Implanty zębowe - co powinniście wiedzieć
Laikom nazwa ta kojarzyć się może z wszczepianiem czegoś, jednak prawdopodobnie nie będą w stanie sobie wyobrazić, o co dokładnie w takim zabiegu chodzi. A jest to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu stomatologicznego, będąca ratunkiem dla wielu ludzi borykających się z problemami zębowymi.
Po raz pierwszy zabieg ten zastosowany został w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i od tej pory nieustannie się rozwija. Technika wszczepiania implantów ewoluuje z biegiem lat, a stomatolodzy uczęszczają na kursy podnoszące ich kwalifikacje w tej niezwykle przydatnej dziedzinie.

Czym są implanty?

Implanty

Implanty to tytanowe wszczepy, które wprowadza się w miejsce zęba, który został usunięty lub został nieodwracanie uszkodzony w wyniku urazu. Metal trwale zrasta się z kością (osteointegracja) przez co odbudowany ząb może pozostać na swoim miejscu do końca życia pacjenta.

Implanty stomatologiczne są więc idealną kopią żywych zębów, stanowiąc przez to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z jakichś powodów musiały swoje zęby usunąć.

Metoda wszczepiania implantów nadaje się zarówno dla tych, którzy stracili ząb bezpośrednio przed zabiegiem, jak i dla osób posiadających już całkowicie zagojoną ranę po usunięciu. W tym drugim przypadku zabieg może być bardziej skomplikowany z powodu zaniku tkanki kostnej, do którego dochodzi po usunięciu zęba. Takie przypadki niejednokrotnie wymagają, tzw. zabiegów około implantacyjnych, w których dokonujemy poszerzenia bazy kostnej, aby uzyskać wystarczającą ilość tkanki kostnej umożliwiającą nam prawidłową implantację. Do tej grupy zabiegów możemy zaliczyć, tzw. augmentację kości, w wyniku której powiększamy objętość bazy kostnej za pomocą preparatów kościozastępczych lub przeszczepów tkanki kostnej.

Oczywiście takie zabiegi wymagają zarówno wysiłku i akceptacji pacjenta, jak i sporych umiejętności lekarza je wykonującego dlatego w większości zabiegi te wykonywane są przez stomatologów, którzy mają specjalizację w zakresie chirurgii stomatologicznej i spore doświadczenie kliniczne.

Jak wygląda zabieg umieszczenia implantu?

zabieg wszczepienia implantu

Proces wszczepiania implantów jest, w porównaniu do większości innych zabiegów stomatologicznych, dość czasochłonny. Od momentu wszczepienie tytanowego wkrętu do chwili, kiedy pacjent opuści gabinet dentysty z „nowym” zębem mija zwykle kilka miesięcy. Jest to spowodowane tym, że aby implant był trwały, musi najpierw dobrze zrosnąć się z kością.

Po wszczepieniu go stomatolog zaszywa dziąsło i wraz z pacjentem odczekuje kilka miesięcy, z reguły od 3 do 6 miesięcy do momentu, kiedy będzie można kontynuować zabieg.

Kolejny etap to odbudowa protetyczna, podczas której odsłaniamy implant, pobieramy wyciski i wykonujemy w laboratorium zaplanowaną wcześniej pracę protetyczną, która może być w postaci korony zębowej lub mostu porcelanowego jak i protezy ruchomej osadzonej na implantach.

Czy wszczepienie implantu boli?

Zabieg, choć może wydawać się przerażający, wcale nie jest bolesny. Wkręcanie tytanowego implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, stąd też pacjent nie odczuwa w trakcie żadnego bólu. Dodatkowo, w ramach wszczepiania implantów osoba poddawana zabiegowi pozostaje pod stałą opieką chirurga stomatologa, który kontroluje, czy wszystko przebiega zgodnie z planem i w razie potrzeby natychmiast interweniuje.

Implanty zdecydowanie odmieniają oblicze stomatologii i zapewniają często radykalną poprawę jakości życia pacjentów, którzy do tej pory byli skazani na noszenie niewygodnych protez ruchomych bądź szlifowanie kilku zębów aby uzupełnić nieliczne braki zębowe, które to problemy obecnie możemy rozwiązać za pomocą jednego bądź kilku implantów.

4 odpowiedzi na “Implanty zębowe – co powinniście wiedzieć?”

  1. Tez mam implant i nie powiedziałbym że wszczepienie boli czy coś. Moze mialem po prostu dobre znieczulenie, ale dyskomfort nie byl moim zdaniem wiekszy od typowego zabiegu wypelniania zeba. Tak wiec nie ma strachu, jakby ktos sie zastanawial czy warto to moim zdaniem jak najbardziej jezeli ktos ma kase na takie zabiegi.

  2. To są koniecznie tytanowe wszczepy? Bo chyba robi sie je tez z innych materialow z tego co mi sie kiedys obilo o uszy. Chociaz szczegolow sobie teraz nie przypomne…

  3. Bardzo fajny artykuł, zwłaszcza że sporo ludzi na dobra sprawe nawet nie zdaje sobie sprawy czym sa implanty i myla je notorycznie z koroną. A tak przynajmniej czlowiek moze sie dowiedziec czegos pozytecznego i na przyszlosc miec swiadomosc jak to w ogole wyglada i z czym sie to wlasciwie je 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Masz pytania?

Zadzwoń do nas i umów konsultację ze specjalistą