Poradnik pacjenta

Każdy rodzic wie, jak trudnym zadaniem jest namówić swoją pociechę na coś, czego nie lubi lub nie zna. W przypadku pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym bardzo ważne jest wcześniejsze pozytywne nastawienie dziecka do lekarza i zastosowanie pewnych sprytnych wybiegów, które sprawią, że maluch usiądzie na fotelu z uśmiechem na ustach.

Pozytywne skojarzenia i wyrobienie właściwych nawyków

dziecko u dentystyNajważniejszą kwestią, o której musimy pamiętać w zasadzie od samego początku, kiedy jeszcze nie planujemy dla naszego dziecka wizyty u dentysty jest wpajanie w nim pozytywnych skojarzeń z pielęgnacją zębów. Przede wszystkim nie możemy w obecności dziecka wyrażać się ze strachem lub obawą w temacie leczenia własnego uzębienia, a raczej przy każdej planowanej wizycie u stomatologa tryskać entuzjazmem, który sprawi, że dziecko samo będzie chciało wybrać się na taką fajną wyprawę.

Od najwcześniejszych miesięcy życia maluch powinien także uczestniczyć w codziennym myciu zębów przez członków rodziny, a kiedy będzie mieć dziesięć miesięcy, może już otrzymać własną szczoteczkę, którą rodzic, w atmosferze zabawy, umyje my ząbki. Kiedy dziecko osiągnie wiek pozwalający mu na samodzielną pielęgnację jamy ustnej bez ryzyka, że zrobi sobie krzywdę, powinniśmy je do tego namawiać i nagradzać za poprawne wykonanie „zadania”. W ten sposób nasz maluch będzie kojarzyć dbanie o zęby z radością i pozytywnymi uczuciami.

Dobry stomatolog dziecięcy? – tylko w K2 Dental Gdańsk | Gdynia!

Zaplanuj pierwszą wizytę

Pierwszą wizytę u stomatologa lepiej zaplanować jak najwcześniej i nie w chwili, kiedy pojawi się problem z uzębieniem dziecka, żeby nie wytworzyć automatycznego skojarzenia z nieprzyjemnościami lub bólem. Przed pójściem do dentysty dobrze jest wytłumaczyć dziecku, co będzie się działo, kiedy usiądzie na fotelu stomatologicznym. Korzystnym pomysłem jest również „zabawa w dentystę”, podczas której maluch będzie mógł zbadać stan uzębienia rodzica.

Zaprowadź dziecko do przyjaznego specjalisty

Na wizytę powinniśmy umówić się w gabinecie dentysty specjalizującego się w leczeniu najmłodszych pacjentów lub takiego, o którym słyszeliśmy, że ma dobre podejście do dzieci. Stomatolog z doświadczeniem w tym zakresie o wiele lepiej poradzi sobie z oswojeniem malucha z narzędziami i wykonywanymi zabiegami niż ten, który przyzwyczajony jest do dorosłych pacjentów.

Jeśli dziecko było grzeczne – nagrodź je

Po zejściu z fotela stomatologicznego na dziecko powinna czekać obiecana wcześniej nagroda i dużo pochwał. Prezent otrzymać może zarówno z rąk rodzica, jak i stomatologa. Większość dentystów wręcza maluchom także naklejkę „Dzielny pacjent”, która może być dla niego powodem do dumy. Przy oswajaniu stresu związanego z wizytą u dentysty najważniejsze są konsekwencja, systematyczność i cierpliwość.

Dodaj komentarz

Komentarze

Zoffy 13.06.2020 02:06

Dobrze wiedziec co i jak bo to bedzie nasza pierwsza wizyta u stomatologa z synem. Oby bylo dobrze.

anna baczewska 07.10.2020 10:10

nie ma co się przejmować hahaha. chodzę z dwójką i żadne nie marudzi. trzeba po prostu je też przygotować na wszystko a i sama wizyta w miłej atmosferze robi swoje haha. pozdrawiam i trzymam kciuki za ciebie @zoffy.

MAGDALENA 01.03.2021 10:03

Najlepsza dr Kwiecińska – dużo ciepła ale też i stanowczości i praktyczności i cierpliwości co bardzo dobrze działa. A i nagrody w postaci piłeczek kauczukowych to po prostu sztos:) Jeszcze jakby jakieś inne były takie gadżety to by ciągle chcieli jeździć :)))

Poznaj bliżej kadrę K2 Dental

dr n. med. Krystian Krupski

Na co dzień zajmuje się implantologią, periodontologią, chirurgią, protetyką i stomatologią estetyczną. Łącząc  ze sobą te dziedziny stomatologii i współpracując z innymi lekarzami dobiera zawsze indywidualne rozwiązania problemu pacjenta.

lek. stom. Edyta Kwiecińska

Posiada specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Od ponad 20-tu lat prowadzi praktykę stomatologiczną.

lek. stom. Magdalena Rychert

W naszym gabinecie zajmuje się stomatologią estetyczną, protetyką i endodoncją.

lek. stom. Jolanta Kulczyńska

Specjalizuje się w leczeniu zaawansowanymi technikami protetycznymi oraz endodontycznymi wymagającymi zastosowania mikroskopu.

lek. stom. Dominika Ossowska

Swoje zawodowe zainteresowania kieruje głównie na stomatologię estetyczną, endodoncję, a także leczenie dzieci.

lek. stom. Piotr Lewandowski

Zajmuje się leczeniem ortodontycznym oraz leczeniem dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych u dzieci i dorosłych.

lek. stom. Klaudia Stachecka

Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą i endodoncją, a także leczeniem stomatologicznym dzieci.

lek. med. Łukasz Banasiak

Profesjonalista pełen empatii, który zawsze dba o dobro swoich pacjentów.

lek. stom. Bożena Mackiewicz-Wilkowska

Ortodonta. Nie boi się wyzwań, nawet w postaci bardzo skomplikowanych wad zgryzu.

lek. stom. Katarzyna Tylek

Zajmuje się stomatologią ogólną, a także leczeniem pod mikroskopem.

lek. stom. Paulina Kwapisiewicz-Apak

Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą, endodoncją oraz otacza opieką stomatologiczną młodszych pacjentów.

lek. stom. Magdalena Ociesa

W pracy zawodowej interesuje się stomatologią zachowawczą, endodoncją i chirurgią stomatologiczną.

lek. stom. Musiał Dominika

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoją wiedzę zawodową nieustannie rozwija poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach oraz konferencjach naukowych.

lek. stom. Michał Śliwiński

Jest absolwentem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas studiów działał w studenckim kole periodontologii.

lek. Agnieszka Sirocka

Pani doktor jest specjalistą rewitalizacji i naturalnych autologicznych procedur odmładzania skóry.

lek. stom. Łukasz Komiażyk

Do wykonywanej pracy podchodzi w sposób rzetelny i profesjonalny. W stosunku do pacjentów jest spokojny, cierpliwy i wyrozumiały.

mgr Izabela Pstrąg – kosmetolog

Jako kosmetolog doświadczenie zdobyła w klinice medycznej u boku specjalistów z medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.