Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa
Każdy rodzic wie, jak trudnym zadaniem jest namówić swoją pociechę na coś, czego nie lubi lub nie zna. W przypadku pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym bardzo ważne jest wcześniejsze pozytywne nastawienie dziecka do lekarza i zastosowanie pewnych sprytnych wybiegów, które sprawią, że maluch usiądzie na fotelu z uśmiechem na ustach.

Pozytywne skojarzenia i wyrobienie właściwych nawyków

dziecko u dentysty Najważniejszą kwestią, o której musimy pamiętać w zasadzie od samego początku, kiedy jeszcze nie planujemy dla naszego dziecka wizyty u dentysty jest wpajanie w nim pozytywnych skojarzeń z pielęgnacją zębów. Przede wszystkim nie możemy w obecności dziecka wyrażać się ze strachem lub obawą w temacie leczenia własnego uzębienia, a raczej przy każdej planowanej wizycie u stomatologa tryskać entuzjazmem, który sprawi, że dziecko samo będzie chciało wybrać się na taką fajną wyprawę. Od najwcześniejszych miesięcy życia maluch powinien także uczestniczyć w codziennym myciu zębów przez członków rodziny, a kiedy będzie mieć dziesięć miesięcy, może już otrzymać własną szczoteczkę, którą rodzic, w atmosferze zabawy, umyje my ząbki. Kiedy dziecko osiągnie wiek pozwalający mu na samodzielną pielęgnację jamy ustnej bez ryzyka, że zrobi sobie krzywdę, powinniśmy je do tego namawiać i nagradzać za poprawne wykonanie „zadania”. W ten sposób nasz maluch będzie kojarzyć dbanie o zęby z radością i pozytywnymi uczuciami.

Dobry stomatolog dziecięcy – tylko w K2 Dental Gdańsk | Gdynia!

Umów się na konsultację

Zaplanuj pierwszą wizytę

Pierwszą wizytę u stomatologa lepiej zaplanować jak najwcześniej i nie w chwili, kiedy pojawi się problem z uzębieniem dziecka, żeby nie wytworzyć automatycznego skojarzenia z nieprzyjemnościami lub bólem. Przed pójściem do dentysty dobrze jest wytłumaczyć dziecku, co będzie się działo, kiedy usiądzie na fotelu stomatologicznym. Korzystnym pomysłem jest również „zabawa w dentystę”, podczas której maluch będzie mógł zbadać stan uzębienia rodzica.

Zaprowadź dziecko do przyjaznego specjalisty

Na wizytę powinniśmy umówić się w gabinecie dentysty specjalizującego się w leczeniu najmłodszych pacjentów lub takiego, o którym słyszeliśmy, że ma dobre podejście do dzieci. Stomatolog z doświadczeniem w tym zakresie o wiele lepiej poradzi sobie z oswojeniem malucha z narzędziami i wykonywanymi zabiegami niż ten, który przyzwyczajony jest do dorosłych pacjentów.

Jeśli dziecko było grzeczne – nagrodź je

Po zejściu z fotela stomatologicznego na dziecko powinna czekać obiecana wcześniej nagroda i dużo pochwał. Prezent otrzymać może zarówno z rąk rodzica, jak i stomatologa. Większość dentystów wręcza maluchom także naklejkę „Dzielny pacjent”, która może być dla niego powodem do dumy. Przy oswajaniu stresu związanego z wizytą u dentysty najważniejsze są konsekwencja, systematyczność i cierpliwość.

3 odpowiedzi na “Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?”

  1. Najlepsza dr Kwiecińska – dużo ciepła ale też i stanowczości i praktyczności i cierpliwości co bardzo dobrze działa. A i nagrody w postaci piłeczek kauczukowych to po prostu sztos:) Jeszcze jakby jakieś inne były takie gadżety to by ciągle chcieli jeździć :)))

  2. nie ma co się przejmować hahaha. chodzę z dwójką i żadne nie marudzi. trzeba po prostu je też przygotować na wszystko a i sama wizyta w miłej atmosferze robi swoje haha. pozdrawiam i trzymam kciuki za ciebie @zoffy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą