Stomatolog Gdańsk - Wrzeszcz
Stomatolog Gdynia
Mosty kompozytowe klejone to alternatywne rozwiązanie przy uzupełnianiu braków w uzębieniu. Dzięki nim można przede wszystkim uzupełnić niewielkie braki zębowe w zakresie zębów przednich, przedtrzonowców. Rzadziej stosowany jest w zakresie zębów trzonowych.
Warto także wspomnieć, że istnieje coś takiego jak most kompozytowy tymczasowy. Wykorzystuje się go przede wszystkim jako tymczasowe uzupełnienie protetyczne w zabiegach implantacyjnych. Bardzo ważne jest, aby zęby filarowe, na których opierają się mosty były na tyle mocne, by stanowiły wystarczające i stabilne podparcie.
Most kompozytowy | Inne mosty protetyczne |
ma stałą konstrukcję, jest przyklejony do sąsiednich zębów, nie ma potrzeby szlifowania zębów | mogą wymagać preparowania zęba, istnieją także protezy ruchome, które są zdecydowanie mniej wygodne |
W oparciu o zebrane informacje technik w laboratorium dentystycznym odlewa modele gipsowe i na nich wykonuje precyzyjny most.
Kolejnym etapem, jest kliniczna ocena funkcji oraz estetyki wykonanej pracy i osadzenie całej konstrukcji na zębach filarowych za pomocą specjalnego cementu (kleju). Im klej będzie mocniejszy i powierzchnia klejona będzie większa, tym lepsze będą rokowania co do długości utrzymania się takiego rozwiązania w jamie ustnej. Warto zaznaczyć, że mosty takie mogą niekiedy się odklejać, ale o ile nie doszło do jego uszkodzenia można go ponownie zacementować.
„Mosty kompozytowe klejone można także wykorzystywać w przypadku wrodzonego braku zawiązków zębowych u młodzieży. Wykorzystuje się je czasami jako tymczasowe rozwiązanie po przeprowadzeniu leczenia ortodontycznego. Dobrze wykonana konstrukcja sprawia, że można odroczyć w czasie wszczepienie implantów czy wykonanie tradycyjnych mostów. Zakładanie mostu kompozytowego jest bezbolesne” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental
Sprawdź: Higienizacja
Przed podjęciem decyzji, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat mostów kompozytowych u swojego dentysty, który oceni zęby i odpowiednio zakwalifikuje do wykonania tej formy uzupełnienia protetycznego.
Mosty kompozytowe klejone to bardzo ciekawe i coraz bardziej popularne rozwiązanie protetyczne. Wiele osób decyduje się na tego typu protezę w przypadku ubytku w uzębieniu. Coraz więcej gabinetów stomatologicznych oferuje na tego typu zabiegi. Warto też pamiętać, że trwałość takich mostków jest zależna od przestrzegania higieny jamy ustnej, a także od dbania o zasady, z którymi pacjent został zapoznany przy podjęciu decyzji o zabiegu.
1. Protetyka stomatologiczna. Korony i mosty, pod red. B.Koecka. Wyd. Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2000
2. Dental Resin Cements — The Influence of Water Sorption on Contraction Stress Changes and Hydroscopic Expansion Grzegorz Sokolowski G., Szczesio A., Bociong, K. , Kaluzinska K. , Lapinska B., Sokolowski J. , Domarecka M. and Lukomska-Szymanska M. , Materials, 8 June 2018