K2Dental Klinika stomatologiczno-implantologiczna

Gdynia

Gdynia, ul. Wolności 7
58 66 22 678
Wrzeszcz, ul. Chrobrego 56
58 322 31 11

Gdańsk

implanty
W naszej praktyce implantologicznej stosujemy implanty znanych i renomowanych koncernów medycznych Bego i Bicon.
stomatolog gdańsk gdynia d
Skomplikowane zabiegi chirurgiczne, resekcje korzeni zębów, plastykę – zaufaj naszemu doświadczeniu i jakości.
protetyka-k2dental
Protetyka – licówki i korony porcelanowe, protezy zębów
stomatologia-zachowawcza-k2dental
Stomatologia zachowawcza – zachowawcze leczenie zębów, wypełnienia (plomby)
pielegnacja-zebow-k2dental
Zabiegi pielęgnacyjne – Zadbaj o swoje zęby! Piaskowanie, usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami (scaling), lakierowanie
wybielanie-zebow-k2dental
Profesjonalne usługi wybielania zębów w naszych gabinetach. Zadbaj o piękno Twojego uśmiechu.
<< >>

Jak dobrze umyć zęby?

W jaki sposób prawidłowo umyć zęby?

Techniki szczotkowania zębów uczą nas już w przedszkolu, jednak w dorosłym życiu mamy problem z przestrzeganiem wpojonych nam w dzieciństwie zasad. A przecież, gdybyśmy tylko pamiętali o nich na co dzień, moglibyśmy bez większego wysiłku uniknąć kosztownych i nieprzyjemnych zabiegów ratowania naszych zębów przed wypadnięciem.

Pierwszym, podstawowym zadaniem, zanim przystąpimy do mycia zębów jest wybór odpowiedniej szczoteczki. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, różniących się od siebie twardością i rodzajem włosia, kształtem główki, czy giętkością rączki. Możemy również wybierać spośród szczoteczek zwykłych oraz elektrycznych. Do mycia zębów przez dorosłego człowieka najlepiej sprawdzają się te wykonane z włosia syntetycznego (w naturalnym łatwo rozwijają się bakterie), o małej, giętkiej główce, miękkie lub średnio twarde. Stosowanie szczoteczek elektrycznych ułatwia zabiegi higieniczne, jednak swobodnie możemy zastąpić je zwykłymi, pod warunkiem, że będziemy ich używać w sposób poprawny.
Kolejny etap przygotowania do mycia zębów to wybór odpowiedniej pasty.

Tutaj też mamy ogromny wybór, przez pasty o określonych smakach i składzie po te, które spełniać mają konkretne zadania. Przy wyborze powinniśmy kierować się indywidualnymi potrzebami naszej jamy ustnej. Jeśli nie jesteśmy pewni, czego dokładnie potrzebują nasze zęby, najlepiej będzie skontaktować się z naszym stomatologiem.

Ważną, często pomijaną przez Polaków częścią procesu czyszczenia zębów jest stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust. Tych pierwszych używać powinniśmy przynajmniej raz dziennie, wieczorem, chociaż jeszcze lepszym pomysłem jest korzystanie z nich po każdym posiłku. Płyn do płukania ust stosujemy po wynitkowaniu zębów, najlepiej wieczorem. Pomaga to usunąć te resztki pokarmowe, do których nie dotarła ani szczoteczka, ani nici.
Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej trzy minuty i odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Szczoteczki nie należy zbyt mocno przyciskać do zębów i dziąseł. Ruchy przez nas wykonywane powinny być koliste, co zapobiega ściąganiu dziąseł i odsłanianiu wrażliwych szyjek zębów.

Nie zapominajmy o higienie jamy ustnej zwłaszcza wtedy, kiedy spożywamy słodkie napoje lub produkty, które przywierają do zębów. Pozostawienie resztek takich pokarmów prowadzi do kamienia nazębnego i rozwijania się próchnicy.

Stomatolog Gdańsk

ul. Chrobrego 56, tel. 58 322 31 11

Stomatolog Gdynia

ul. Wolności 7, tel. 58 66 22 678