Proteza szkieletowa
Protezy szkieletowe zaliczane są do ruchomych uzupełnień protetycznych – po ich wykonaniu mogą być usuwane i wprowadzane do jamy ustnej bez pomocy lekarza. Każda proteza szkieletowa wykonywana jest indywidualnie dla danego pacjenta, z uwzględnieniem budowy jego jamy ustnej, ilości i rozmieszczenia pozostałego w niej uzębienia. Protezy zębowe nazywane szkieletowymi wykorzystywane są w celu uzupełnienia brakujących zębów.

Proteza szkieletowa – budowa

Protezy szkieletowe składają się one z metalowego szkieletu (stąd ich nazwa) i części akrylowej, która uzupełnia brakujące zęby. Dzięki obecności metalowego szkieletu możliwe jest ograniczenie zasięgu pokrycia pola protetycznego przez w/w uzupełnienie. W przypadku protezy szkieletowej górnej płyta protezy ogranicza się najczęściej do niewielkiego pasma metalu pokrywającego podniebienie w postaci, tzw. przerzutu podniebiennego; a w protezie szkieletowej dolnej rolę łącznika spełnia najczęściej łuk podjęzykowy.

Protetyka w K2 Dental Gdańsk | Gdynia!

Umów się na konsultację

Proteza szkieletowa klamrowa proteza szkieletowa klamrowaW skład protez szkieletowych wchodzą także elementy umożliwiające utrzymanie tych uzupełnień w jamie ustnej i pomagające w przenoszeniu sił żucia na pozostałe uzębienie – tj . zespoły klamer i cierni (protezy szkieletowe klamrowe), które dzięki swojej sprężystości i odpowiedniemu rozmieszczeniu przeciwstawiają się siłom odciągającym protezę od podłoża. Proteza szkieletowa bezklamrowa Niekiedy jednak – przy korzystnym rozmieszczeniu braków zębowych można wykonać protezę szkieletową bezklamrową. Taka proteza nie będzie zawierała w swojej konstrukcji klamer dzięki specjalnemu przygotowaniu zębów filarowych (pokryciu ich koronami protetycznymi z zamontowanymi w nich zasuwami bądź zatrzaskami lub zastosowaniu koron teleskopowych). Takie rozwiązanie będzie korzystniejsze dla pacjenta ze względów estetycznych.

Proteza szkieletowa – wskazania

Wskazania do zastosowania protez szkieletowych:
 • braki zębowe zbyt rozległe, aby je uzupełnić mostem protetycznym;
 • tzw. braki skrzydłowe (czyli braki zębów bocznych);
 • leczenie zaawansowanej choroby przyzębia (szynowanie zębów – tzw. szynoprotezy);
 • utrwalenie efektów leczenia ortodontycznego lub chirurgicznego;

Proteza szkieletowa – zalety i wady

proteza szkieletowa bezklamrowaNajważniejsze zalety protezy szkieletowej:
 • nie osiada na dziąśle, nie uciska kości i tym samym nie powoduje zaniku kości;
 • ma dobre utrzymanie w jamie ustnej za pomocą klamer, zatrzasków, zasuw, koron teleskopowych;
 • zasięg jej płyty (czyli jej wielkość) jest ograniczona – łatwiej się do niej przyzwyczaić niż do klasycznej protezy akrylowej;
 • niewielkie pokrycie podniebienia umożliwia dobre odczuwanie smaku oraz temperatury;
 • nie niszczy zębów filarowych;
 • duża wytrzymałość mechaniczna– płyta wykonana z metalu.
Wady protez szkieletowych:
 • konieczne jest występowanie w jamie ustnej zębów, które gwarantują solidne podparcie dla protezy;
 • alergia na metal – rzadko, ale może wystąpić.
Przed przystąpieniem do wykonania protez szkieletowych należy ocenić pozostające w jamie ustnej zęby. Powinny one zostać wyleczone, a te które zostały zakwalifikowane do ekstrakcji należy usunąć. Wykonanie protez szkieletowych wymaga współpracy z laboratorium protetyki stomatologicznej. W związku z czym czas jaki należy poświęcić na wykonanie protez to około 3-6 wizyt.

Zalecenia po wykonaniu protezy szkieletowej

Po odebraniu protezy i rozpoczęciu jej użytkowania powinniśmy zgłaszać się regularnie do gabinetu stomatologicznego na wizyty kontrolne.
Krystian Krupski„Aby przystosować się do nowej protezy, która jest rzeczywiście ciałem obcym w jamie ustnej, można czytać na głos lub dużo rozmawiać co pomaga w nauce poprawnej wymowy wszystkich głosek. Po kilku dniach użytkowania nowa proteza może być przyczyną pojawienia się odleżyn, które należy pokazać lekarzowi, aby wiedział, w którym miejscu skorygować protezę” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental Clinic
O gotową protezę szkieletową należy odpowiednio dbać. Obowiązkowe jest czyszczenie zębów i dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Zaleca się, aby po każdym posiłku protezy były oczyszczane z resztek pokarmowych. Podobnie przed spoczynkiem nocnym proteza powinna zostać dokładnie oczyszczona. Można w tym celu użyć specjalnej szczoteczki do protez i pasty o niskim współczynniku ścieralności lub specjalnie dedykowanych do tego celu środków dostępnych w aptekach. Protezy należy przechowywać na sucho, w czystym pojemniku z dziurkami, umożliwiającym wentylację powietrza. Pod żadnym pozorem nie przechowywać protezy w wodzie lub innym płynie – stwarza to idealne warunki do powstania grzybicy. Rano przed ich ponownym założeniem dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.

Bibliografia

1. Protezy szkieletowe A. Budkiewicz 2. Ruchome protezy częściowe Alan B. Carr, David T. Brown 3. Protetyka stomatologiczna E. Spiechowicz

2 odpowiedzi na “Proteza szkieletowa”

 1. Niedawno byłam z mamą na wizycie i wszystko jest w porządku. Jest to pierwsza proteza szkieletowa jaka została zrobiona dla mamy i chciałam by była ona porządnie zrobiona. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą