Most kompozytowy klejony – charakterystyka, zalety i wady
W ostatnim czasie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które umożliwia uzupełnienie protetyczne, jest most kompozytowy klejony typu Maryland. Jest to ciekawa i bardziej zaawansowana alternatywa dla protez tradycyjnych. Jej główną zaletą jest duża trwałość, a także estetyka. Warto wiedzieć czym charakteryzuje się most kompozytowy klejony, a także jakie ma zalety i wady.

Charakterystyka mostów kompozytowych

Most kompozytowy klejony to szczególna postać mostu protetycznego. Stanowi on konstrukcję stałą, która zostaje przyklejona do zębów sąsiednich, co pozwala na uniknięcie ich preparowania. Mosty kompozytowe wykonywane są na bazie kompozytu, który ma dużą wytrzymałość, szczególnie jeśli w środku jest dodatkowo wzmocniony szkieletem z włókna szklanego.

Mosty kompozytowe klejone to alternatywne rozwiązanie przy uzupełnianiu braków w uzębieniu. Dzięki nim można przede wszystkim uzupełnić niewielkie braki zębowe w zakresie zębów przednich, przedtrzonowców. Rzadziej stosowany jest w zakresie zębów trzonowych.

Warto także wspomnieć, że istnieje coś takiego jak most kompozytowy tymczasowy. Wykorzystuje się go przede wszystkim jako tymczasowe uzupełnienie protetyczne w zabiegach implantacyjnych. Bardzo ważne jest, aby zęby filarowe, na których opierają się mosty były na tyle mocne, by stanowiły wystarczające i stabilne podparcie.

Most kompozytowy  Inne mosty protetyczne
ma stałą konstrukcję, jest przyklejony do sąsiednich zębów, nie ma potrzeby szlifowania zębów mogą wymagać preparowania zęba, istnieją także protezy ruchome, które są zdecydowanie mniej wygodne

Zakładanie mostów kompozytowych klejonych

most zebowyZakładanie mostu kompozytowego klejonego odbywa się w kilku etapach. Podczas pierwszej wizyty, dokonuje się oceny warunków zgryzowych pod kątem tego czy możliwe jest wykonanie mostu. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, a także może zlecić przeprowadzenie badania klinicznego zębów lub badania radiologiczne. W następnym etapie pobiera się wyciski, a także określa kolor oraz liczbę zębów, do których przyklejone będą poszczególne elementy mostu.

W oparciu o zebrane informacje technik w laboratorium dentystycznym odlewa modele gipsowe i na nich wykonuje precyzyjny most.

Kolejnym etapem, jest kliniczna ocena funkcji oraz estetyki wykonanej pracy i osadzenie całej konstrukcji na zębach filarowych za pomocą specjalnego cementu (kleju). Im klej będzie mocniejszy i powierzchnia klejona będzie większa, tym lepsze będą rokowania co do długości utrzymania się takiego rozwiązania w jamie ustnej. Warto zaznaczyć, że mosty takie mogą niekiedy się odklejać, ale o ile nie doszło do jego uszkodzenia można go ponownie zacementować.

Zalety mostów kompozytowych klejonych

Mosty kompozytowe tego typu mają bardzo dużo zalet. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że ich zastosowanie nie wymaga szlifowania zębów, które znajdują się w sąsiedztwie. Mosty te to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku braków zębowych u dzieci, jak i u młodzieży (można je usunąć, gdy zakończy się wzrost pacjenta).
Krystian Krupski„Mosty kompozytowe klejone można także wykorzystywać w przypadku wrodzonego braku zawiązków zębowych u młodzieży. Wykorzystuje się je czasami jako tymczasowe rozwiązanie po przeprowadzeniu leczenia ortodontycznego. Dobrze wykonana konstrukcja sprawia, że można odroczyć w czasie wszczepienie implantów czy wykonanie tradycyjnych mostów. Zakładanie mostu kompozytowego jest bezbolesne” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental

Wady mostów kompozytowych klejonych

Mimo, że most kompozytowy typu Maryland ma bardzo dużo zalet, nie jest to jednak rozwiązanie wolne od wad. Po pierwsze tak jak wcześniej wspomniano, istnieje ryzyko, że most może się odkleić. Dlatego trzeba ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych. Ponadto, zła higiena może przyczynić się do rozwoju próchnicy w miejscach, które bezpośrednio przylegają do mostu.

Co jeszcze warto wiedzieć o mostach kompozytowych klejonych?

  • Most kompozytowy na włóknie szklanym to bardzo ciekawe rozwiązanie. Istnieje jednak kilka wskazań i przeciwwskazań do jego zakładania.
  • Przede wszystkim zasadniczym utrudnieniem jest zniszczenie korony klinicznej zęba. Wtedy zachodzi konieczność zastosowania specjalnych wkładów koronowo – korzeniowych i tradycyjnych mostów.
  • Problem może także stanowić brak przestrzeni, która zapewni właściwą grubość przęsła. Może to wystąpić u pacjentów, którzy posiadają mały wymiar koron klinicznych lub przesunięte zęby w kierunku uzupełnianej luki.

Trwałość mostów kompozytowych klejonych

Mosty kompozytowe są dosyć trwałe, jeżeli zostały wykonane przez doświadczonego lekarza i technika stomatologicznego. Oczywiście do dobrego efektu ostatecznego niezbędna jest też współpraca pacjenta, a szczególnie odpowiednia higiena jamy ustnej.

Sprawdź: Higienizacja

Przed podjęciem decyzji, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat mostów kompozytowych u swojego dentysty, który oceni zęby i odpowiednio zakwalifikuje do wykonania tej formy uzupełnienia protetycznego.

Mosty kompozytowe klejone to bardzo ciekawe i coraz bardziej popularne rozwiązanie protetyczne. Wiele osób decyduje się na tego typu protezę w przypadku ubytku w uzębieniu. Coraz więcej gabinetów stomatologicznych oferuje na tego typu zabiegi. Warto też pamiętać, że trwałość takich mostków jest zależna od przestrzegania higieny jamy ustnej, a także od dbania o zasady, z którymi pacjent został zapoznany przy podjęciu decyzji o zabiegu.

Bibliografia

1. Protetyka stomatologiczna. Korony i mosty, pod red. B.Koecka. Wyd. Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2000

2. Dental Resin Cements — The Influence of Water Sorption on Contraction Stress Changes and Hydroscopic Expansion Grzegorz Sokolowski G., Szczesio A., Bociong, K. , Kaluzinska K. , Lapinska B., Sokolowski J. , Domarecka M. and Lukomska-Szymanska M. , Materials, 8 June 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą