Poradnik pacjenta

Most adhezyjny to uzupełnienie protetyczne, wykonane przez technika w laboratorium dentystycznym. Mosty adhezyjne mogą służyć jako odbudowy stałe lub tymczasowe, np. po wszczepieniu implantów zębowych do czasu wykonania ostatecznej odbudowy protetycznej.

W porównaniu do tradycyjnych mostów protetycznych prace te wymagają mniejszej preparacji zębów sąsiadujących z brakiem zębowym, niekiedy nawet jakakolwiek ingerencja w tkanki twarde zębów sąsiadujących nie jest w ogóle konieczna. Most adhezyjny przymocowuje się do zębów sąsiadujących za pomocą odpowiednich cementów („klejów”) na bazie żywic kompozytowych oraz specjalnych skrzydełek, w które są wyposażone. Most adhezyjny świetnie spełni swoją funkcję poprawiając zarówno estetykę, jak i przywracając funkcje układu stomatognatycznego.

Mosty adhezyjne wykonuje się z porcelany, ale znacznie częściej stosuje się z most adhezyjny kompozytowy, który wzmocniony jest włóknem szklanym (most adhezyjny na włóknie szklanym) lub szkieletem metalowym.

Sprawdź: Most porcelanowy

Kiedy warto rozważyć założenie mostu adhezyjnego?

most adhezyjnyMost adhezyjny, tak jak każde uzupełnienie protetyczne, może zostać użyty, jeśli występują ku temu odpowiednie wskazania.

Kiedy można zastosować most adhezyjny:

 • jeśli występuje mały brak zębowy, np. jednego zęba;
 • jako leczenie poortodontyczne u dzieci, u których wystąpił brak zawiązków zębów, np. brak zawiązka górnej dwójki. W takim wypadku wykonać można most adhezyjny, który doczepiony jest jedynie do kła. Most taki posłużyć może do czasu zakończenia wzrostu pacjenta; w kolejnym etapie można rozważyć implantację, jeśli w miejscu brakującego zęba jest odpowiednia ilość kości umożliwiająca wszczepienie implantu lub wykonanie mostu stałego
  – porcelanowego;
  – jako uzupełnienie tymczasowe po utracie zęba w odcinku estetycznym do czasu odbudowy braku zębowego, np. przy pomocy implantu.

Sprawdź ofertę mostów protetycznych.

Jakie są zalety mostów adhezyjnych?

 • są to uzupełnienia, których zakładanie jest bezbolesne, ponieważ szlifowanie jest bardzo oszczędne lub nie ma go wcale;
 • mosty takie charakteryzują się dosyć dużą trwałością oraz wytrzymałością- podbudowa metalowa zapewnia odpowiednia sztywność konstrukcji;
 • są to rozwiązania estetyczne, strona licowa uzupełnienia pokryta jest porcelaną lub kompozytem w kolorze odpowiadającym sąsiednim zębom, dzięki czemu dla laika odróżnienie takiej pracy od zębów własnych pacjenta jest trudne;
 • mosty takie wymagają jedynie niewielkiej preparacji sąsiednich zębów w celu uzupełnienia braku, a czasem szlifowanie nie jest w ogóle konieczne. Pozwala to na uniknięcie uszkodzenia zębów pacjenta;
 • stosunkowo niskie koszty wykonania takich mostów,
 • mosty takie mogą być szybko wykonane, często ‘ratują’ pacjentów, którzy musieliby funkcjonować bez zęba w odcinku przednim.

Wady mostów adhezyjnych

Mosty adhezyjne nie są uzupełnieniami idealnymi. Jedną z ich wad jest możliwość odklejenia się pracy. Czasami ze względu na przeciążenia w trakcie jedzenia/ żucia dochodzi do ich odcementowania. W takim wypadku należy zgłosić się do stomatologa w celu ponownego przyklejenia.

Krystian Krupski“Ze względu na zastosowanie skrzydełek mocowanych do zębów filarowych (sąsiednich) występują miejsca, w których zalegać może pokarm. Przy nieodpowiedniej higienie może to predysponować do powstawania próchnicy. Oddając pracę należy pouczyć pacjenta o konieczności odpowiedniego szczotkowania zębów, a także stosowania irygatora w celu ochrony zębów przed próchnicą” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania mostów adhezyjnych?

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania mostów adhezyjnych:

 • zbyt mała luka między zębami, nie pozwalająca na wykonanie pracy protetycznej;
 • niektóre wady zgryzu, np. tyłozgryz, zgryz głęboki;
 • zgrzytanie lub zaciskanie zębów mogące prowadzić do odklejania się pracy albo jej uszkodzenia;
 • słabe, mocno rozchwiane zęby filarowe;
 • próchnica lub znaczne zniszczenie zębów filarowych.

Czy mosty adhezyjne można wykonać na jednej wizycie?

Mosty adhezyjne to uzupełnienia pośrednie. W ich wykonawstwie udział bierze technik dentystyczny. Możliwe jest wykonanie takich prac w ciągu jednego dnia, ale potrzebne są co najmniej 2 wizyty.

Jak wygląda przebieg leczenia?

Na pierwszej wizycie lekarz sprawdza czy można zastosować u pacjenta most adhezyjny. Sprawdza jakość zębów sąsiadujących z brakiem oraz warunki zgryzowe. Jeśli jego zastosowanie jest możliwe przystępuje do preparacji, np. usunięcia części „plomb” w zębach sąsiadujących, aby uzyskać miejsce dla elementów retencyjnych za pomocą, których przycementuje most do zębów po obu stronach luki zębowej. Preparacja taka jest bardzo oszczędna i nie uszkadza znacznie zębów pacjenta. Po przygotowaniu zębów lekarz dobiera kolor uzupełnienia, pobiera wyciski przy pomocy odpowiednich mas lub skanera cyfrowego i wysyła je do laboratorium. Jeśli laboratorium jest wcześniej poinformowane o konieczności wykonania mostu adhezyjnego, praca taka może być gotowa już tego samego dnia. Z reguły trwa to 2-4 dni roboczych

Na drugiej wizycie gotowy most jest najpierw przymierzany. Jeśli pasuje, a pacjent akceptuje jego estetykę, cementuje się go przy pomocy odpowiednich cementów, a następnie dopasowuje w zgryzie.

Most adhezyjny – trwałość

Most adhezyjny jest rozwiązaniem krótkotrwałym. Najczęściej jest stosowany jako most tymczasowy, bywa także stosowany u osób, które nie chcą wszczepiać implantów lub szlifować zębów pod mosty tradycyjne.

Bibliografia

1 „Mosty adhezyjne minimalnie inwazyjne”- Matthias Kern

Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Poznaj bliżej kadrę K2 Dental

dr n. med. Krystian Krupski

Na co dzień zajmuje się implantologią, periodontologią, chirurgią, protetyką i stomatologią estetyczną. Łącząc  ze sobą te dziedziny stomatologii i współpracując z innymi lekarzami dobiera zawsze indywidualne rozwiązania problemu pacjenta.

lek. stom. Edyta Kwiecińska

Posiada specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Od ponad 20-tu lat prowadzi praktykę stomatologiczną.

lek. stom. Magdalena Rychert

W naszym gabinecie zajmuje się stomatologią estetyczną, protetyką i endodoncją.

lek. stom. Jolanta Kulczyńska

Specjalizuje się w leczeniu zaawansowanymi technikami protetycznymi oraz endodontycznymi wymagającymi zastosowania mikroskopu.

lek. stom. Dominika Ossowska

Swoje zawodowe zainteresowania kieruje głównie na stomatologię estetyczną, endodoncję, a także leczenie dzieci.

lek. stom. Piotr Lewandowski

Zajmuje się leczeniem ortodontycznym oraz leczeniem dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych u dzieci i dorosłych.

lek. stom. Klaudia Stachecka

Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą i endodoncją, a także leczeniem stomatologicznym dzieci.

lek. med. Łukasz Banasiak

Profesjonalista pełen empatii, który zawsze dba o dobro swoich pacjentów.

lek. stom. Bożena Mackiewicz-Wilkowska

Ortodonta. Nie boi się wyzwań, nawet w postaci bardzo skomplikowanych wad zgryzu.

lek. stom. Katarzyna Tylek

Zajmuje się stomatologią ogólną, a także leczeniem pod mikroskopem.

lek. stom. Paulina Kwapisiewicz-Apak

Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą, endodoncją oraz otacza opieką stomatologiczną młodszych pacjentów.

lek. stom. Magdalena Ociesa

W pracy zawodowej interesuje się stomatologią zachowawczą, endodoncją i chirurgią stomatologiczną.

lek. stom. Musiał Dominika

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoją wiedzę zawodową nieustannie rozwija poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach oraz konferencjach naukowych.

lek. stom. Michał Śliwiński

Jest absolwentem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas studiów działał w studenckim kole periodontologii.

lek. Agnieszka Sirocka

Pani doktor jest specjalistą rewitalizacji i naturalnych autologicznych procedur odmładzania skóry.

lek. stom. Łukasz Komiażyk

Do wykonywanej pracy podchodzi w sposób rzetelny i profesjonalny. W stosunku do pacjentów jest spokojny, cierpliwy i wyrozumiały.

mgr Izabela Pstrąg – kosmetolog

Jako kosmetolog doświadczenie zdobyła w klinice medycznej u boku specjalistów z medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.