprzedzone dokładną diagnostyką przed zabiegową oraz być wykonywane przez doświadczonego chirurga stomatologicznego, aby uniknąć niepotrzebnych powikłań śród- i pozabiegowych. ekstrakcja krok po kroku

Dlaczego dłutowanie ósemki warto wykonać w K2 Medical & Dental Clinic?

 • Zabiegi wykonują doświadczeni lekarze z drugim stopniem specjalizacji z zakresu chirurgii stomatologicznejdr n. med. Krystian Krupski oraz lek. stom. Edyta Kwiecińska.
 • Kilkudziesięcioletnie doświadczenie oraz wiedza zdobyta podczas pracy w Katedrze i Klinice Chirurgii Szczękowo – Twarzowej i Stomatologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz podczas uczestnictwa w międzynarodowych kongresach i szkoleniach umożliwiają im szybkie i mało inwazyjne wykonanie zabiegu oraz leczenie nawet najbardziej skomplikowanych przypadków.
 • K2 Medical & Dental to nowoczesna klinika wyposażona w profesjonalny sprzęt tj. np. najnowszej generacji cyfrowy tomograf komputerowy do zdjęć RTG w technice 3D, aparaty RTG do zdjęć wewnątrzustnych – zębowych firm Vatech i Kodak, cyfrowe aparaty pantomograficzne i cefalometryczne firm Vatech i Carestream Kodak, skaner wewnątrzustny 3 Shape do obrazowania cyfrowego całej jamy ustnej, lasery chirurgiczne.

Dłutowanie ósemki Gdynia | Gdańsk

Umów się na konsultację


Bibliografia

1. P. Grad, A. Paruzel-Pliskowska, A. Żegleń, J. Pytko-Polończyk, The review of selected methods of atraumatic extractions, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Wydział Lekarski, Instytut Stomatologii, Nowa Stomatol 2019; 24(3):95-99 2. M. Łabędzka, K. Łukasiewicz, S. Pełka , A, Wierciński, A. Turska-Szybka, D. Olczak-Kowalczyk, Reasons for dental extractions of deciduous teeth in children – retrospective cohort study, Pediatria Polska, Volume 89, Issue 2, March–April 2014, Pages 100-105

4 odpowiedzi na “Dłutowanie ósemki – co to?”

 1. Zabieg dłutowanie ósemki brzmi dosc skomplikowanie, nie powiem. W sumie słuchałam juz kiedys znajomych opowiadajacych o tym jak im je robiono ale zwykle brzmialo to po prostu jako jakies usunięcie i po sprawie, a tu jednak sprawa jest troche grubsza 😀

 2. resekcja wierzcholka korzenia brzmi tak groznie że nawet nie chce myslec o tym co musialbym przezywac na mysl o koniecznosci jej zrobienia. A w ogole to nie nagryzanie przez 6 miesiecy zębem to też hit, wspolczuje tym ktorzy musza sie pilnować xD

 3. Moja siostra miała ostatnio dłutowanie ósemki bo ząb mądrości zaczął ją tak boleć że nie mogla juz wytrzymac bez bycia non stop na tabletkach przeciwbólowych. Na szczescie po zabiegu problem szybko zniknal i juz jest ok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą