Poradnik pacjenta

Laikom nazwa ta kojarzyć się może z wszczepianiem czegoś, jednak prawdopodobnie nie będą w stanie sobie wyobrazić, o co dokładnie w takim zabiegu chodzi. A jest to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu stomatologicznego, będąca ratunkiem dla wielu ludzi borykających się z problemami zębowymi.

Po raz pierwszy zabieg ten zastosowany został w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i od tej pory nieustannie się rozwija. Technika wszczepiania implantów ewoluuje z biegiem lat, a stomatolodzy uczęszczają na kursy podnoszące ich kwalifikacje w tej niezwykle przydatnej dziedzinie.

Czym są implanty?

Implanty

Implant – z czego się składa?

Implanty to tytanowe wszczepy, które wprowadza się w miejsce zęba, który został usunięty lub został nieodwracanie uszkodzony w wyniku urazu. Metal trwale zrasta się z kością (osteointegracja) przez co odbudowany ząb może pozostać na swoim miejscu do końca życia pacjenta. Implanty stomatologiczne są więc idealną kopią żywych zębów, stanowiąc przez to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z jakichś powodów musiały swoje zęby usunąć.

Metoda wszczepiania implantów nadaje się zarówno dla tych, którzy stracili ząb bezpośrednio przed zabiegiem, jak i dla osób posiadających już całkowicie zagojoną ranę po usunięciu. W tym drugim przypadku zabieg może być bardziej skomplikowany z powodu zaniku tkanki kostnej, do którego dochodzi po usunięciu zęba. Takie przypadki niejednokrotnie wymagają, tzw. zabiegów około implantacyjnych, w których dokonujemy poszerzenia bazy kostnej, aby uzyskać wystarczającą ilość tkanki kostnej umożliwiającą nam prawidłową implantację. Do tej grupy zabiegów możemy zaliczyć, tzw. augmentację kości, w wyniku której powiększamy objętość bazy kostnej za pomocą preparatów kościozastępczych lub przeszczepów tkanki kostnej.

Oczywiście takie zabiegi wymagają zarówno wysiłku i akceptacji pacjenta, jak i sporych umiejętności lekarza je wykonującego dlatego w większości zabiegi te wykonywane są przez stomatologów, którzy mają specjalizację w zakresie chirurgii stomatologicznej i spore doświadczenie kliniczne.

Jak wygląda zabieg umieszczenia implantu?

zabieg wszczepienia implantu

Wszczepienie implantu – krok po kroku

Proces wszczepiania implantów jest, w porównaniu do większości innych zabiegów stomatologicznych, dość czasochłonny. Od momentu wszczepienie tytanowego wkrętu do chwili, kiedy pacjent opuści gabinet dentysty z „nowym” zębem mija zwykle kilka miesięcy. Jest to spowodowane tym, że aby implant był trwały, musi najpierw dobrze zrosnąć się z kością.

Po wszczepieniu go stomatolog zaszywa dziąsło i wraz z pacjentem odczekuje kilka miesięcy, z reguły od 3 do 6 miesięcy do momentu, kiedy będzie można kontynuować zabieg.

Kolejny etap to odbudowa protetyczna, podczas której odsłaniamy implant, pobieramy wyciski i wykonujemy w laboratorium zaplanowaną wcześniej pracę protetyczną, która może być w postaci korony zębowej lub mostu porcelanowego jak i protezy ruchomej osadzonej na implantach.

Czy wszczepienie implantu boli?

Zabieg, choć może wydawać się przerażający, wcale nie jest bolesny. Wkręcanie tytanowego implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, stąd też pacjent nie odczuwa w trakcie żadnego bólu. Dodatkowo, w ramach wszczepiania implantów osoba poddawana zabiegowi pozostaje pod stałą opieką chirurga stomatologa, który kontroluje, czy wszystko przebiega zgodnie z planem i w razie potrzeby natychmiast interweniuje.

Implanty zdecydowanie odmieniają oblicze stomatologii i zapewniają często radykalną poprawę jakości życia pacjentów, którzy do tej pory byli skazani na noszenie niewygodnych protez ruchomych bądź szlifowanie kilku zębów aby uzupełnić nieliczne braki zębowe, które to problemy obecnie możemy rozwiązać za pomocą jednego bądź kilku implantów.

Dodaj komentarz

Komentarze

adrianna91 12.02.2020 04:02

Bardzo fajny artykuł, zwłaszcza że sporo ludzi na dobra sprawe nawet nie zdaje sobie sprawy czym sa implanty i myla je notorycznie z koroną. A tak przynajmniej czlowiek moze sie dowiedziec czegos pozytecznego i na przyszlosc miec swiadomosc jak to w ogole wyglada i z czym sie to wlasciwie je 🙂

arielka 02.04.2020 09:04

To są koniecznie tytanowe wszczepy? Bo chyba robi sie je tez z innych materialow z tego co mi sie kiedys obilo o uszy. Chociaz szczegolow sobie teraz nie przypomne…

wojciechowska 12.06.2020 12:06

implanty są u nas chyba malo popularne wiec jezeli chodzi o to co o nich wiedziec to warto jak najwiecej 😛

mario 21.09.2020 07:09

Tez mam implant i nie powiedziałbym że wszczepienie boli czy coś. Moze mialem po prostu dobre znieczulenie, ale dyskomfort nie byl moim zdaniem wiekszy od typowego zabiegu wypelniania zeba. Tak wiec nie ma strachu, jakby ktos sie zastanawial czy warto to moim zdaniem jak najbardziej jezeli ktos ma kase na takie zabiegi.

Poznaj bliżej kadrę K2 Dental

dr n. med. Krystian Krupski

Na co dzień zajmuje się implantologią, periodontologią, chirurgią, protetyką i stomatologią estetyczną. Łącząc  ze sobą te dziedziny stomatologii i współpracując z innymi lekarzami dobiera zawsze indywidualne rozwiązania problemu pacjenta.

lek. stom. Edyta Kwiecińska

Posiada specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Od ponad 20-tu lat prowadzi praktykę stomatologiczną.

lek. stom. Monika Łączyńska-Leik

Specjalizuje się w stomatologii zachowawczej z endodoncją. Chce by wszyscy Pacjenci podczas zabiegów czuli się bezpiecznie i komfortowo.

lek. stom. Magdalena Rychert

W naszym gabinecie zajmuje się stomatologią estetyczną, protetyką i endodoncją.

lek. stom. Jolanta Kulczyńska

Specjalizuje się w leczeniu zaawansowanymi technikami protetycznymi oraz endodontycznymi wymagającymi zastosowania mikroskopu.

lek. stom. Dominika Ossowska

Swoje zawodowe zainteresowania kieruje głównie na stomatologię estetyczną, endodoncję, a także leczenie dzieci.

lek. stom. Piotr Lewandowski

Zajmuje się leczeniem ortodontycznym oraz leczeniem dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych u dzieci i dorosłych.

lek. stom. Bożena Mackiewicz-Wilkowska

Ortodonta. Nie boi się wyzwań, nawet w postaci bardzo skomplikowanych wad zgryzu.

lek. stom. Katarzyna Tylek

Zajmuje się stomatologią ogólną, a także leczeniem pod mikroskopem.

lek. stom. Paulina Kwapisiewicz-Apak

Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą, endodoncją oraz otacza opieką stomatologiczną młodszych pacjentów.

lek. stom. Magdalena Ociesa

W pracy zawodowej interesuje się stomatologią zachowawczą, endodoncją i chirurgią stomatologiczną.

lek. stom. Musiał Dominika

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoją wiedzę zawodową nieustannie rozwija poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach oraz konferencjach naukowych.

lek. stom. Konrad Szczerbiński

Lekarz dentysta, absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

lek. Michał Śliwiński

Jest absolwentem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas studiów działał w studenckim kole periodontologii.

lek. Agnieszka Sirocka

Pani doktor jest specjalistą rewitalizacji i naturalnych autologicznych procedur odmładzania skóry.

dr Magdalena Brona Teżyk

Ulubione procedury medyczne doktor Magdy to zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, wolumetria policzków, resurfacing twarzy oraz jej firmy zabieg modelowania ust.

mgr Izabela Pstrąg – kosmetolog

Jako kosmetolog doświadczenie zdobyła w klinice medycznej u boku specjalistów z medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.