Diastema co to właściwie jest? Najprościej mówiąc, jest to przerwa między jedynkami. Dokładniej rzecz biorąc mamy do czynienia z zaburzeniem położenia zębów. Jest to wada ortodontyczna mająca głównie znaczenie estetyczne. Aczkolwiek ma duże znaczenie w mowie i może prowadzić do występowania świszczenia przy wypowiadaniu głosek ś, ź, ć, dź, s, z. Dlaczego leczona jest diastema? Leczenie wykonywane jest nie zawsze tylko ze względów estetycznych. Ta wada może się pogłębiać i prowadzić do zaburzeń zgryzu, lub problemów periodontologicznych czyli zapalenia dziąseł, lub przewlekłego ranienia brodawki międzyzębowej.

Rodzaje diastemy

W zależności od przyczyny powstania szpary między zębami wyróżniamy 3 rodzaje diastemy RodzajOpis
Diastema fizjologiczna Występuje u dzieci w wieku ok. 7-9 lat. Jest to całkowicie normalne zjawisko i nie mamy czym się martwić. Diastema zanika po wyrznięciu się stałych kłów.
Diastema prawdziwa Tutaj przyczyną jest zła budowa wędzidełka wargi górnej. Wędzidełko jest to przyczep wargi do dziąsła i może ono być przerośnięte lub zbyt nisko przyczepione (między zębami).
Diastema rzekoma Jest ona spowodowana zaburzeniem liczby lub wielkości zębów. Może być ich albo za mało – brak siekaczy bocznych, albo za dużo – ząb nadliczbowy rozsuwający siekacze tzw. mesiodens. Może też być spowodowana zbyt małymi zębami.
Istnieje jeszcze drugi podział diastemy, w którym bierzemy pod uwagę ustawienie zębów. Wyróżniamy:
Rodzaj Opis
Diastemę zbieżną Występuje, gdy korony siekaczy są skierowane ku sobie a korzenie rozsunięte.
Diastemę równoległą Kiedy korony i korzenie są ustawione prosto.
Diastemę rozbieżną W której korony są rozchylone a korzenie blisko siebie

Diastema leczenie

Jest bardzo dużo metod na zamykanie diastemy, ale każda musi być indywidualnie dobrana do pacjenta. Musimy wziąć bardzo dużo czynników pod uwagę a najważniejsze to rodzaj i wielkość diastemy, wiek pacjenta oraz stan uzębienia. Leczenie diastemy możemy podzielić na chirurgiczne, ortodontyczne, protetyczne oraz z wykorzystaniem wypełnień kompozytowych. Każde z nich powoduje leczenie diastemy, ale powinno być odpowiednio dobrane przez specjalistę – stomatologa.

Diastema leczenie chirurgiczne

diastema 1W przypadku gdy powodem szpary między siekaczami jest przerośnięte lub zbyt długie wędzidełko wargi górnej musimy przede wszystkim wyeliminować przyczynę. Jest to bardzo delikatny zabieg wykonywany w znieczuleniu. Najlepiej zgłosić się do lekarza zajmującego się chirurgią stomatologiczną. Zabieg wykonany u dzieci może spowodować zamykanie diastemy bez ingerencji w samo ustawienie zębów. Należy jednak tutaj szybko zdiagnozować problem i podciąć wędzidełko zanim wyrosną wszystkie stałe zęby.

Diastema a aparat ortodontyczny

Kiedy chcemy zachować nasze własne zęby w niezmienionym kształcie i zależy nam na pełnej naturalności, jedynym wyjściem jest leczenie ortodontyczne. Polega ono na zsunięciu zębów za pomocą aparatu ortodontycznego lub w przypadku małych wad za pomocą gumek i wyciągów. Najczęściej wystarczy aparat założony tylko na górne zęby. Gdy występuje diastema leczenie ortodontyczne jest bardzo zależne od pozycji położenia korzenia. Najtrudniejszą do leczenia jest diastema zbieżna, ponieważ mimo bliskiego położenia koron zęba to korzenie muszą pokonać największą drogę przy leczeniu ortodontycznym. Przy takiej konfiguracji niezbędny jest aparat stały. Natomiast diastemę rozbieżną możemy leczyć aparatami ruchomymi. Bardzo dobrą metodą na leczenie diastemy jest również leczenie nakładkami ortodontycznymi. Są to przeźroczyste aparaty na zęby, które są praktycznie niewidoczne – przy wadach zębowych takich jak diastema sprawdzają się bardzo dobrze i pozwalają na szybkie leczenie przy braku zakładania metalowych zamków na zęby.

Uzupełnienie luki materiałem kompozytowym

Coraz częściej spotykamy się z określeniem “Bonding” Jest to estetyczne wypełnienie wykonane najczęściej w obrębie górnych przednich zębów. Wykonywane na jednej wizycie często bez szlifowania tkanek zęba. Lekarz nakłada wiele warstw materiału wypełnieniowego – kompozytu. Na nasze zęby celem zmiany ich kształtu lub koloru. Bardzo łatwo w ten sposób również można wykonać zamykanie diastemy.

Diastema leczenie protetyczne

W przypadku gdy chcemy wykonać leczenie szybko lub gdy po prostu nie chcemy nosić aparatu ortodontycznego. Możemy wykonać zamykanie diastemy za pomocą licówek. Należy zwrócić tutaj uwagę na to że nie zawsze jest możliwe wykonanie takiego leczenia oraz to, że często trzeba szlifować zęby, co powoduje bezpowrotną utratę szkliwa. Natomiast to leczenie jest często rozwiązaniem z wyboru, kiedy mamy bardzo zniszczone zęby. Gdy zęby w większości składają się z wypełnienia założenie koron porcelanowych lub licówek sprawi nie tylko, że zamkniemy diastemę, ale też znacznie zwiększy estetykę naszych zębów.
Krystian Krupski“Obecność diastemy jest ważnym czynnikiem determinującym estetykę uśmiechu. Etiologia wady jest złożona, przez co sukces terapeutyczny wymaga wnikliwej diagnostyki oraz ścisłej współpracy między ortodontą a periodontologiem. Istnieją zróżnicowane opinie na temat powstawania diastemy oraz sposobów jej leczenia. O ile zdiagnozowanie diastemy nie jest trudne, o tyle zaplanowanie leczenia jest skomplikowane i wymaga przeprowadzenia wielu badań oraz określenia przyczyny powstania wady. Aby osiągnąć optymalne wyniki terapeutyczne często konieczna jest ścisła współpraca lekarza ortodonty oraz periodontologa. Nieuwzględnienie wszystkich aspektów dotyczących diagnostyki i leczenia może uniemożliwić osiągnięcie zadowalających i stabilnych efektów leczniczych.“ – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental

Bibliografia

1. Jamróz-Wilkońska L, Świerk M, Becker K, Wilkoński W, Chomyszyn-Gajewska M: Diastema –wielodyscyplinarne zagadnienie – przegląd piśmiennictwa i opis przypadku. Część II; Art Dent 2017,64,92-98.)

2. Irena Karłowska “Zarys współczesnej ortodoncji”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Wydanie IV, Warszawa 2017

3. Dorota Olczak-Kowalczyk “Współczesna Stomatologia Wieku Rozwojowego” Wydawnictwo Med Tour Press International, Wydanie I, Otwock 2017

4. Eugeniusz Spiechowicz “Protetyka Stomatologiczna” Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Wydanie VI, Warszawa 2013

2 odpowiedzi na “Diastema – przyczyny i leczenie diastemy”

  1. Może wygląda to dobrze, ale…. no nie jest to zbyt dobre na układu zębów, bo później mogą być inne zęby przez diastemę poprzesuwane i tak dalej. Lepiej nałożyć aparat jeżeli można i to zadbać o całość a nie o to, że wygląda to tak czy inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą