Poradnik pacjenta

Co robić, aby cieszyć się zdrowiem zębów i pięknym uśmiechem?

Większość z nas o własnych zębach przypomina sobie niestety dopiero wtedy, kiedy zaczynają nas boleć, a więc w momencie, kiedy mamy już namacalny dowód zaniedbania ich higieny. Borowania i innych nieprzyjemności można jednak w większości przypadków uniknąć. Wystarczy tylko przestrzegać podstawowych zasad dbania o zęby.

technika mycia zębówZatem jak dbać o zęby?

Najważniejszym elementem higieny jamy ustnej jest oczywiście jej mycie. Do tego celu używać powinniśmy szczoteczki odpowiednio dobranej do naszych potrzeb “zębowych”. Według najnowszych zaleceń za najczęściej  rekomendowaną uznaje się szczoteczkę o średniej miękkości włosia. Możemy sięgnąć zarówno po wersję elektryczną, jak i „klasyczną” z odpowiednią dla nas końcówką. Liczy się przede wszystkim częstotliwość i technika mycia zębów, która również ma duże znaczenie. Niezbędnym minimum jest sięgnięcie po szczoteczkę dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Szczotkowanie powinno trwać przynajmniej trzy minuty!

Większość stomatologów zaleca jednak, by myć zęby po każdym, nawet najmniejszym posiłku, zwłaszcza gdy spożywamy produkty słodkie i lepkie. Jeśli nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów po jedzeniu dobrze jest przynajmniej sięgnąć po gumę do żucia, pamiętając jednak, by nie zawierała ona cukru. Rekomendujemy gumy do żucia np z ksylitolem.

Skoro wybraliśmy już odpowiednią szczoteczkę to jaką techniką powinniśmy myć zęby?

Jest kilka rodzajów technik mycia zębów, ale najbardziej bezpieczną, odpowiednią do codziennego mycia zębów u dzieci jak i dorosłych jest metoda ROLL – obrotowo-wymiatająca. Włosie szczoteczki kierujemy do dziąseł pod katem 45 stopni, wykonujemy ruch obrotowo-wymiatający. Ruch wykonujemy zawsze od dziąsła do powierzchni zęba (w przypadku zębów z przodu do powierzchni siecznej a w przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych w kierunku powierzchni żującej).

Przynajmniej raz dziennie powinniśmy także używać nici dentystycznych, a po ich użyciu także płynu do płukania ust również odpowiednio dobranego według potrzeb.

Jaka pastę do zębów wybrać?

W kwestii wyboru pasty do zębów kierować powinniśmy się naszymi indywidualnymi potrzebami “zębowymi”. Zęby nadwrażliwe wymagają szczególnej troski, stąd też należy szczotkować je przy użyciu past przeznaczonych szczególnie do tego typu zębów. Pozwoli to na złagodzenie skutków nadwrażliwości. Palacze, o ile nie mają przeciwwskazań w postaci odsłoniętych szyjek lub nadwrażliwych dziąseł powinni stosować pasty typowo na osady, a osoby ze skłonnością do odkładania się płytki nazębnej te, które zapobiegają jej odkładaniu.

Jak często odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Profilaktyka w domowym zaciszu to najważniejszy aspekt dbania o zęby, nie należy jednak zapominać o kontrolnych wizytach u dentysty. Pomaga to w wykryciu zmiany w strukturze zęba w na tyle wczesnej fazie, by leczenie trwało krótko i bezboleśnie. Dorośli powinni odwiedzać gabinet stomatologiczny raz na sześć miesięcy, z kolei dzieci częściej – co cztery, a przy zmianie uzębienia z mlecznego na stałe nawet co 2 miesiące.

Sprawdź: Stomatologia zachowawcza w K2 Medical & Dental Clinic

Co jeszcze w ramach profilaktyki domowej lub gabinetowej możemy zrobić, aby cieszyć się zdrowym i jasnym uśmiechem? Czy dieta ma wpływ na stan uzębienia?

W ramach profilaktyki domowej możemy znacznie wpłynąć na nasze zęby jeśli będziemy przestrzegać odpowiedniej diety. Pokarmy silnie barwiące tj. czerwone wino, zielona herbata, mocna czarna herbata oraz kawa, mają duży wpływ na kolor naszych zębów oraz na powstawanie nieestetycznych osadów. Również słodycze i produkty kleiste mają duże znaczenie dlatego należy je omijać lub wybierać ich zdrowsze zamienniki.

