Licówki ceramiczne i pełnoceramiczne - najważniejsze informacje

Licówki porcelanowe (inaczej zwane licówkami ceramicznymi lub licówkami pełnoceramicznymi) to doskonały sposób na modyfikacje estetyki uśmiechu, ale także na poprawę funkcjonalności poprzez odtworzenie złożonych właściwości biomimetycznych. Licówki pełnoceramiczne i ceramiczne pozwalają na uzyskanie wymarzonego kształtu, koloru, a nawet niewielkie poprawienie ustawienia zębów przednich wpływające na wygląd, a tym samym na uśmiech pacjenta.

Powodzenie licówek ceramicznych wynika z wyeliminowania wad i połączenia samych zalet dwóch materiałów, tj. porcelany skaleniowej i kompozytu hybrydowego. Dzięki zastosowaniu tychże materiałów licówki ceramiczne oraz licówki pełnoceramiczne mają doskonałe walory estetyczne, świetnie imitują naturalny wygląd zębów, przy czym są niezwykle trwałe, a sztywnością zbliżone są do struktury szkliwa. Zastosowanie licówek porcelanowych pozwala na zachowanie zdrowych twardych tkanek zęba.

Wskazania

Wskazania do zastosowania licówek ceramicznych i pełnoceramicznych:

 • odbudowa zniszczonych zębów przednich (np. rozległe złamania korony, znaczne ubytki szkliwa wynikające z erozji lub starć);
 • przebarwienia zębów oporne na wybielanie, skuteczne zamaskowanie przebarwień, plamek na zębach i jednoczesne stworzenie iluzji naturalnej intensywności barwy zęba – potrzeba znacznej – modyfikacji morfologii zębów (np. diastema, otwarte przestrzenie międzyzębowe (tzw. tremy), zęby soplowate);
 • chęć wydłużenia lub powiększenia zębów, zniwelowania szpary między zębami, złego ułożenia zębów, korekty nieznacznych uszkodzeń zębów.

Etapy leczenia

Leczenie jest zazwyczaj trzyetapowe.

 1. Pierwszym etapem jest sprawdzenie czy pacjent kwalifikuje się do tego typu zabiegu i omówienie wszystkich aspektów estetyczno-technicznych oraz kosztów takiego leczenia.
 2. Na drugiej wizycie szlifuje się zęby (lub tylko delikatnie preparuje w licówkach typu non-prep), pobiera wyciski dla laboratorium i wykonuje ewentualnie licówki tymczasowe.
 3. Na trzeciej wizycie sprawdza się precyzję wykonania licówek, przymierza je w jamie ustnej na cemencie tymczasowym i ostatecznie cementuje na stałe.

Efekty licówek ceramicznych i pełnoceramicznych

Przeciwwskazania do założenia licówek ceramicznych i pełnoceramicznych

Nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do założenia licówek ceramicznych oraz licówek pełnoceramicznych. O to lista głównych przeciwwskazań do zastosowania licówek:

 • paradontoza i rozchwianie zębów,
 • niewyleczone ubytki zębowe/próchnica,
 • stany zapalne dziąseł i przyzębia,
 • zbyt krótkie i małe zęby,
 • brak zębów w odcinkach bocznych,
 • zbyt mocno zniszczone zęby,
 • nieprawidłowe nawyki tj. jak obgryzanie paznokci, czy długopisów,
 • parafunkcje, np. zgrzytanie zębami tzw. bruksizm.

Zalety licówek ceramicznych i pełnoceramicznch

 1. Dzięki zastosowaniu licówek pełnoceramicznych i ceramicznych można uzyskać
  • optymalny kształt,
  • pożądany kolor i linię uśmiechu,
  • poprawę wizerunku całej twarzy.
 2. Licówki porcelanowe nie prowadzą do wzrostu akumulacji płytki bakteryjnej, zapalenia dziąseł i chorób przyzębia (co mogłoby mieć miejsce po nałożeniu kompozytu na liczne tremy).
 3. Zapewniają bardzo przewidywalny efekt leczenia.
 4. Dają możliwość przywrócenia sztywności koron poprzez odbudowę pierwotnej objętości zębów.
 5. Pozwalają na rozległe odbudowy zębów.
 6. Charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością (trwałością).
 7. Poprawiają funkcję odgryzania pokarmów.
 8. Są praktycznie bezinwazyjne dla przyzębia – Technika minimalnie inwazyjnej preparacji stosowana przy zakładaniu licówek ceramicznych i pełnoceramicznych pozwala na maksymalne zachowanie tkanek (włączając zachowanie żywotności miazgi).
 9. Nie chłoną barwników z pożywienia.
 10. Nie wywołują alergii.

Krystian Krupski„Licówki ceramiczne są fenomenalnym narzędziem nowoczesnej stomatologii estetycznej w rękach doświadczonego dentysty i technika stomatologicznego, które zmieniło możliwości zastosowania minimalnie inwazyjnej protetyki u bardzo świadomych pacjentów” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental

Oprócz licówek ceramicznych zastosować można także licówki kompozytowe (tzw. bonding). Jest to rozwiązane stosowane zazwyczaj przy pojedynczych uzupełnieniach, np. nieprawidłowym kształcie pojedynczego zęba. Uzupełnienia kompozytowe są rozwiązaniem tańszym niż licówki ceramiczne jednak mają tendencję do szybszego zużycia (ścierania i odkruszania), nie dają także gwarancji długotrwałego efektu estetycznego. Dodatkowo w sytuacji wymagającej całościowego spojrzenia na uśmiech pacjenta, zastosowanie kompozytu (bondingu) wiąże się z trudnością w uzyskaniu doskonałego kształtu.

Sytuacja przeciwna ma miejsce w przypadku zastosowania licówek ceramicznych, gdzie lekarz dentysta precyzyjnie określić może efekt leczenia. Dodatkowo zastosowanie uzupełnień kompozytowych może zwiększać podatność na akumulacje biofilmu zwiększając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań ze strony przyzębia u osób o niezadowalającej higienie jamy ustnej.

Wady – licówki ceramiczne i licówki pełnoceramiczne

Licówki ceramiczne i licówki pełnoceramiczne to doskonałe rozwiązanie na uzyskanie pięknego uśmiechu, które posiada jednak kilka wad.

 1. Założenie licówek ceramicznych i pełnoceramicznych wiąże się z poniesieniem dość wysokich kosztów. Aktualne ceny licówek pełnoceramicznych można sprawdzić tutaj.
 2. Dodatkowo należy mieć świadomość, że pomimo wysokiej trwałości licówek ceramicznych i pełnoceramicznych w przypadku ich uszkodzenia, należy założyć nową licówkę, gdyż uszkodzonych licówek się nie naprawia oraz nie daje się na nie gwarancji.
 3. Proces założenia licówek ceramicznych i pełnoceramicznych wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym, a niejednokrotnie założenia licówek tymczasowych. W niektórych sytuacjach założenie licówek porcelanowych, musi zostać poprzedzone leczeniem ortodontycznym i zachowawczym.
 4. Założenie licówek należy powierzyć doświadczonemu stomatologowi, który odpowiednio dobierze kolor licówki (należy uwzględnić zarówno kolor oszlifowanego zęba, samej licówki, cementu je łączonego, jak i oczekiwań pacjenta). Dodatkowo samo dopasowanie oraz zacementowanie licówki wymagają od lekarza dentysty ponadprzeciętnej precyzji i doświadczenia.

FAQ

1. Czy leczenie przy użyciu licówek ceramicznych i pełnoceramicznych wymaga znacznego zniszczenia zęba?

Obecne metody leczenia pozwalają na organicznie do absolutnego minimum zakresu opracowania tkanek twardych zęba.

2. Trwałość licówek porcelanowych

Przy zachowaniu optymalnych warunków, odpowiedniej higieny jamy ustanej można oczekiwać, że licówki wytrzymają do około 15 lat, a w niektórych przypadkach nawet i więcej. Należy jednak pamiętać, że z wiekiem może postępować fizjologiczny zanik dziąseł co po wielu latach może doprowadzić do uwidocznienia granicy licówka-ząb. Dlatego tak istotne są profesjonalne wizyty higienizacyjne i kontrola płytki nazębnej, co pozwala na spowolnienie procesu starzenia się przyzębia. Licówki jednak ze względu na swoją specyfikę (grubość 0,2-0,3 mm) są dużo bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż korony ceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu.

3. Czy licówki porcelanowe można zastosować u osób, których zęby były wcześniej pokryte wypełnieniami?

Tak, licówki ceramiczne oraz licówki pełnoceramiczne wskazane są u pacjentów, u których trudno byłoby wykonać licówki kompozytowe, tzw. bonding na wielu zębach w przewidywalnym kolorze. W sytuacjach wymagających odbudowy wielu zębów, zdecydowanie wskazane jest zastosowanie licówek ceramicznych i pełnoceramicznych.

4. Czy można wykonać licówkę na jeden przebarwiony przedni ząb?

Zaleca się wykonanie pary licówek (symetrycznie), pozwala to na osiągnięcie przewidywalnego rezultatu i osiągnięcie naturalnego wyglądu zębów. Jednak ze względu na dalsze ciemnienie martwych zębów w tym przypadku rekomenduje się wykonanie koron porcelanowych ponieważ licówki ze swojej natury są przezierne i dostosowane do obecnej barwy zęba.


Bibliografia

1. M.Żarow, Licówki- fantazja, ryzyko, sukces,. Wyd.Quintessence Publishing Polska, Warszawa 2020
2. P.Magne, U.Belser, Adhezyjne uzupełnienia porcelanowe w odcinku przednim. Podejście biomimetyczne, Wyd.Kwintesencja, Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą