Stomatolog Gdańsk - Wrzeszcz
Stomatolog Gdynia
Są to uzupełnienia protetyczne w postaci ultracienkich płatków pokrywających powierzchnie licowe zębów przednich, zazwyczaj wykonywane w celach estetycznych. Od klasycznych licówek protetycznych różnią się głównie grubością oraz techniką wykonania.
Wyróżniamy licówki porcelanowe bez szlifowania, tzw. licówki non-prep oraz licówki kompozytowe. Jest to wspaniałe rozwiązanie szczególnie dla pacjentów z dentofobią, gdyż uzupełnienia te nie wymagają znieczulenia ani szlifowania tkanek zęba lub szlifowanie jest w stopniu bardzo minimalnym. Metoda ta jest ultrazachowawcza, mało inwazyjna dla pacjenta i ekonomiczna. Wskazania do zastosowania licówek addytywnych są niestety ograniczone.
Optymalne wskazania do zastosowania licówek typu non-prep to wszystkie przypadki, w których istnieje miejsce do wykonania korekt, czyli wszędzie tam, gdzie zwiększenie rozmiaru i kształtu zęba jest korzystne z punktu widzenia estetycznego.
Wskazania te obejmują:
Licówki bez szlifowania przeciwwskazane są przy braku odpowiedniej przestrzeni oraz w przypadkach, w których konieczne jest zastosowanie uzupełnień o większej grubości i zwiększonych wymiarach.
Przeciwwskazania te obejmują:
Zalety | Wady |
---|---|
|
|
Licówki addytywne mogą być wykonane są z porcelany – termoplastycznej ceramiki skaleniowej, która może zostać wytłoczona na niewielką grubość 0,3mm, lub ceramiki z dwukrzemianu litu. Procedura ich wykonania zajmuje przeważnie około 2-3 wizyt.
Jest to tańsza alternatywa dla licówek porcelanowych. Wykonywane są przez stomatologa bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta przy użyciu estetycznych materiałów kompozytowych światłoutwardzalnych do odbudowy zębów przednich, np.: G-aenial Anterior (GC). Nie wymagają wykonywania wycisków ani wysyłania pracy do laboratorium, co w znacznym stopniu redukuje ilość wizyt. W przeciwieństwie do licówek porcelanowych umożliwiają wykonanie prac asymetrycznych, czyli jednej licówki, podczas gdy w pracy z porcelaną rekomenduje się wykonanie co najmniej dwóch symetrycznych licówek jednocześnie.
Zalety | Wady |
---|---|
|
|
Przed przystąpieniem do planowanej odbudowy ważne jest, aby wyleczyć aktywne ubytki próchnicowe oraz istniejące stany zapalne dziąseł. W większości przypadków licówki kompozytowe bez szlifowania zostają założone w trakcie jednej wizyty. Procedura jest podobna do zakładania wypełnienia w ubytkach – polega na wytrawieniu powierzchni szkliwa, nałożeniu żywicy łączącej oraz nakładaniu warstw materiału kompozytowego o odpowiedniej barwie, nasyceniu i przezierności, i etapowego utwardzania ich lampą. Na koniec wizyty wykonuje się zagłębienia i charakteryzacje imitujące naturalny wygląd zęba, oraz polerowanie specjalnymi gumkami i szczoteczkami do uzyskania pożądanego połysku.
„Profesjonalnie wykonane licówki addytywne nie tylko poprawiają estetykę uśmiechu, samopoczucie i komfort pacjenta, ale mają także ewidentne znaczenie terapeutyczne. Wywierają pozytywny wpływ na fonetykę, funkcję odgryzania pokarmów oraz kontakty okluzyjne podczas czynności prowadzenia przedniego i kłowego. Stwarzają absolutnie mniej inwazyjną alternatywę dla koron protetycznych, gdzie preparacja oznacza znaczną utratę twardych tkanek zęba.” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental
1. Licówki : fantazja, ryzyko, sukces / Maciej Żarow, Walter Devoto, Louis Hardan, Margarida Henrique, Nicastro Marco, Daniele Rondoni, Warszawa [i pozostałe]: Quintessence Publishing Polska, cop. 2020
2. Stomatologia zachowawcza z endodoncją: zarys kliniczny: podręcznik dla studentów stomatologii / redakcja naukowa Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019
3. Protetyka adhezyjna: mosty, zaczepy, szyny, licówki / red. T. Kerschbaum ; aut. G. Arnetzl [i in.]; red. wyd. pol. Bogumił Płonka ;[z niem. tł. Teresa Maślanka i in.], Wrocław: Urban i Partner, 1999