Natomiast w ramach profilaktyki gabinetowej, której powinniśmy poddawać się  raz na pół roku wykonuje się profesjonalne higienizacje u swojej higienistki bądź lekarza stomatologa.

Na czym polega higienizacja?

To nic innego jak usunięcie wszystkich złogów nazębnych specjalnymi do tego narzędziami ręcznymi lub mechanicznymi: pozbycie się kamienia oraz estetyczne zadbanie o kolor zębów czyli wypiaskowanie i dokładne wypolerowanie zęba. Dopełnieniem każdej higienizacji jest aplikacja fluoru, która idealnie wzmacnia strukturę zęba i zabezpiecza przed próchnicą.

Nie możemy również zapomnieć o naszych pociechach, które ze względu na swój wiek nie zawsze są w stanie poradzić sobie z dokładnym umyciem ząbków.

Jak dbać o zęby swojego dziecka?

Oto kilka wskazówek dzięki którym profilaktyka domowa dzieci będzie bardziej skuteczna:

  • nadzorujemy i pomagamy w oczyszczaniu zębów nawet do 7 rż.dziecka
  • angażujemy dzieci w wybór odpowiedniej pasty czy też szczoteczki (kolorowe, świecące)
  • starajmy się  nawet w formie zabawy uświadamiać dzieci, że ważne jest jedzenie warzyw, owoców bo są zdrowe i dobrze wpływają na nasze zęby a  np. słodycze zawierają dużo cukrów i są szkodliwe dla organizmu
  • stosuj zasadę “na godzinę przed snem” (tzn żadnych przekąsek ani słodkich napojów)
  • w razie potrzeby stosowania leków u dziecka staraj się, aby nie zawierały one cukrów (np. syropy )

Konieczne jest wyrobienie w dziecku nawyku codziennego i dokładnego czyszczenia zębów po każdym posiłku!

Sprawdź: Stomatologia dziecięca

Zapraszamy do naszych placówek:

Bibliografia

1. Zdrowie jamy ustnej. Edukacja i promocja. A.Felton,A.Chapman,S.Felton; s. 221-237
2. Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych. Z.Jańczuk; s. 339-380

Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Poznaj bliżej kadrę K2 Dental

dr n. med. Krystian Krupski

Na co dzień zajmuje się implantologią, periodontologią, chirurgią, protetyką i stomatologią estetyczną. Łącząc  ze sobą te dziedziny stomatologii i współpracując z innymi lekarzami dobiera zawsze indywidualne rozwiązania problemu pacjenta.

lek. stom. Edyta Kwiecińska

Posiada specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Od ponad 20-tu lat prowadzi praktykę stomatologiczną.

lek. stom. Monika Łączyńska-Leik

Specjalizuje się w stomatologii zachowawczej z endodoncją. Chce by wszyscy Pacjenci podczas zabiegów czuli się bezpiecznie i komfortowo.

lek. stom. Magdalena Rychert

W naszym gabinecie zajmuje się stomatologią estetyczną, protetyką i endodoncją.

lek. stom. Jolanta Kulczyńska

Specjalizuje się w leczeniu zaawansowanymi technikami protetycznymi oraz endodontycznymi wymagającymi zastosowania mikroskopu.

lek. stom. Dominika Ossowska

Swoje zawodowe zainteresowania kieruje głównie na stomatologię estetyczną, endodoncję, a także leczenie dzieci.

lek. stom. Piotr Lewandowski

Zajmuje się leczeniem ortodontycznym oraz leczeniem dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych u dzieci i dorosłych.

lek. stom. Bożena Mackiewicz-Wilkowska
lek. stom. Tomasz Sturlis

Zajmuje się przede wszystkim endodoncją mikroskopową i chirurgią stomatologiczną.

lek. med. Maria – Luiza Piesiaków – Dermatolog/ Specjalista medycyny estetycznej

Lekarz specjalista z dziedziny dermatologii i wenerologii oraz dermatologii estetycznej.

lek. stom. Katarzyna Tylek

Zajmuje się stomatologią ogólną, a także leczeniem pod mikroskopem.

lek. stom. Paulina Kwapisiewicz-Apak
Lek. stom. Magdalena Ociesa

Stomatolog

mgr Izabela Pstrąg – kosmetolog

Jako kosmetolog doświadczenie zdobyła w klinice medycznej u boku specjalistów z medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.