Wybielanie zębów lampą
Wiele osób marzy o pięknym białym uśmiechu. Często jednak Pacjenci posiadają odcień zębów inny od wymarzonego, a regularne mycie zębów jest wstanie usunąć jedynie część pojawiających się przebarwień powierzchownych na szkliwie.

Przebarwienia zębów mogą być spowodowane wieloma czynnikami wewnątrz – i zewnątrzustrojowymi. Kolorystyka i intensywność przebarwień bywa różna, a niekiedy stanowi poważny problem estetyczny dla Pacjenta. Przebarwienia, które wniknęły głęboko w strukturę zęba są praktycznie nie do usunięcia podczas zwykłych zabiegów związanych z dbaniem o higienę jamy ustnej.

Na szczęście medycyna oferuje skuteczne i co najważniejsze bezpieczne sposoby poprawy barwy uzębienia. Wybielanie zębów jest jednym z najbardziej popularnych stomatologicznych zabiegów estetycznych.wybielanie zebow

Rynek stomatologiczny oferuje różnorodne produkty, a literatura wskazuje na różne skuteczne techniki wybielania. Pacjenci mogą skorzystać z opcji wybielania zębów w domu np. przy pomocy nakładek przygotowanych indywidualnie dla Pacjenta w gabinecie i jest to jedna z tańszych technik, z mniejszą ilością czasu spędzanego na fotelu. Jednak profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie staje się atrakcyjne ze względu na jego natychmiastowe efekty, bez konieczności stosowania długich procedur w domu. Podczas wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym stosuje się wyższe stężenia substancji aktywnych (najczęściej nadtlenek wodoru), zawartych w żelu wybielającym, niż podczas wybielania domowego.

Jedną z najskuteczniejszych metod wybielania zębów w gabinecie jest wybielanie zębów specjalną lampą.

Sprawdź też na czym polega laserowe wybielanie zębów

Na czym polega wybielanie zębów lampą?

Wybielanie zębów lampą polega na nałożeniu aktywnego żelu, zawierającego wysokie stężenie substancji aktywnych, których działanie aktywuje się dzięki światłu lampy. Dana procedura medyczna uaktywnia składniki preparatu poprzez zastosowanie odpowiedniej mocy i długości fal świetlnych emitowanych przez specjalną długość światła.

W skład żelu wchodzi głównie nadtlenek wodoru, który penetrując aż do głębokich struktur zęba rozbija elementy przebarwień na mniejsze i utlenia je. Co istotne stosowany podczas zabiegu preparat do wybielania to jednocześnie mieszanka substancji wybielających oraz preparatów niwelujących nadwrażliwość.

Wybielanie zębów lampą „Beyond” to technika, która pozwala na uzyskanie błyskawicznego efektu w postaci wymarzonego odcienia zębów w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Krystian Krupski„Klinika K2 Medial & Dental Clinic posiada lampę „Beyond Whitening Accelerator”, który emituje wysokiej mocy niebieskie światło o długości fali 480nm – 520nm. Jest to najnowszej generacji urządzenie, które powoduje, że przebarwienia na zębach zostają utlenione natychmiastowo – jednocześnie na powierzchni zęba jak i w głębokich warstwach zębiny. Lampa „Beyond Accelerator” wyposażona jest w najnowsze technologie optyczne, dzięki czemu wydziela niższą temperaturę niż podobne urządzenia co sprawia, że nie ma podrażnienia nerwów” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental
Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym przez lekarza stomatologa lub dyplomowaną higienistkę stomatologiczną. Lampa „Beyond”, która posiada zaawansowany system filtracji światła jest całkowicie bezpieczna, nie narusza struktury zęba ani nie uszkadza szkliwa. Wybielanie zębów lampą „Beyond” trwa średnio od 30 minut do godziny.

Jak wygląda zabieg wybielania zębów w K2 Medical & Dental Clinic?

wybielanie lampa1. W pierwszej kolejności odbywa się konsultacja Pacjenta:
 • przegląd jamy ustnej, diagnoza,
 • ocena czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu wybielania, np. ubytków próchnicowych lub nieszczelnych wypełnień,
 • ewentualnie wykonanie profesjonalnej higienizacji jamy ustnej tzn. skalingu i piaskowania (min. 2-3 dni przed planowanym wykonaniem zabiegu wybielania),
 • na postawie kolornika Vita ustalony zostaje obecny kolor zębów.

2. Zabieg zasadniczy

Zabieg wybielania lampą Beyond rozpoczyna się od umieszczenia w ustach pacjenta ochraniacza/nakładki, który umożliwia dostęp do wszystkich powierzchni zębów oraz zabezpiecza błonę śluzową warg oraz dziąsła przed podrażnieniem przez żel wybielający. Pacjent proszony jest także o założenie specjalnych okularów, które chronią go przed światłem lampy.

Kolejny etap stanowi nałożenie preparatu wybielającego, a następnie jego uaktywnienie światłem lampy. Co około 10 minut procedura nakładania żelu i jego aktywacji poprzez naświetlanie jest powtarzana.

3. Na zakończenie przy pomocy kolornika ocenia się efekt zabiegu. Pacjent zostaje także zapoznany z zaleceniami pozabiegowymi tj. np. stosowanie tzw. białej diety.

Czy wybielanie zębów lampą jest bolesne?

Zabieg wybielania zębów lampą jest całkowicie bezbolesny.

Jak się przygotować do zabiegu wybielania zębów?

Pacjent powinien odbyć konsultację, podczas której oceniony zostanie stan uzębienia. Przed przystąpieniem do wybielania zęby powinny być zdrowe, tzn. należy wyleczyć wszystkie ubytki. Zaleca się także przeprowadzenie zabiegów higienizacji, w celu usunięcia płytki i kamienia nazębnego. Odpowiednio wyleczone i oczyszczone zęby pozwolą na uzyskanie znacząco lepszych efektów wybielenia.

Wybielanie zębów lampą – zalecenia po wykonanym zabiegu

Zaleca się, aby bezpośrednio po wykonanym zabiegu przez około 2 tygodnie stosować, tzw. białą dietę tj. unikać pokarmów i płynów barwiących, tj. buraki czy jagody, czerwone wino, mocna herbata. Napoje najlepiej spożywać przez słomkę.

Efekt wybielenia zębów lampą pozostaje widoczny około 2 lata. Wszystko zależy jednak od rodzaju stosowanej przez pacjenta diety oraz nawyków związanych z dbaniem o higienę jamy ustnej. Częste spożywanie napojów takich jak czerwone wino, mocna czarna i zielona herbata oraz palenie papierosów, może powodować szybszy zanik efektu wybielenia. Dlatego zaleca się, aby myć zęby po każdym posiłku, a w szczególności po spożyciu pokarmów wysoce barwiących. Wskazane jest także wykonywanie zabiegów profesjonalnej higienizacji tj. skalingu i piaskowania przynajmniej raz na pół roku co pozwoli pozbyć się osadu i nagromadzonego kamienia, przywracając efekt wybielonych zębów.

Wybielanie zębów lampą „Beyond” – wady i zalety

Zalety:
 • natychmiastowy efekt wybielenia – po 1 zabiegu,
 • bezpieczna procedura,
 • redukcja nadwrażliwości,
 • długotrwały efekt.
Wady:
 • koszt – procedura droższa od wybielania przy użyciu nakładek,
 • konieczność stosowania białej diety przez około 2 tygodnie po zakończonym zabiegu,
 • u niektórych Pacjentów może wystąpić podrażnienie dziąseł po zabiegu.

Bibliografia

1. A. R. Barcessata, ,N.C.Gurgel-Juarezb,∗, N.U. Wetteraa Vital tooth bleaching using different techniques: A clinicale valuation, www.sciencedirect.com

2. Stomatologia zachowawcza wieku rozwojowego pod red. Zofii Knychalskiej-Karwan Collegium Medicum UJ Kraków 1996

2 odpowiedzi na “Wybielanie zębów lampą”

 1. Patrze na te zdjecia i WOW! :O Nie wiem czy sie serio nie zdecyduje po swietach bo jeszcze czeka mnie plombowanie jednego zeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą