Poradnik pacjenta

Co to są licówki addytywne? Są to uzupełnienia protetyczne w postaci ultracienkich płatków pokrywających powierzchnie licowe zębów przednich, zazwyczaj wykonywane w celach estetycznych. Od klasycznych licówek protetycznych różnią się głównie grubością oraz techniką wykonania.

Wyróżniamy licówki porcelanowe bez szlifowania, tzw. licówki non-prep oraz licówki kompozytowe. Jest to wspaniałe rozwiązanie szczególnie dla pacjentów z dentofobią, gdyż uzupełnienia te nie wymagają znieczulenia ani szlifowania tkanek zęba lub szlifowanie jest w stopniu bardzo minimalnym. Metoda ta jest ultrazachowawcza, mało inwazyjna dla pacjenta i ekonomiczna. Wskazania do zastosowania licówek addytywnych są niestety ograniczone.

W jakich przypadkach więc możemy wykonać licówki bez szlifowania?

Optymalne wskazania do zastosowania licówek typu non-prep to wszystkie przypadki, w których istnieje miejsce do wykonania korekt, czyli wszędzie tam, gdzie zwiększenie rozmiaru i kształtu zęba jest korzystne z punktu widzenia estetycznego. Wskazania te obejmują:

 • „Szpary” międzyzębowe;
 • Nieprawidłowy wskaźnik Boltona (czyli rozbieżność pomiędzy szerokością zębów przednich a wymiarem łuku zębowego – gdy po zakończonym leczeniu ortodontycznym, pomimo prawidłowego ustawienia kłów, pozostają przerwy między zębami przednimi);
 • Umiarkowane przebarwienia zębów oporne na wybielanie;
 • Nieprawidłowości kształtu i rozmiaru zębów;
 • Zamykanie tzw. „czarnych trójkątów” u pacjentów leczonych periodontologicznie;
 • Wydłużanie zębów przednich;
 • Natychmiastowa ortodoncja protetyczna (niektóre przypadki z nieprawidłowym ustawieniem zębów w odcinku przednim);
 • Pacjenci z dentofobią.

Kiedy nie zalecane jest wykonanie licówek bez szlifowania?

Licówki bez szlifowania przeciwwskazane są przy braku odpowiedniej przestrzeni oraz w przypadkach, w których konieczne jest zastosowanie uzupełnień o większej grubości i zwiększonych wymiarach.

Przeciwwskazania te obejmują:

 • Znaczne przebarwienia zębów;
 • Stłoczenia zębów;
 • Zęby nadmiernie zrotowane lub nachylone;
 • Zęby o prawidłowej morfologii i rozmiarach;

Zalety i wady licówek porcelanowych bez szlifowania

Zalety Wady
 • Wyjątkowa oszczędność tkanek zęba (nie wymagają szlifowania)
 • Brak konieczności znieczulenia
 • Wysoka estetyka
 • Skrócony czas i ilość wizyt
 • Ograniczone wskazania kliniczne
 • Trudność wykonania laboratoryjnego
 • Możliwość pęknięcia licówki podczas przymiarki i cementowania (ze względu na ich niewielką grubość i kruchość materiału)

Technika wykonania licówek typu no-prep

Licówki addytywne mogą być wykonane są z porcelany – termoplastycznej ceramiki skaleniowej, która może zostać wytłoczona na niewielką grubość 0,3mm, lub ceramiki z dwukrzemianu litu. Procedura ich wykonania zajmuje przeważnie około 2-3 wizyt.

 1. Na pierwszej wizycie lekarz dokonuje wstępnej oceny warunków zgryzowych i wskazań klinicznych oraz planuje leczenie.
 2. Następnym krokiem jest pobranie wycisków przy pomocy masy silikonowej, po uprzednim założeniu do szczeliny dziąsłowej cienkich nitek retrakcyjnych oraz rejestracja okluzji, tzw. łukiem twarzowym.
 3. Przymiarka licówek – ocena estetyki (kształtu, koloru), obecności punktów stycznych i adaptacji brzeżnej oraz zacementowanie licówek płynnym cementem światłoutwardzalnym i ostateczne wypolerowanie po związaniu materiału.

Licowki addytywne

Licówki kompozytowe bez szlifowania – czym się różnią od licówek porcelanowych non-prep?

Jest to tańsza alternatywa dla licówek porcelanowych. Wykonywane są przez stomatologa bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta przy użyciu estetycznych materiałów kompozytowych światłoutwardzalnych do odbudowy zębów przednich, np.: G-aenial Anterior (GC). Nie wymagają wykonywania wycisków ani wysyłania pracy do laboratorium, co w znacznym stopniu redukuje ilość wizyt. W przeciwieństwie do licówek porcelanowych umożliwiają wykonanie prac asymetrycznych, czyli jednej licówki, podczas gdy w pracy z porcelaną rekomenduje się wykonanie co najmniej dwóch symetrycznych licówek jednocześnie.

Zalety i wady licówek kompozytowych

Zalety Wady
 • Oszczędność tkanek zęba
 • Możliwość korekt i napraw nawet po wykonaniu licówki
 • Satysfakcjonujący efekt estetyczny
 • Szybkość realizacji, znaczna redukcja ilości wizyt
 • Rozwiązanie ekonomiczne
 • Trudność w maskowaniu koloru w przypadku znacznych przebarwień
 • Mniejsza trwałość materiału

Technika wykonania licówek kompozytowych

Przed przystąpieniem do planowanej odbudowy ważne jest, aby wyleczyć aktywne ubytki próchnicowe oraz istniejące stany zapalne dziąseł. W większości przypadków licówki kompozytowe bez szlifowania zostają założone w trakcie jednej wizyty. Procedura jest podobna do zakładania wypełnienia w ubytkach – polega na wytrawieniu powierzchni szkliwa, nałożeniu żywicy łączącej oraz nakładaniu warstw materiału kompozytowego o odpowiedniej barwie, nasyceniu i przezierności, i etapowego utwardzania ich lampą. Na koniec wizyty wykonuje się zagłębienia i charakteryzacje imitujące naturalny wygląd zęba, oraz polerowanie specjalnymi gumkami i szczoteczkami do uzyskania pożądanego połysku.

Krystian Krupski„Profesjonalnie wykonane licówki addytywne nie tylko poprawiają estetykę uśmiechu, samopoczucie i komfort pacjenta, ale mają także ewidentne znaczenie terapeutyczne. Wywierają pozytywny wpływ na fonetykę, funkcję odgryzania pokarmów oraz kontakty okluzyjne podczas czynności prowadzenia przedniego i kłowego. Stwarzają absolutnie mniej inwazyjną alternatywę dla koron protetycznych, gdzie preparacja oznacza znaczną utratę twardych tkanek zęba.” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental

Bibliografia

1. Licówki : fantazja, ryzyko, sukces / Maciej Żarow, Walter Devoto, Louis Hardan, Margarida Henrique, Nicastro Marco, Daniele Rondoni, Warszawa [i pozostałe]: Quintessence Publishing Polska, cop. 2020
2. Stomatologia zachowawcza z endodoncją: zarys kliniczny: podręcznik dla studentów stomatologii / redakcja naukowa Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019
3. Protetyka adhezyjna: mosty, zaczepy, szyny, licówki / red. T. Kerschbaum ; aut. G. Arnetzl [i in.]; red. wyd. pol. Bogumił Płonka ;[z niem. tł. Teresa Maślanka i in.], Wrocław: Urban i Partner, 1999

Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Poznaj bliżej kadrę K2 Dental

dr n. med. Krystian Krupski

Na co dzień zajmuje się implantologią, periodontologią, chirurgią, protetyką i stomatologią estetyczną. Łącząc  ze sobą te dziedziny stomatologii i współpracując z innymi lekarzami dobiera zawsze indywidualne rozwiązania problemu pacjenta.

lek. stom. Edyta Kwiecińska

Posiada specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Od ponad 20-tu lat prowadzi praktykę stomatologiczną.

lek. stom. Magdalena Rychert

W naszym gabinecie zajmuje się stomatologią estetyczną, protetyką i endodoncją.

lek. stom. Jolanta Kulczyńska

Specjalizuje się w leczeniu zaawansowanymi technikami protetycznymi oraz endodontycznymi wymagającymi zastosowania mikroskopu.

lek. stom. Dominika Ossowska

Swoje zawodowe zainteresowania kieruje głównie na stomatologię estetyczną, endodoncję, a także leczenie dzieci.

lek. stom. Piotr Lewandowski

Zajmuje się leczeniem ortodontycznym oraz leczeniem dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych u dzieci i dorosłych.

lek. stom. Klaudia Stachecka

Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą i endodoncją, a także leczeniem stomatologicznym dzieci.

lek. med. Łukasz Banasiak

Profesjonalista pełen empatii, który zawsze dba o dobro swoich pacjentów.

lek. stom. Bożena Mackiewicz-Wilkowska

Ortodonta. Nie boi się wyzwań, nawet w postaci bardzo skomplikowanych wad zgryzu.

lek. stom. Katarzyna Tylek

Zajmuje się stomatologią ogólną, a także leczeniem pod mikroskopem.

lek. stom. Paulina Kwapisiewicz-Apak

Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą, endodoncją oraz otacza opieką stomatologiczną młodszych pacjentów.

lek. stom. Magdalena Ociesa

W pracy zawodowej interesuje się stomatologią zachowawczą, endodoncją i chirurgią stomatologiczną.

lek. stom. Musiał Dominika

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoją wiedzę zawodową nieustannie rozwija poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach oraz konferencjach naukowych.

lek. stom. Michał Śliwiński

Jest absolwentem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas studiów działał w studenckim kole periodontologii.

lek. Agnieszka Sirocka

Pani doktor jest specjalistą rewitalizacji i naturalnych autologicznych procedur odmładzania skóry.

lek. stom. Łukasz Komiażyk

Do wykonywanej pracy podchodzi w sposób rzetelny i profesjonalny. W stosunku do pacjentów jest spokojny, cierpliwy i wyrozumiały.

mgr Izabela Pstrąg – kosmetolog

Jako kosmetolog doświadczenie zdobyła w klinice medycznej u boku specjalistów z medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.