Poradnik pacjenta

Chcąc ufundować sobie zabieg wstawienia implantów warto pamiętać o tym, iż istnieją także przeciwwskazania do implantów stomatologicznych.

Implanty zębów – przeciwwskazania

Generalnie przeciwwskazania do implantów zębów mogą być podzielone na dwie zasadnicze grupy:

 • implanty zębowe – przeciwwskazania ogólne,
 • implanty zębowe – przeciwwskazania miejscowe.

Implanty zębowe przeciwwskazania:  choroby

implanty zeboweOgólne przeciwwskazania do wszczepiania implantów są związane z towarzyszącymi nam chorobami ogólnymi, tj.:

 • cukrzyca,
 • białaczka,
 • choroby układowe,
 • sarkoidoza etc.

Warto tu zaznaczyć, iż takie schorzenia są najczęściej przeciwwskazaniami względnymi do wszczepiania implantów stomatologicznych, tzn. takimi w których implanty możemy wszczepić po wyleczeniu pacjenta lub ustabilizowaniu jego choroby ogólnej do stanu choroby przewlekłej, będącej pod kontrolą farmakologiczną lekarza prowadzącego.

Przykładem typowym jest cukrzyca typu II, która jeśli jest ustabilizowana farmakologicznie w wartościach terapeutycznych jest utrudnieniem dla operatora i wymaga szczególnej opieki pozabiegowej pacjenta, jednak nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do implantów uniemożliwiającego wykonanie skutecznego i bezpiecznego zabiegu implantacji. W takich sytuacjach niezbędne jest doświadczenie operatora-specjalisty w zakresie chirurgii stomatologicznej wykonującego daną procedurę oraz koordynacja planu leczenia z lekarzem internistą prowadzącym pacjenta.

Warto tutaj zwrócić uwagę na najczęściej występujące u pacjentów choroby układu krążenia, sercowo-naczyniowe oraz częste przyjmowanie przez tych chorych antykoagulantów, bądź innych leków wpływających na krzepliwość krwi. Leki te najczęściej powinny być zamienione na inne, np. fraksyparynę niskocząsteczkową, bądź odstawione (pochodne Aspiryny, Pradaxa) kilka dni przed zabiegiem po wcześniejszej konsultacji internistycznej i wykonaniu badań sprawdzających aktualny stan krzepliwości (wskaźnik protrombinowy, współczynnik INR , etc).

Implanty zębowe przeciwwskazania: choroby psychiczne

Inną istotną grupą są choroby psychiczne, choroba Parkinsona oraz podeszły wiek pacjenta, które nie umożliwiają zabiegu, ale wymagają starannej diagnostyki i zaplanowania pracy protetycznej, aby były one dla pacjenta łatwe w użytkowaniu i bezpieczne.

Implanty zębowe przeciwwskazania: używki

Konieczne jest także wyeliminowanie u pacjentów szkodliwych używek (narkotyki, palenie papierosów), które radykalnie zmniejszają szanse na prawidłowe gojenie ran i zrost implantów z kością.

Implanty zębowe przeciwwskazania:  inne

BEGO Semados SCXInną rozległą grupą są miejscowe przeciwwskazania do wszczepienia implantu tj. np:

 • deficyty kości wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy po dawno lub nieprawidłowo wykonanych ekstrakcjach zębowych, bez skutecznego zabezpieczenia ran materiałami zapobiegającymi zanikowi kości („socket presevation”),
 • nieleczone ortodontycznie wady zgryzu,
 • zaburzenia wysokości zwarcia spowodowane starciem patologicznym zębów, np. bruksizm,
 • zła higiena jamy ustnej,
 • choroby błony śluzowej jamy ustnej,
 • nowotwory,
 • bardzo posunięte choroby przyzębia, tzw. „paradontoza”.

Dlatego tak ważna jest konsultacja przed zabiegowa u stomatologa, bo to on prawidłowo kwalifikuje pacjenta do bezpiecznego i skutecznego zabiegu implantacji oraz pomoże nam rozwiązać problemy z ewentualnymi przeciwwskazaniami.

Jak wygląda przygotowanie do założenia implantów w przypadku wystąpienia przeciwwskazań?

Krystian Krupski„Większość z przeciwwskazań może zostać zlikwidowana lub zahamowana prawidłowym leczeniem przygotowawczym i zastosowaniem odpowiednich technik regeneracyjnych (GBR, GTR). Dlatego tak ważna jest wiedza i doświadczenie lekarza specjalisty w zakresie chirurgii stomatologicznej. Podczas konsultacji lekarz zbiera wywiad chorobowy ogólny oraz wykonuje precyzyjną diagnostykę badaniem wewnątrzustnym oraz zleca odpowiednie badania dodatkowe, np.: zdjęcia pantomograficzne, Tomografię Komputerową 3D , ewentualnie badania krzepliwości krwi, morfologię, badania poziomu vit. D3 etc.iI wykonuje planowanie zabiegu chirurgicznego oraz pracy protetycznej. Dlatego implanty zębów, jeśli występują przeciwwskazania to temat trudny i wymaga szczegółowego badania przedzabiegowego pacjenta, aby implantacja była prawidłowa, bezpieczna, a efekty estetyczne zadowalające.” – wyjaśnia dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental Clinic


Bibliografia

1. Implantologia, pod red. Koeck B. i Wagner W., Wyd. Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2004, s. 10-25
2. Bartkowski S.B.: Chirurgia szczękowo-twarzowa, Wyd. Collegium Medicum, Kraków 1996, s. 427-430
3. Al Faraje L: Komplikacje w chirurgii implantologicznej, Wyd.Kwintesencja, Warszawa 2011
4. Khoury F.: Zabiegi augumentacyjne w implantologii , Wyd. Kwintesencja, Warszawa 2009, s. 41-87

Dodaj komentarz

Komentarze

wroclawianin21 28.05.2020 06:05

na szczęscie chyba mam pellnie predyspozycji do zrobienia sobie takiego implanta zebowego jakby bylo trzeba chociaz lista jest dosc dluga, heh. Tyle ze to troche ciekawe ze papierosy sa przeciwwskazaniem bo powiklania a np. spozywanie alkoholu juz nie. Dziwne.

pudelek 11.07.2020 02:07

Chwila, czyli jak ktos pali papierosy to nie moze zrobic sobie implantu czy są tu jakies konkretniejsze przeciwwskazania? Przeciez nie kazdy palacz ma chyba utrudnione gojenie ran. Bo to ze nie wolno palic w okresie robienia implantu to raczej oczywiste chyba.

mala ada 08.08.2020 01:08

To chyba troche zbyt duze uogólnienie że choroby psychiczne wykluczają implanty zębowe u pacjenta. Ja rozumiem, że jak jakaś jest cięzka no to ok, zrobienie zabiegu byloby problematyczne, ale tego typu choroby to jest bardzo szerokie spektrum lżejszych i cięższych przypadków…

dariusz 05.11.2020 07:11

Nie wiedzialem ze choroby ukladow to moga byc przeciwwskazania do zrobienia implantu, ale jakby sie zastanowic to ma to sporo sensu, ale chyba tez zalezy od tego o jakim ukladzie mowa i jak ciezkie sa powiklania, prawda? Bo przeciez jak ktos ma chorobe ukladu wzrokowego to chyba nie jest problem?

Poznaj bliżej kadrę K2 Dental

dr n. med. Krystian Krupski

Na co dzień zajmuje się implantologią, periodontologią, chirurgią, protetyką i stomatologią estetyczną. Łącząc  ze sobą te dziedziny stomatologii i współpracując z innymi lekarzami dobiera zawsze indywidualne rozwiązania problemu pacjenta.

lek. stom. Edyta Kwiecińska

Posiada specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Od ponad 20-tu lat prowadzi praktykę stomatologiczną.

lek. stom. Magdalena Rychert

W naszym gabinecie zajmuje się stomatologią estetyczną, protetyką i endodoncją.

lek. stom. Jolanta Kulczyńska

Specjalizuje się w leczeniu zaawansowanymi technikami protetycznymi oraz endodontycznymi wymagającymi zastosowania mikroskopu.

lek. stom. Dominika Ossowska

Swoje zawodowe zainteresowania kieruje głównie na stomatologię estetyczną, endodoncję, a także leczenie dzieci.

lek. stom. Piotr Lewandowski

Zajmuje się leczeniem ortodontycznym oraz leczeniem dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych u dzieci i dorosłych.

lek. stom. Klaudia Stachecka

Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą i endodoncją, a także leczeniem stomatologicznym dzieci.

lek. med. Łukasz Banasiak

Profesjonalista pełen empatii, który zawsze dba o dobro swoich pacjentów.

lek. stom. Bożena Mackiewicz-Wilkowska

Ortodonta. Nie boi się wyzwań, nawet w postaci bardzo skomplikowanych wad zgryzu.

lek. stom. Katarzyna Tylek

Zajmuje się stomatologią ogólną, a także leczeniem pod mikroskopem.

lek. stom. Paulina Kwapisiewicz-Apak

Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą, endodoncją oraz otacza opieką stomatologiczną młodszych pacjentów.

lek. stom. Magdalena Ociesa

W pracy zawodowej interesuje się stomatologią zachowawczą, endodoncją i chirurgią stomatologiczną.

lek. stom. Musiał Dominika

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoją wiedzę zawodową nieustannie rozwija poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach oraz konferencjach naukowych.

lek. stom. Michał Śliwiński

Jest absolwentem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas studiów działał w studenckim kole periodontologii.

lek. Agnieszka Sirocka

Pani doktor jest specjalistą rewitalizacji i naturalnych autologicznych procedur odmładzania skóry.

lek. stom. Łukasz Komiażyk

Do wykonywanej pracy podchodzi w sposób rzetelny i profesjonalny. W stosunku do pacjentów jest spokojny, cierpliwy i wyrozumiały.

mgr Izabela Pstrąg – kosmetolog

Jako kosmetolog doświadczenie zdobyła w klinice medycznej u boku specjalistów z medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.