Lakowanie zębów - dlaczego jest tak ważne
Czy można zapobiec rozwijaniu się próchnicy w zębach mlecznych, a w późniejszym czasie zębów stałych? Od czego zależy jej rozwój? Czy rodzice mają wpływ na chorobę próchnicową u swoich dzieci? Wyniki badań epidemiologicznych prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej” wskazują na zły stan uzębienia dzieci w Polsce.
Jak podają statystyki próchnica zębów występuje aż u 59,1% trzylatków, 79,9% pięciolatków, 85,6% dzieci 6letnich i 90,5% dzieci w wieku 7 lat.

Lakowanie zębów – na czym polega zabieg i kiedy wykonuje się lakowanie?

lakowanie zebowLakowanie zębów to nic innego jak uszczelnienie bruzd i szczelin zęba – zabieg ten zaliczamy do profilaktyki i stomatologii zachowawczej. Lakowanie zębów najczęściej wykonujemy w zębach trzonowych i przedtrzonowych z racji ich specyficznej budowy. Górna powierzchnia zębów ma różnego rodzaju zagłębienia (bruzdy), które ułatwiają  nam żucie pokarmu, ale niestety w tych właśnie miejscach najczęściej zalega płytka nazębna, która jest przyczyną powstania próchnicy. Zabieg lakowania przeprowadzamy tylko na zębach zdrowych bez jakichkolwiek ognisk próchnicy! Przebieg zabiegu lakowania:
 • oczyszczamy powierzchnie lakowanego zęba szczoteczką,
 • pokrywamy specjalnym wytrawiaczem,
 • izolujemy go od dostępu do śliny,
 • pokrywamy lakiem szczelinowym,
 • utwardzamy światłem lampy polimeryzacyjnej.

Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie zębów u dzieci jest zabiegiem co najmniej wskazanym ponieważ jest to najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia zębów bocznych przed próchnicą i ochrony dziecka przed bólem.

Dobry stomatolog dziecięcy – tylko w K2 Dental Gdańsk | Gdynia!

Umów się na konsultację

Lakowanie zębów mlecznych

Lakowanie zębów mlecznych zaczynamy od najmłodszych dzieci (2-3 lata). Mleczne zęby, w których pojawiła się próchnica bolą tak samo jak zęby stałe, a sam proces tworzenia się próchnicy w zębach mlecznych przebiega dużo szybciej. Próchnica w zębach mlecznych jest niebezpieczna dla wyrzynających się zębów stałych w takim wypadku więc częste kontrole i przeprowadzanie zabiegów lakowania na zębach mlecznych u dzieci pozwalają na ochronę zębów stałych. Dzieci które posiadają dość aktywną próchnicę uzębienia mlecznego powinny mieć lakowane zęby stałe, do tej grupy zaliczają się też dzieci specjalnej troski, które wymagają większej opieki rodziców, jak i lekarzy specjalistów ze względu na chorobę, która często uniemożliwia im perfekcyjne mycie zębów.

Lakowanie zębów stałych

Zęby stałe natomiast lakujemy kolejno w miarę ich wyrzynania, aż pojawią się ostatnie zęby trzonowe. Lakowanie pierwszych trzonowców u dzieci powinno być przeprowadzone w wieku 6-8 lat, a drugich trzonowców w wieku 11-13 lat. Lakowanie pierwszych zębów trzonowych jest szczególnie zalecane ze względu na specyficzną budowę szkliwa tych zębów, która jest delikatna (pomiędzy budową zębów stałych i mlecznych) i z tego względu bardzo podatna na próchnicę. Także dzieci w wieku 6-8 lat mają często niewyrobione prawidłowe nawyki szczotkowania, co w konsekwencji często prowadzi do szybkiego niszczenia takich zębów próchnicą i ich późniejszej utraty. Zabieg lakowania zębów stałych najlepiej wykonać nie później niż w ciągu 4-6 miesięcy po ich wyrznięciu, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Dodatkowym plusem przeprowadzania lakowania jest również jego nieinwazyjność samej procedury, która może być jednocześnie wizytą adaptacyjną dziecka i pomóc mu w oswojeniu się z gabinetem oraz pracą lekarza stomatologa, bądź wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej.

Lakowanie zębów u dorosłych

Jeśli chodzi o lakowanie zębów u dorosłych możemy wyróżnić kilka wskazań kiedy warto przeprowadzić taki zabieg:
 • przyjmowanie leków powodujących suchość w jamie ustnej,
 • zęby „ósme” (tzw. „zęby mądrości”) ok. 17-25 roku życia ze względu na trudny dostęp w ich oczyszczaniu.

Lakowanie poszerzone, co to takiego?

Jest to zabieg profilaktyczny, który wykonuje się na powierzchni zębów przedtrzonowych i trzonowych z niewielką próchnicą początkową w obrębie szkliwa. W tej metodzie usuwa się za pomocą wiertła  diamentowego tkankę zmienioną próchnicowo, a następnie wykonuje się czynności dokładnie takie same jak w lakowaniu klasycznym.

Koszt lakowania

Lakowanie jednego zęba to koszt 90 zł, porównując więc do ceny wypełnienia ubytku (ok190-230) jest to koszt niewielki a zabieg jest bardzo efektywny.

Dlaczego warto wykonywać lakowanie zębów?

 • znacznie ułatwia pielęgnację,
 • wzmacnia strukturę zęba,
 • jest trwałym i skutecznym zabezpieczeniem,
 • jest krótkie i bezbolesne!

Jakie zabiegi przeciwdziałające powstawaniu próchnicy możemy stosować?

Jedną z możliwości zapobiegania próchnicy jest stosowanie fluoru, który znacznie hamuje rozwój i powstawanie próchnicy. Związki fluoru mają wpływ na mineralizację twardych tkanek zęba jak i procesy reminalizacji szkliwa dzięki czemu zwiększają odporność na działanie czynników szkodliwych dla naszych zębów. Do najczęściej zalecanych sposobów terapii fluorkowej zaliczamy używanie past z fluorem, nici dentystycznych z fluorem oraz płynów do płukania jamy ustnej. Oprócz tego związki fluoru mogą  być dostarczane w formie np. tabletek fluorkowych a w gabinecie stomatologicznym higienista/ka lub lekarz stomatolog może wykonać pacjentowi fluoryzację która poprzedzona będzie wyleczeniem wszystkich ognisk próchnicy oraz przeprowadzeniem profesjonalnej higienizacji tj. skaling, piaskowanie zębów, polishing. Fluoryzacja gabinetowa powinna być ostatnim elementem profilaktyki stomatologicznej wykonywanej w gabinecie.

Lakierowanie (fluoryzacja kontaktowa) kiedy ją stosujemy i jakie mamy z tego korzyści?

Fluoryzację stosujemy aby zapobiec:
 • nadwrażliwości szyjek zębowych oraz nadwrażliwość zębów u pacjentów ortodontycznych,
 • demineralizacji szkliwa,
 • powstawaniu kamienia nazębnego i osadów (wykonujemy ją po higienizacji).
Fluoryzacja nie jest to kosztowny zabieg natomiast potrafi znacznie wpłynąć na stan naszego uzębienia. Koszt fluoryzacji to około 100-200zł. Wykonujemy ją u dzieci jak i osób dorosłych.

Czym różni się lakierowanie od lakowania?

Lakierowanie zębów jest to nic innego jak FLUORYZACJA KONTAKTOWA, która polega na pokryciu zębów specjalnym preparatem zawierającym zwiększoną ilość związków fluoru. Często występuje w formie pianki lub po prostu pasty fluorowej. Lakier bądź pianka fluorowa pozostaje na zębach przez dłuższy czas, często zaleca się Pacjentom, aby nie jedli oraz nie pili przez około godzinę po zabiegu, aby substancje fluorowe się wchłonęły. Taką profesjonalną fluoryzację wykonujemy tylko pod okiem i na zlecenie lekarza bądź higienistki stomatologicznej. Lakowanie natomiast wykonuje się w celu zabezpieczenia zdrowych zębów przed powstaniem nowych ognisk próchnicy. Zabieg lakowania wykonujemy najczęściej u dzieci w zębach mlecznych oraz stałych. Można by powiedzieć że pierwsza profilaktyką, którą wykonujemy jest lakowanie zębów (tych nie objętych próchnicą), a późniejsza to wykonanie lakierowania, czyli fluoryzacji kontaktowej.

Zespół lekarzy oraz higienistek z K2Medical & Dental Clinic zaprasza na wizyty adaptacyjne dzieci oraz na zabiegi profilaktyki stomatologicznej (np.lakowanie zębów mlecznych i stałych).

Rodziców zapraszamy na profesjonalne zabiegi higienizacyjne połączone z indywidualnym instruktażem higieny jamy ustnej.

2 odpowiedzi na “Lakowanie zębów – dlaczego jest tak ważne?”

 1. Czeka mnie za 2 tygodnie wizyta z corka i jej mleczakami.
  Mam nadzieje ze nic jej z zebami sie nie dzieje bo to jest panikara straszna.

 2. szczerze? jak ktoś chodzi często do dentysty to wtedy nawet lakowanie zębów rzadko kiedy się przydarza. mam 8ki i faktycznie raz na jakiś czas muszą mi je zabezpieczyć ale ogólnie nie jest zbyt częste ;p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą